کد خبر: 192460

۱۱۷ بازرسی فوق العاده از سوی سازمان بازرسی صورت گرفته است

رییس سازمان بازرسی در خصوص بازرسی‌ها گفت: ۱۱۷ بازرسی فوق العاده از سوی سازمان بازرسی صورت گرفته و ۳۲۱ گزارش فوق العاده داشته ایم.
اتاق خبر 24

حجت الاسلام و المسلمین درویشیان رییس سازمان بازرسی به مناسبت سالروز تشکیل این سازمان در برنامه نگاه یک حضور یافت و با تشریح عملکرد سازمان بازرسی، در مورد نظارت بر دستگاه‌های اجرایی، بیان داشت: در سالهای گذشته حسب نظر مقام معظم رهبری، شورای هماهنگی دستگاه‌های نظارتی تشکیل شد که بعدا در قانون برنامه پنجم آمد و‌ در قانون ششم حذف شد؛ اما در قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد این‌ شورا وجود داشت  و مورد اختلاف مجلس و شورای نگهبان واقع شد که اخیرا مجمع تشخیص مصلحت تصویب کرد و شورای هماهنگی به عنوان یک قانون دائمی خواهد بود.  

وی با بیان اینکه این شورا برای جلوگیری از موازی کاری  و هماهنگی و هم افزایی تشکیل شده است، ادامه داد: شورای هماهنگی دستگاه‌های نظارتی کشور مرکب از دستگاه های نظارتی از جمله دیوان محاسبات، سازمان بازرسی، کمیسیون اصل نود، دیوان عدالت اداری، سازمان اطلاعات سپاه، سازمان برنامه بودجه و وزارت اطلاعات است.

 

رییس سازمان بازرسی کل کشور افزود: متناظر این شورا در استانها هم تشکیل می‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین درویشیان خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی و خصوصا در مسایل اقتصادی و‌ معیشتی، هماهنگی‌های خوبی بین دستگاه‌های نظارتی وجود دارد و موضوعاتی را هم طراحی کردیم و با هماهنگی این دستگاه‌ها پیش می‌بریم.

وی در مورد شیوه اعمال نظارت بر دستگاه‌های اجرایی، گفت: اقداماتی را در داخل سازمان بازرسی انجام و همان روزهای اول، کمیته تحول را تشکیل داده ایم. بعضی از ساختارهای برنامه ریزی و فرآیندهای بازرسی را اصلاح نموده و در مورد بخشی نیز در مرحله بررسی و‌ کارشناسی و نهایی کردن اصلاح هستیم. 

رییس سازمان بازرسی از جمله رویکرد‌های مهم سازمان بازرسی در دوره تحول را استفاده از ظرفیت‌های جدید نرم افزاری و سخت افراری، چون تشکل‌های مردم نهاد، بازرسان افتخاری و گزارشگران فساد و نظارت‌های الکترونیکی دانست.وی ادامه داد: بالغ بر سه هزار سامانه دستگاه‌های اجرایی را شناسایی و به بیش از ۲۵۰ سامانه به منظور نظارت الکترونیکی دسترسی پیدا کردیم. 

حجت الاسلام والمسلمین درویشیان ادامه داد: فعال کردن سامانه‌هایی که در قوانین برای دستگاه‌ها تکلیف شده است را دنبال می‌کنیم. به عنوان مثال اگر در سامانه های تجارت تمام فرآیندهای صادرات، واردات، انبار و توزیع وجود دارد و اگر این سامانه‌ها فعال شود که البته بخش قابل توجهی اجرا شده ولی هنوز به هم متصل نشده است؛ بسیار موثر خواهد بود، لذا پیگیری می‌کنیم که هرچه زودتر این سامانه‌ها به هم متصل شود تا اگر کالایی وارد شد مشخص گردد که چه فرآیندی را طی کرده است.

وی با بیان اینکه در دوره تحول ۲۷۹۹ مورد بازرسی در کل کشور انجام شده است، تصریح کرد: از این تعداد بازرسی ۴۱۹۰ گزارش تهیه شده است؛ چرا که ممکن است یک بازرسی چندین گزارش داشته باشد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: ۱۸ هزار و ۹۴۵ پیشنهاد از سوی سازمان بازرسی ارائه شده و ۱۱۷ بازرسی فوق العاده از سوی سازمان بازرسی صورت گرفته و ۳۲۱ گزارش فوق العاده داشته ایم.

حجت الاسلام والمسلمین درویشیان خاطرنشان کرد: به‌عنوان مثال تعقیب ترک‌فعل‌ها در حوادث سیل سال گذشته یا اماکن ناایمن مانند حادثه سینااطهر از جمله این بازرسی‌های فوق العاده است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور یادآور شد: ۵۴۱۶ بازرسی موردی انجام شده که ۶۸۸۵ گزارش و ۱۲ هزار و ۳۵۰ پیشنهاد درپی آنها از سوی سازمان ارائه شده است.

وی با بیان اینکه مجموعا ۸۳۳۲ بازرسی، ۱۱۳۹۶ گزارش و ۳۲ هزار و ۵۹۶ پیشنهاد داشته‌ایم، گفت: از این تعداد گزارش‌ها، نزدیک چهار هزار گزارش تعقیب اداری انتظامی و انضباطی بوده است. ۵۵۳ مورد تخلف مدیران [از مدیرکل به بالا] به نهاد ریاست جمهوری معرفی شده است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: ۸۵ مصوبه خلاف قانون را به دیوان عدالت اداری به منظور ابطال ارسال کردیم که ۵۶ مورد باطل شده است.

منبع: میزان