کد خبر: 192444

چالش تامین چوب درخت بامبو پیش روی تولیدکنندگان

خلال دندان، یکی از اقلامی است که تا سال گذشته به کشور وارد می‌شد، اما در صورت تامین مواد اولیه امکان خودکفایی در تولید این محصول وجود دارد.
اتاق خبر 24

با نیم نگاهی بر لیست اقلامی که به صورت قانونی به کشور وارد می‌شوند، متوجه می‌شویم کالا‌هایی در این لیست جای دارند که نمونه مشابه آن‌ها در کشور تولید می‌شود و نیازی به واردات آن‌ها نیست.

یکی از این اقلام که تا پایان سال گذشته نیز به کشور وارد می‌شد و در این سال حدود ۲۰۰ هزار دلار ارز از کشور خارج کرد، خلال دندان بود.

این حجم از واردات در صورتی است که خلال دندان در داخل کشور تولید می‌شود و محصولات تولیدی تمام نیاز داخل را برآورده می‌کنند.

فرآیند تولید خلال دندان از چند سال اخیر در کشور آغاز شده است و در همین مدت کوتاه توانسته به ظرفیت لازم جهت تامین نیاز داخل دست پیدا کند.

تولید خلال دندان در کشور هم از جنس چوب و هم از جنس پلاستیک انجام می‌گیرد، در تامین مواد اولیه خلال دندان پلاستیکی خودکفا هستیم، اما جهت تولید خلال دندان چوبی، واردکنندگان به چوب درخت بامبو نیاز دارند.

مهران غلامی اولین تولید کننده خلال دندان چوبی در کشور در خصوص این صنعت اظهار کرد: فرایند تولید خلال دندان حدود دو سال گذشته در کشور آغاز شده و رفته رفته تمام نیاز داخل از این طریق برآورده می شود.

وی افزود: یکی از بزرگ‌ترین مشکلات موجود در صنعت تولید خلال دندان چوبی در کشور، تأمین مواد اولیه یا همان چوب درخت بامبو است که اخیرا با شیوع ویروس کرونا تأمین این ماده اولیه غیر ممکن شده است.

این تولیدکننده بیان کرد: در صورتی که مواد اولیه در کشور چه از طریق واردات یا کشت بامبو در کشور تأمین شود، ظرفیت تولید خلال دندان تا ۳ برابر افزایش پیدا می‌کند و سالانه درآمد زیادی از طریق صادرات آن برای کشور حاصل می‌شود.

امکان تولید درخت بامبو در کشور

پور مقدم مدیر طرح زراعت چوب کشور در گفت و گو  اظهار کرد: با ایجاد سرمایه گذاری، امکان کشت درخت بامبو به میزان بسیار گسترده در کشور وجود دارد.

وی ادامه داد: ظرفیت کشت این نوع از گیاه به قدری زیاد است که علاوه بر تأمین نیاز‌های داخل، می‌توان برای صادرات آن هم سرمایه گذاری کرد.

با تمام این تفاسیر کم نیستند کالا‌های وارداتی که نمونه داخلی آن‌ها تولید می‌شود که با حمایت از تولید کننده‌ها ضمن ارز آوری و اشتغال زایی، از خروج بی رویه ارز و منابع داخلی جلوگیری خواهد شد.

منبع: خبرآنلاین