کد خبر: 192464

تحریم‌های جدید بانکی چه تاثیری بر شرایط اقتصادی ایران دارد؟

۴۰ سال است که ایران با تحریم‌های آمریکا مقابله می‌کند و این کشور برای ضربه زدن به کشورمان دست به دامان تحریم‌ها شده است.
اتاق خبر 24

در آستانه انتخابات آمریکا شاهد این هستیم که وزارت خزانه داری آمریکا عصر پنجشنبه (به وقت تهران) ۱۸ بانک ایران را تحت تحریم قرار داده است.

در بیانیه وزارت خزانه داری آمریکا آمده است که این وزارتخانه طی رایزنی با وزارت خارجه این کشور نهاد‌های مالی ایران را برای قرار دادن در لیست تحریم‌ها شناسایی کرده است؛ این در حالی است که ویروس کرونا همچنان در دنیا جولان می‌دهد و وضعیت کشور‌های تحت تحریم آمریکا نگران کننده است.

چندی پیش مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که شرکت‌ها و اشخاص امدادرسان در فهرست تحریم‌های آمریکا نیستند، این در حالی است که بسیاری از کشور‌ها از ترس تحریم‌های آمریکا حتی حاضر به فروش تجهیزات پزشکی و دارو به ایران و بقیه کشور‌های تحت تحریم نیستند. علاوه بر این تحریم‌ها مانع تراکنش‌های مالی بین المللی و حمل و نقل می‌شود و عملا هرگونه تجارت با ایران از جمله در اقلامی مانند دارو‌ها و تجهیزات پزشکی تقریبا غیرممکن است.

آیا مقامات آمریکایی واقعا نگران مردم ایران هستند؟

مقامات دولت ترامپ بارها ادعا کرده‌اند که آمریکا تمایل دارد کمک‌های انسان دوستانه و حتی دستگاه‌های تنفسی به ایران بفرستد، اما تردیدی نیست که این حرف‌ها دروغ و ریاکارانه است، چراکه بهترین راه امدادرسانی انسان دوستانه رفع تحریم‌های مالی علیه ایران و اجازه دادن به ایران برای خرید لوازم و تجهیزات پزشکی است.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سه‌شنبه ۱۵ مهر ادعا کرد که ایالات متحده نگران بدتر شدن شیوع کرونا در ایران است و آمریکا آماده کمک به ایران است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در توییتی نوشت، ایالات متحده از بدتر شدن وضعیت کووید ۱۹ در ایران نگران است و ما بار دیگر همانند اول فوریه پیشنهاد کمک خود را تکرار می‌کنیم.

در همین حال شاهد تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه ۱۸ بانک ایرانی بودیم، این دوگانگی حرف و عمل در اقدامات واشنگتن به خوبی آشکار است که در میان همه گیری کرونا درصدد نابود کردن کانال‌های باقی مانده برای پرداخت پول دارو و غذا علیه ایران است.

منبع: خبرگزاری ایسنا