کد خبر: 192487

کدام سرباز بومی است؛ کدامیک غیر بومی؟

اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح، متناسب‌سازی مدت خدمت دوره ضرورت در مناطق گوناگون خدمتی برای کارکنان وظیفه بومی و غیربومی را تشریح کرد.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح در اطلاعیه‌ای، متناسب‌سازی مدت خدمت دوره ضرورت در مناطق گوناگون خدمتی برای کارکنان وظیفه بومی و غیر بومی را با رویکرد کاهش خدمت در مناطق امنیتی درگیر و عملیاتی و افزایش خدمات در مناطق عادی و برخوردار را به شرح زیر اعلام کرد:

1. مدت خدمت کارکنان وظیفه غیربومی؛

در مناطق امنیتی درگیر و جزایر طرح نازعات به مدت 17 ماه.

در مناطق عملیاتی و امنیتی غیردرگیر، محروم و بد آب و هوا، مرزی و سایر جزایر خلیج‌فارس 18 ماه و مناطق عادی 21 ماه خواهد بود.

2. مدت خدمت کارکنان وظیفه بومی؛

در مناطق امنیتی درگیر و جزایر طرح نازعات به مدت 17 ماه.

در مناطق عملیاتی و امنیتی غیردرگیر، محروم و بد آب و هوا، مرزی و سایر جزایر خلیج‌فارس 21 ماه و در مناطق عادی 24 ماه خواهد بود.

3. مدت خدمت کارکنان وظیفه بومی و غیربومی شاغل در یگانهای حفاظت دستگاه‌های دولتی از جمله سازمان زندانها، وزارت اطلاعات، قوه‌قضائیه، انرژی اتمی، سازمان شیلات نیز به تناسب منطقه‌ای که در آن خدمت می‌کنند، همانند کارکنان وظیفه نیروهای مسلح خواهد بود.

4. مدت خدمت برای مشمولان امریه‌دار که در دستگاه‌های دولتی و غیردولتی خدمت می‌کنند، کماکان 24 ماه خواهد بود.

5. مطابق مقررات ابلاغی، تمام کارکنان وظیفه‌ای که فاصله شهر یا روستای محل سکونت تا محل خدمت آنها بیش از 50 کیلومتر باشد، غیر بومی و کمتر از 50 کیلومتر بومی محسوب می‌شوند.

6. این مقررات برای مشمولان وظیفه‌ای اعزامی از تاریخ یکم آذر 99 به بعد اجرا می‌شود و مدت خدمت تمام کارکنان وظیفه حین خدمت و تمام مشمولان وظیفه‌ای که در آبان ماه سال 99، به خدمت اعزام شوند، در شمول مقررات قبلی خواهند بود.

اعتراضات به افزایش دوره سربازی

با این خبر جوانان نگران شده اند، گله دارند، از وضعیت بد اقتصادی می‌گویند و از افزایش مدت سربازی؛ تعدادی متأهل هستند و تعدادی مشمول غایب؛ می‌گویند هیچکس به فکر ما جوان ها نیست!

آن طرف‌تر عده‌ای برای آینده‌شان نگرانند، معتقدند آنهایی که دست‌شان به دهانشان می‌رسد و پشت‌شان گرم است برای‌شان مهم نیست که سربازی چقدر باشد؛ اصلا  به سربازی نمی روند که بفهمند زیاد یا کم شدن آن چه تاثیری دارد.

تعدادی هم می گویند که مدت زمان سربازی را به خاطر کمبود سرباز افزایش داده اند و بیچاره بچه‌های قشر ضعیف جامعه باید مدت زمان بیشتری به سربازی بروند.

حرف و حدیث‌ها ادامه دارد؛ کمپین تشکیل داده‌اند که مدت زمان سربازی به حالت عادی برگردد. می‌گویند با این اوضاع از زندگی و ازدواج و کار و پیشرفت عقب افتاده‌ایم؛ چه برسد که حالا  سربازی را 4 ماه اضافه کرده اند! از بیکاری می‌نالند و در آخر هم  می‌گویند طاقت این همه فشار را نداریم.

تمام این جملات، حرف‌ها، نگرانی‌ها و گلایه‌های جوانان به امیر دریادار دوم غلامرضا رحیمی‌پور منتقل شد؛ رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح. 

