کد خبر: 192417

«ترامپ» یا «بایدن»، برای ایران فرقی هم می‌کند؟

در آستانه انتخابات آمریکا بسیاری از مقامات این کشور ادعا می‌کنند که برای ایران اهمیت دارد چه کسی در کشورشان به ریاست برسد.
اتاق خبر 24

 در آستانه انتخابات آمریکا صحبت‌هایی شنیده می‌شود از اینکه ایران به دنبال  بر سر کار آمدن دموکرات‌ها در کاخ سفید است؛ عمده این اظهارات  از سوی حزب مقابل یعنی جمهوری خواهان مطرح می‌شود، در مقابل مقامات کشورمان بار‌ها اعلام کرده اند برای جمهوری اسلامی ایران تفاوتی ندارد چه کسی در کاخ سفید به ریاست برسد.

انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در ۳ نوامبر ۲۰۲۰ مصادف با ۱۳ آبان ۱۳۹۹ برای انتخاب رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا برگزار خواهد شد؛ اکنون دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواهان و جو بایدن نامزد دموکرات‌هاست.

دموکرات یا جمهوری خواه؛ برای ایران چه فرقی می‌کند؟

حسن عابدینی کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در مورد اینکه آیا برای ایران مهم است چه کسی در آمریکا به ریاست برسد، گفت که جمهوری اسلامی ایران طی ۴۲ سال گذشته به خوبی دریافته که واشنگتن به عنوان یک هویت واحد سیاست‌های خصمانه‌ای را بر ضد کشور ما در پیش گرفته است، لذا برای ما تفاوتی ندارد چه کسی در واشنگتن بر سر کار بیاید.

عابدینی با اشاره به طرح‌ها و تحریم‌های ظالمانه روسای جمهور دموکرات آمریکا علیه کشور ما، تاکید کرد که در دوران ریاست جمهوری جیمی کارتر از حزب دموکرات، طرح حمله نظامی به طبس صورت گرفت که البته شکست خورد، در زمان بیل کلینتون تحریم‌های ظالمانه ضد حوزه‌های انرژی یعنی نفت و گاز ایران اعمال شد و در زمان باراک اوباما هم تحریم‌های فلج کننده علیه ایران مطرح شد.

 

کارشناس مسائل بین الملل همچنین می‌گوید که در زمان ریاست جمهوری، حزب جمهوری خواهان در آمریکا مانند جرج بوش پسر، جرج بوش پدر و دونالد ترامپ هم همان سیاست دموکرات‌ها در قبال ایران در پیش گرفته شد، با این تفاوت که دموکرات‌ها معمولا دست چدنی خود را زیر یک دستکش مخملی پنهان می‌کردند، اما در دوران جمهوری خواهان این موضوع به صورت علنی‌تر و با بیانی سخت‌تر مطرح می‌شد، وگرنه هیچ تفاوتی در ماهیت این دو حزب وجود ندارد.

او در ادامه گفت که مقامات ارشد جمهوری اسلامی بار‌ها بر این مسئله تاکید کردند که تفاوتی میان دموکرات‌ها و جمهوری خواهان قائل نیستند، بلکه نوع سیاستی که در مقابل ایران اتخاذ می‌شود و به این دلیل که ایران به صورت ماهوی با نظام سلطه و استکباری ایالات متحده آمریکا در تضاد است.

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه هم در نشست خبری ۱۴ مهر خود گفت که آمریکا ناقض تعهداتش بوده و آمریکا جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی علیه ایران آغاز کرده و این ایالات متحده است که باید به مسیر درست برگردد. دولت فعلی و بعدی برای ما تفاوتی نمی‌کند. ما به رفتار ایالات متحده نگاه می‌کنیم این جدا از مسئولیت آمریکا در ترور سردار قاسم سلیمانی است. ترور سردار شهید را نه می‌بخشیم و نه فراموش نمی‌کنیم و مسئولان ما گفته‌اند، ما اهل تهدید نیستیم، اهل اقدام هستیم.

موضع حزب دموکرات و جمهوری خواه در قبال ایران چه تفاوتی دارند؟

احمد سبحانی سرپرست سابق معاونت وزیر امور خارجه در امور آمریکا با تاکید بر اینکه ترامپ یک قمار باز است و قمار باز‌ها همواره کار خود را با بلوف جلو می‌برند، گفت که ترامپ صحنه سیاسی را با قمار اشتباه گرفته است، او آرزو‌های خود را بیان می‌کند و اعلام می‌کند که ایرانی‌ها به زودی با من مذاکره می‌کنند.

سبحانی با بیان اینکه روی کار آمدن جناح دموکرات یا جمهوری خواه برای ما فرقی نمی‌کند، گفت که اصولا جناح جمهوری خواه و دموکرات مانند کوکا کولا و پپسی کولا هستند؛ تنها کمی طعم شان فرق می‌کند، وگرنه هر دو حزب آمریکا زورگو و امپریالیسم هستند و اصولا ادمین ستریشن آمریکا سیستم را هدایت می‌کند.

سرپرست سابق معاونت وزیر امور خارجه در امور آمریکا، ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه را یک یانکی بدون روتوش خواند و گفت که جناح مقابل ترامپ یعنی دموکرات‌ها یانکی‌های با روتوش هستند، دموکرات‌ها بیشترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده‌اند، دموکرات‌ها با ما برجام را امضا کردند، اما هنوز امضای توافق هسته‌ای خشک نشده؛ اوباما، این یانکی با روتوش مصوبه‌ای صادر کرد که هرکسی که نیاز به ویزای آمریکا برای سفر به واشنگتن ندارد اگر به ایران سفر کند نیاز به ویزا خواهد داشت، بنابراین آمریکایی‌ها بلافاصله به روح برجام حمله کردند و با سیستم بسیار لطیف و مشت مخملی اولین ضربه خود را به توافق برجام زدند، لذا برای ما نه ترامپ و نه رقیب او فرقی ندارند.

منبع: خبرگزاری ایرنا