کد خبر: 192511

عدم استقبال مردم از طرح ملی مسکن

اگر چه وزیر راه و شهرسازی بر اجرای قدرتمند طرح اقدام ملی مسکن تأکید دارد، اما برخی نشانه ها از بعید بودن دستیابی به هدف «تحویل بخشی از واحدهای این طرح در دولت دوازدهم» حکایت دارد.
اتاق خبر 24

 

 

علی رغم ادعای وزارت راه و شهرسازی در بهار امسال مبنی بر واگذاری تعدادی از واحدهای طرح اقدام ملی مسکن به دست مردم در تیرماه امسال، نه تنها در هیچیک از ماه‌های تابستان چنین اتفاقی رخ نداد، بلکه بعید است واحد مسکونی ای حتی در پاییز امسال هم به دست متقاضیان طرح ملی مسکن برسد.

طرح ملی مسکن قرار بود با ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی از نیمه دوم سال ۹۷ آغاز شود که با رخداد اتفاقات متعدد، عملاً کلنگ زنی آن به زمستان ۹۸ موکول شد؛ اما فاز ثبت نام این طرح نیز با شیوع کرونا همزمان شد که درنتیجه وزارت راه و شهرسازی ماه‌ها برای نام نویسی و پالایش متقاضیان واجد شرایط، زمان را از دست داد و حال با آغاز فصل سرد سال، مشخص نیست آیا این طرح در دولت فعلی سرانجامی دارد یا بار جدیدی را برای دولت آینده تحمیل خواهد کرد؟

اگرچه وزارت راه و شهرسازی درباره آخرین وضعیت پروژه‌های طرح ملی مسکن هیچ گاه شفاف سازی نکرد و آماری از آخرین وضعیت و مراحل پیشرفت فیزیکی ساخت واحدهای در حال احداث - بر اساس ادعای این وزارتخانه - ارائه نشده، اما بعضاً برخی مقامات مربوط به طرح اقدام ملی مسکن، آمارهایی از رقم کلی واریز آورده‌های مردمی ارائه می‌دهند.

عدم واریز آورده اولیه بخش عمده‌ای از واجدان شرایط طرح اقدام ملی مسکن و خُلف وعده وزارت راه در تحویل تعدادی از واحدهای مسکن ملی در تابستان امسال در حالی است که وزیر راه و شهرسازی اواخر مرداد ماه اعلام کرد: قرار است ۱۳ هزار واحد مسکن مهر فاقد متقاضی در اختیار طرح اقدام ملی مسکن قرار گیرد.

مدیرعامل بانک عامل (۱۹ شهریور): مجموع رقم آورده‌های مسکن ملی، ۱,۴۰۰ میلیارد تومان

محمود شایان مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن یک ماه قبل (۱۹ شهریور) در تشریح اولین گزارش مربوط به روند تأمین مالی طرح اقدام ملی مسکن، اعلام کرد: حساب بانکی ۶۸ هزار متقاضی واجد شرایط در طرح اقدام ملی مسکن، در شعب بانک مذکور در سراسر کشور فعال شده که این تعداد متقاضی تا کنون، ۱,۴۰۰ میلیارد تومان در مجموع، واریز کرده‌اند که بخشی از آورده نقدی متقاضیان در این طرح به حساب می‌آید.

معاون مسکن وزیر راه (۱۶ مهر): جمع واریزی آورده‌های مسکن ملی، ۲,۶۰۰ میلیارد تومان

محمود محمودزادهن خود واریز کرده‌اند.

منبع: خبرآنلاین