کد خبر: 192414

آیا رشد ۱۵۴ درصدی قیمت بلیت هواپیما موقتی است؟

در حالی که همواره اعلام می‌شد قیمت بلیت هواپیما گران نمی‌شود، اما گفته می‌شود شرکت‌های هواپیمایی قصد گران کردن بلیت تا ۲۱ آبان را دارند.
اتاق خبر 24

در حالی امروز نرخ جدید قیمت بلیت پرواز‌های داخلی ابلاغ شد که پیش از این بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی قیمت‌های بلیت پرواز‌های خود را با حداکثر سقف قیمتی به مسافران خود عرضه می‌کردند.

اما امروز با توجه به مصوبه جدید ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی رعایت فاصله گذاری اجتماعی در هواپیما‌ها و تکمیل فقط ۶۰ درصد ظرفیت پرواز‌ها شاهد نرخ نامه جدید پرواز‌های داخلی اعلام شد.

تکمیل ۶۰ درصد ظرفیت صندلی پرواز‌ها باعث شد که شرکت‌های هواپیمایی اقدام به افزایش قیمت بلیت هواپیما‌های خود کنند از سوی دیگر افزایش نرخ دلار هم بهانه جدیدی برای افزایش قیمت ها بود چرا که بسیاری از هزینه‌های شرکت‌های هواپیمایی بر اساس دلار محاسبه می شود و هم اکنون با توجه به رسیدن نرخ دلار به ۲۸ هزار تومان، شرکت های هواپیمایی هم قیمت بلیت خود را تغییر دادند.

افزایش قیمت بلیت هواپیما موقتی است

به گفته مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی افزایش قیمت بلیت هواپیما موقتی است و با کاهش قیمت دلار و همچنین تکمیل شدن ظرفیت‌های صندلی هواپیما‌ها نرخ بلیت هواپیما به حالت سابق بازمی‌گردد.

این صحبت در حالی مطرح شده که بعید است نرخ دلار کاهش پیدا کند و برداشته شدن ظرفیت ۶۰ درصدی هواپیما‌ها هم با توجه به شرایط کرونایی کشور به این زودی‌ها امکان پذیر نیست.

پیش از این هم حرمت الله رفیعی رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی هم در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه شرکت‌های هواپیمایی با وجود آن که نرخ‌های بلیت شان آزاد شده، اما محدودیت برای کف و سقف قیمتی خود را تعیین می‌کنند به طوری که دفاتر هواپیمایی حق ندارند پایین‌تر از کف قیمتی بلیتی را عرضه کنند، اما این امکان وجود دارد که بالاتر از سقف قیمتی بلیت را عرضه کنند.

او ادامه داد: اگر شرکتی که محدودیت برای خود تعیین کند جریمه خواهند شد زیرا این نوع نرخ گذاری خارج از عرف است و بسیاری از مسافران و خریداران بلیت با آن مشکل دارند.

رفیعی با اشاره به اینکه در شرایط کرونایی همواره اعلام می‌کنند که شرکت‌های هواپیمایی با زیان‌های بسیار زیادی مواجه شده اند، گفت: من حاضرم در این زمینه جلسات مختلفی برگزار و بررسی کنیم که در شرایط کرونایی شرکت‌های هواپیمایی با توجه به افزایش نرخ بلیت چقدر آسیب دیده اند.

امروز نرخ نامه جدید شرکت‌های هواپیمایی ابلاغ شد و بررسی ها نشان می‌دهد که قیمت‌ بلیت هواپیماها با توجه به نرخ دلار ۲۸ هزار تومانی افزایش جهشی داشته است. به طور مثال پیش از این نرخ بلیت مسیر تهران- تبریز در نهایت ۴۶۰ هزار تومان بود، اما در حال حاضر کف نرخ بلیت در این مسیر ۵۴۰ هزار تومان و سقف قیمت هم بیش از یک میلیون و ۶۸۳ هزار تومان تعیین شده است.

یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که حداکثر نرخ بلیت پرواز‌های داخلی در بازه زمانی خردادماه ۹۹ تا مهرماه ۹۹ بالغ بر ۱۵۴.۷۸ درصد افزایش داشته است. حداقل قیمت بلیت پرواز‌های داخلی نیز در مدت یاد شده ۸۰.۳۷ درصد افزایش داشته است.

به گفته مسئولان قرار است نرخ‌های جدید بلیت هواپیما از ابتدای آبان ماه اعمال شود.

براساس این گزارش، کف قیمت بلیت مسیر تهران- ارومیه ۶۷۲ هزار تومان و سقف قیمتی هم یک میلیون و ۱۴۵ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین شده است.

همچنین کف قیمتی مسیر تهران-مشهد هم ۶۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان و سقف قیمتی هم یک میلیون و ۳۵۴ هزار و ۷۰۰ تومان تعیین شده است.

براساس نرخ نامه جدید ،حداقل قیمت بلیت هواپیما ۴۹۱ هزار تومان و حداکثر قیمت ۲.۶ میلیون تومان و مربوط به مسیر بندرعباس-تبریز است.

قیمت سقف و کف پرواز تهران-شیراز در این نرخ نامه به ترتیب یک میلیون و ۱۸۳ هزار و ۴۰۰ تومان و ۶۴۱ هزار و ۴۰۰ تومان تعیین شده است.

گفتنی است،آخرین بار خرداد ماه بود که شرکت‌های هواپیمایی اقدام به افزایش قیمت بلیت ها کردند و حال مصوبه جدید ستاد ملی مبارزه با کرونا مجوزی برای افزایش دوباره نرخ بلیت هواپیما شده است؛ البته امیدواریم طبق گفته مسئولان این افزایش قیمت ها موقتی باشد.

منبع: خبرآنلاین