وی از تمهیدات ستاد کل برای تسهیل در سربازی و کاهش مدت خدمت دو سوم از سربازان گفت و اینکه این قانون باعث شده که مدت سربازی تعداد کثیری از سربازان که در مناطق امنیتی،‌ مرزی، بد آب و هوا و محروم خدمت می‌کنند کاسته شود و در عوض حدود یک چهارم تا یک پنجم جامعه سربازان که در شهر بومی خود بوده و به راحتی و بدون هیچ غربتی در حال خدمتند، مدت زمان سربازی‌شان افزایش یابد.

افزایش خدمت برای بومی

متعاقب قانون خدمت وظیفه عمومی ماده 4، مدت خدمت سربازی 24 ماه است. در سال‌های گذشته تعداد مشمولان زیاد بود و این مدت به 21 ماه کاهش یافت و تقریباً طیف وسیعی از سربازان از این کسر خدمت برخوردار بودند.

در حال حاضر این تغییراتی که در خدمت وظیفه عمومی لحاظ شده است به خواست کارکنان وظیفه است و به دلیل کمبود مشمول و مسائل دیگر نیست.

افزایش مدت زمان سربازی خواسته سربازان است

کارکنان وظیفه‌ای که در مناطق محروم و بد آب و هوا و مرز خدمت می‌کردند همواره به این معترض بودند که فرق آنها با کسانی که در شهر خود خدمت کرده و حداقل در هفته چند شب به خانه می‌رفتند چیست؟

آنها معتقد بودند که باید تفاوت‌ها بیشتر از یک ماه شود؛ حداقل 5 تا 6 ماه فاصله خدمتی بین فردی باشد که در شرایط سخت و در مرز خدمت می‌کند با کسی که در شهر خودش است.

بر این اساس می‌گفتند باید بین فردی که هر شب به خانه می‌رود با فردی که غیر بومی است و هر چند ماه یکبار به مرخصی می‌رود تفاوت معناداری وجود داشته باشد.

به طور مثال برخی از مشمولان از قزوین یا زنجان برای خدمت به تهران آمده یا کسانی از تهران به اصفهان می‌رفتند؛ باید تفاوتی در مدت سربازی آنها باشد یعنی باید با کسی که اصفهانی است و در اصفهان سربازی اش را می گذراند تفاوت داشته باشد؛ این تفاوت قبلا وجود نداشت همه به یک میزان خدمت می‌کردند و آن هم 21 ماه خدمت سربازی بود.

اکثریت سربازان در مناطق غیر بومی خدمت می کنند

غلامرضا رحیمی‌پور افزود: بیش از دو سوم کارکنان وظیفه ما غیربومی هستند؛ یعنی در نقاط سخت،‌ بد آب و هوا، محروم و یا مناطق مرزی خدمت می‌کنند و با توجه به اینکه تقاضایشان به حق و درست بود ستاد کل تصمیم گرفت و مدت خدمت کارکنان وظیفه را تغییر داد.

بر این اساس افرادی که در مناطق مرزی، امنیتی و عملیاتی هستند با توجه به وضع موجودشان هر چقدر خدمت کرده باشند مدت سربازی‌شان یک ماه کاهش خواهد داشت.

از طرف دیگر کسانی که در مناطق عادی خدمت سربازی خود را انجام می‌دهند اگر غیربومی هستند مثل گذشته سربازی‌شان 21 ماه است؛ اما آنهایی که بومی هستند و در شهر خودشان خدمت می‌کنند باید 24 ماه خدمت کنند.

اگر سرجمع حساب کنیم متوجه خواهیم شد تعداد افرادی که از کسری بهره‌مند شده اند تعدادشان خیلی بیشتر از افرادی است که در شهر خودشان خدمت می‌کنند.

 سربازان در حال خدمت نگران نباشند

غلامرضا رحیمی‌پور در جواب سوال درباره تعدادی از افراد که هم اکنون در حال گذراندن خدمت سربازی هستند؛ با قانون جدید نگران شده‌اند و تکلیف آنها چه می‌شود پاسخ داد؟

درست است؛هم اکنون تعدادی سرباز در حال خدمت هستند و برای مدت خدمت‌شان برنامه‌ریزی کرده‌اند؛ ما این تعداد را مستثنی کرده و اعلام کرده‌ایم این قانون برای افرادی که از اول آذر به خدمت اعزام شوند قابل اجرا است و فقط افراد جدیدالورود مشمول مقررات جدید خواهند بود.

ایست خدمتی ها در شمول قانون جدید

کسانی که چند مدتی را خدمت کرده‌اند و برای ادامه تحصیل به دانشگاه رفته و هم اکنون دوباره می‌خواهند بازگردند اگر از 99.9.1 به خدمت اعزام شوند مقررات جدید برایشان جاری و حاکم است.پس باید گفت آنهایی که قبلا خدمت داشته و به اسم ایست خدمتی سربازی را تمام نکرده‌اند طبق قانون جدید بقیه سربازی‌شان را می‌گذرانند.

کدام سرباز بومی است؛ کدامیک غیر بومی؟

غلامرضا رحیمی‌پور اعلام کرد: مبنایی اعلام کردیم بر اساس مسافت که 50 کیلومتر است. بر این اساس افرادی که امکان تردد داشته و فاصله  خانه تا پادگان‌شان 50 کیلومتر بوده و این امکان را دارند که به  راحتی این مسیر را طی کرده و بسیاری از روزها به مرخصی بروند در زمره سربازان بومی قرار می‌گیرند.

اما سربازان غیربومی فاصله منزل تا پادگان‌شان بیشتر از 50کیلومتر است؛ این افراد امکان تردد به راحتی نداشته و نمی‌توانند خیلی راحت تعطیلات آخر هفته را در منزل باشند؛ این‌ها بیشتر خدمت می‌کنند و باید یک تفاوت معنادار هم داشته باشند و بر همین اساس این قانون تعیین شد که عادلانه است.

مصوبه افزایش مدت سربازی عادلانه است

قانون این اجازه را داده و با توجه به بررسی‌های کارشناسی که انجام شده قانون جدید عادلانه‌ترین روش است.

بالفرض مثال ممکن است 10 هزار نفر متقاضی باشند که خدمت مثل قبل شود چرا که آنهایی که هر شب به خانه‌شان می‌رفتند ناراحت می‌شوند چون خدمت‌شان بیشتر شده است.

اما آن طرف قضیه را هم ببینید؛ تعداد مشمولانی که در منطقه مرزی، سخت، بد آب و هوا و دور از شهر و خانواده خود در حال سربازی‌اند و تعدادشان هم خیلی بیشتر از این افراد است نباید خواسته‌ای داشته باشند؟

چرا آن 200 هزار نفری که هم اکنون در مرز خدمت می‌کنند و دو سوم سربازان را تشکیل می‌دهند درخواست لغو این قانون را نداده اند؛ معلوم است؛ چون به نفع‌شان است اما این قانون برای تعداد اندکی نارضایتی ایجاد کرده است.

افزایش خدمت شامل متاهلان هم می شود

تسهیلاتی که به متأهلان اعطا شد این بود که در شهر خود خدمت کنند تا بتوانند حداقل هفته ای دو بار به منزل خود مراجعه داشته باشند؛ به ازای هر فرزند نیز از کسر خدمت سه ماهه برخوردار شدند و در قضیه حقوق نیز حق تأهل به آنها پرداخت می‌شود اما با توجه به قانون جدید تمام افرادی که در شهر خودشان به کارگیری شوند از 99.9.1 خدمت‌شان 24 ماهه خواهد بود.

خدمت مشمولان متاهل کمیته امداد چه می‌شود؟

این دسته از افراد نیز که متأهل و تحت پوشش کمیته امداد هستند مطابق قانون حداقل حقوق یک میلیون و 500 هزار تومانی می‌گیرند و طبق قانون جدید اگر در شهر خودشان سربازی بروند باید 24 ماه خدمت کنند.

غلامرضا رحیمی‌پور در اخر اضافه کرد: کارکنان وظیفه بدانند که ستاد کل در راستای «اجرای عدالت نه  اجرای مساوات» این قانون را اجرا می کند و با توجه به آنکه دو سوم سربازان در مناطق مرزی و محروم و غیر بومی خدمت می کنند  یک ماه از مدت زمان سربازی این تعداد کثیر کاسته و مدت زمان سربازی تعداد کمتری که در شهر و موطن خود خدمت می کردند از 21 ماه به 24 ماه افزایش یافت؛ بهرحال باید فرقی بین آنکه به راحتی و در شرایط عادی خدمت می کند با فردی که در شرایط سخت مرز روزگار می گذراند وجود داشته باشد.