کد خبر: 192466

زمستان ۹۹ گاز به کدام روستاها نرسید؟

گازرسانی به روستاهای دور افتاده و صعب العبور از جمله اقداماتی است که متاسفانه همچنان در برخی موارد به کندی انجام می شود.
اتاق خبر 24

 با فرارسیدن فصل سرما و کاهش روز افزون دمای هوا در برخی از نقاط کشور نیاز به وسایل گرمایش در کشور روز به روز افزایش پیدا می‌کند به طوری که مصرف گاز در کشور نسبت به فصل گرما افزایش پیدا می‌کند.

با شروع آغاز به کار دولت دوازدهم در چندسال گذشته چیزی بالغ بر ۱۸ هزار روستا در کشور با جمعیتی بالای یک میلیون هزار خانوار از نعمت گاز طبیعی تا پایان امسال بهره مند می‌شوند  این در حالی است که  تعداد روستا‌های گازرسانی شده به ۳۲ هزار روستا رسیده که این عدد این اعداد حکایت از رشدی ۱۲۵ درصدی در این حوزه دارد.

همچنین در دولت یازدهم تنها ۱۴ هزار روستا به شبکه گاز طبیعی متصل بودند، ولی این عدد  امروز دوبرابر شده است به طوری که در حال حاضر ۳۲ هزار روستا و حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار تحت پوشش شبکه سراسری گاز هستند.

آمادگی شرکت ملی گاز برای گازرسانی پایدار در فصل سرد سال

محمد رضا جولایی سرپرست دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اقدامات این شرکت برای گازرسانی در فصل زمستان گفت:همانند روال سال‌های گذشته با هدف هماهنگی بخش‌های مختلف در زنجیره تامین گاز و رفع مشکلات، اقدامات خوبی در زمینه گازرسانی به سراسر کشور به ویژه مناطق کم برخوردار انجام شده است.

او ادامه داد: از ابتدای سال به منظور حصول اطمینان از تامین انرژی، جلساتی برگزار و نظرات تبادل شد تا در فصول سرد سال در تمام نقاط کشور قطعی گاز نداشته باشیم.

سرپرست دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد:در حال حاضر تمامی اطلاعات از سازمان هواشناسی دریافت شده است و طبق این اطلاعات و پیش بینی‌ها عمل خواهیم کرد.

جولایی اضافه کرد: حجم گاز تحویلی به نیروگاه‌ها بسته به سرمای هوا، شدت و طول زمان سرما خواهد بود، اما اولویت اول ما تامین سوخت  مورد نیاز بخش خانگی است

او بیان کرد: تمامی خطوط لوله گاز در سراسر کشور تجهیز و نوسازی شده است تا مشکلی در انتقال گاز به منازل و مراکز تجاری نداشته باشیم.

سرپرست دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفت: با تمهیدات و برنامه ریزی‌های صورت گرفته و با استفاده از همه توان و ظرفیت شرکت ملی گاز کشور برای تأمین  پایدار، مستمر و ایمن گاز مشترکین ذره‌ای کوتاهی نخواهیم کرد.

جولایی اضافه کرد: اگر زمستان امسال مانند سال گذشته باشد، هیچ کمبود  و افت فشاری در خطوط انتقال گاز نخواهیم داشت.

طبق بررسی‌های انجام شده در یک سال اخیر حدود ۲ هزار و ۵۰۰ روستا با جمعیتی حدود ۱۴۰ هزار خانوار در کشور از گاز طبیعی بهره‌مند شدند به طوری که بهره‌مندی خانوار‌های روستایی ایران از گاز طبیعی اکنون به ۸۲ درصد رسیده است.

براساس این گزارش، بارش برف سنگین و همچنین نبود شبکه توزیع گاز بخصوص در برخی از نقاط کشور بخصوص در سیستان و بلوچستان باعث می‌شود زمستان سرد و سنگینی را پشت سر بگذارند به طوری که سیستان و بلوچستان از جمله استان‌های مهم کشور است که متاسفانه در اغلب موارد مورد کم لطفی مسئولان قرار می‌گیرد؛ مردم این مناطق به طور مداوم با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کنند که نبود شبکه گاز رسانی و دردسر‌های تهیه سیلندر‌های گاز تنها یکی از آنهاست.

مردم سیستان در حالی همه ساله با صف‌های طولانی فروش گاز مایع و سرمایه شدید زمستان دست و پنجه نرم می‌کنند که دور افتاده‌ترین روستا‌ها در استان‌های اطرافشان از شبکه گازرسانی بهره‌مند هستند. حالا پهناورترین استان کشور تنها استان بدون گاز کشور است و بعد از گذشت سه ماه از فصول سرد سال کماکان با کمبود شدید سیلندر گاز و صف‌های طولانی دست و پنجه نرم می‌کنند.

بیش از ۹۰ درصد زاهدان شبکه گذاری گاز صورت گرفته است

محمدحسین عسگری سخنگوی شرکت ملی گاز کشور در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی با اشاره به خدمات انجام شده در شبکه گازرسانی در استان سیستان و بلوچستان گفت:در حال حاضر شرکت ملی گاز وظیفه خود در بحث گاز رسانی در مناطق محروم را به خوبی و به نحوه احسن انجام می‌دهد.

او ادامه داد: در حال حاضر در استان سیستان و بلوچستان چیزی بالغ بر ۳۲ هزار مشترک دارد به طوری که در بحث و تامین وساخت و تولید لوله و دیگر ملزومات مورد استفاده در حوزه گازرسانی در داخل کشور که انجام می‌شود هیچگونه مشکلی وجود ندارد.

منبع: خبرآنلاین