کد خبر: 192475

چگونه «استرس» کرونا را کنترل کنیم

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، گفت: اطلاعات درست در خصوص بیماری و روند درمان آن باعث کنترل استرس و اضطراب می شود.
اتاق خبر 24

 شهبانو قهاری، اظهار کرد: بی شک نگرانی و اضطراب در بین خانواده‌هایی که بیمار کرونایی دارند یک امر طبیعی به نظر می‌آید اما باید سعی کنند تا استرس و اضطراب خود را در حضور بیمار نشان ندهند.

وی گفت: یکی از راه‌های تشدید اضطراب بیماران، اطلاعات نادرست درباره بیماری و روند درمان است و برای کنترل این حالت باید سعی کنند اطلاعات درست را از پزشک دریافت و درمان را تحت نظر پزشک ادامه بدهند.

قهاری بیان کرد: همراهان باید ضمن رعایت دستورات درمانی برای روحیه دادن و امید به بیمار نهایت تلاش خود را انجام دهند.

وی در خصوص خانواده‌هایی که عزیزان خود را از دست داده اند، گفت: مرگ عزیزان بسیار سخت است، به ویژه مرگ‌های ناگهانی ولی چاره‌ای جز پذیرش این امر نیست و باور به اینکه خواست خدا بوده و اینکه مرگ حق است، پذیرش این مصیبت را تا حد زیادی آسان می‌کند و در این زمان دعا، عبادت، سوگواری و در کنار خانواده و عزیزان بودن، کمک زیادی می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطر نشان کرد: در صورت حاد بودن بیماری به اورژانس مراجعه شود، البته توصیه ما رعایت پروتکل‌های بهداشتی در منزل است و یا در صورت تشدید اضطراب و نگرانی ناشی از استرس بیماری به اورژانس روانپزشکی مراجعه کنند و از روانپزشک کمک بگیرند، چون این افراد در شرایط حاد استرس و اضطراب نیاز به دارو دارند و حتی در کنار دارو خدمات روان شناختی بسیار مؤثر است.

این روانشناس تاکید کرد: توصیه ما به خانواده‌ها و عموم مردم در بحران اپیدمی کرونا این است که تلاش کنند، کودکان و نوجوان ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تکالیف درسی خود را به نحو احسن انجام دهند و زمان خود را با هماهنگی و نظارت خانواده و مدرسه با سرگرمی‌های مختلف پر کنند.

وی تصریح کرد: توصیه ما به سالمندان نیز این است که باید با مطالعه و تماشای فیلم زمان خود را سپری کرده و از دنبال کردن اخبار نگران کننده به خصوص بیماری کرونا خودداری کنند. از طرفی تنها ماندن هم در ایام کرونا بسیار دشوار است؛ لذا همه ما کارهای ناتمام زیادی داریم که باید آنها را تمام کنیم، مانند مرتب کردن وسایل خانه، مطالعه، ورزش و کارهای دیگری که ما می‌توانیم آنها را با برنامه ریزی به پایان برسانیم و از این شرایط دشوار به خوبی عبور کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران، ادامه داد: یکی از معضلاتی که اپیدمی کرونا برای ما به وجود می‌آورد، اشتغال ذهنی و فکر کردن به مواردی مانند مبتلا شدن به کرونا، آلوده بودن محیط اطراف، بررسی مداوم خود مبنی بر اینکه آیا دست ما به جایی خورده، آلوده نشده باشیم یا اینکه مبتلا نشده ایم، من حتماً کرونا گرفتم الان من یک سرفه کردم حتماً مبتلا شدم و…، است. در بسیاری از این موارد اشتغال ذهنی آنقدر شدید می‌شود که به شکل افکار وسواس گونه بروز می‌کند و این افکار مزاحم یا همان افکار وسواس گونه وقتی به ذهن ما نفوذ می‌کنند، ما تلاش می‌کنیم آنها را از ذهن خود بیرون کنیم ولی اغلب نمی‌توانیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا