کد خبر: 192400

وام عالی، دست خالی

با توجه به آنکه آمار‌ها نشان می‌دهد ۲ هزار و ۴۰۰ نفر وام اشتغال روستایی دریافت کرده‌اند، اما بسیاری از روستاییان می‌گویند وامی دریافت نکرده‌اند.
اتاق خبر 24

عطیه آقابابایی، بهمن سال ۹۶ رهبر انقلاب با پیشنهاد دولت برای دریافت یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای استفاده در طرح‌های اشتغال روستایی موافقت کردند. از همین رو دولت برای تخصیص این مبلغ در طرح اشتغال روستایی برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داد و با تلفیق منابع چهار موسسه عامل (بانک توسعه تعاون، بانک کشاورزی، پست بانک و صندوق کارآفرینی امید) برنامه‌ی اشتغال پایدار را طراحی کرد.

۲۴ تیر ۹۸، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در شصت و ششمین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اشاره به اینکه هدف مقام معظم رهبری با موافقت برای برداشت یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای استفاده در طرح‌های اشتغال روستایی، ماندگاری مردم در مناطق روستایی است، بیان کرد که وقتی ماندگاری در مناطق روستایی بیشتر شود به دنبال آن شاهد کاهش مهاجرت روستاییان به شهر‌ها و حاشیه‌نشینی در اطراف شهر‌ها و بازگشت روستاییان از حاشیه شهر‌ها به روستا‌ها و نیز کاهش آسیب‌های اجتماعی خواهیم بود.

 

یک بام و دوهوای وام اشتغال روستایی

مرحله اجرایی طرح‌های اشتغال روستایی از اردیبهشت امسال آغاز شد و قرار شد با تلفیق منابع داخلی بانک‌ها، در مجموع معادل ریالی ۱۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و عشایری اختصاص یابد.

بعد از اجرایی شدن این طرح ۳۱ مرداد ۹۹ عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اذعان به انحراف برخی طرح‌های اشتغال روستایی بیان کرد که در طرح اشتغال روستایی حدود ۱۳۵ هزار طرح، تسهیلات پرداخت شد و نخستین بار نظارت چند لایه بر این تسهیلات انجام گرفت. اما تاکنون ۴ هزار و ۸۰۰ طرح دارای انحراف شناخته شده‌اند که برخی از آن‌ها اصلاح و ۶۰۴ میلیارد تومان پول برگردانده شد و عده‌ای نیز به مراجع قضایی معرفی شدند.

او در ادامه‌ی صحبت‌هایش سقف تسهیلات را ۱۵ میلیارد تومان اعلام کرده و می‌گوید که تسهیلات ۵۰ میلیارد تومانی نداریم البته انحراف در این طرح بدیعی است.

منصوری معتقد است که از سال ۹۶ تاکنون به ۲ هزار و ۴۰۰ نفر وام اشتغال روستایی پرداخت شده که طرح‌هایی بالاتر از نیم میلیارد داشتند و قاعدتا هیچ روستایی توانایی ضمانت وام نیم میلیاردی را ندارد. البته بسیاری از روستایی‌ها هم می‌گویند وام نگرفتند! و این موضوع سوالی را ایجاد کرده که چرا این تسهیلات به بسیاری از روستاییان که باید وام می‌گرفتند، داده نشده و به افراد و به طرح‌های دارای انحراف پرداخت شده است!

همین مسئله باعث شد تا با محمد امید معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور درباره‌ی اینکه آیا مسیر این تسهیلات به انحراف کشیده شده یا خیر، گفت‌وگو کنیم؛ او نظارت بر روی طرح اشتغال‌زایی را بر عهده‌ی سازمان برنامه و بودجه دانست و اظهار کرد که سازمان برنامه و بودجه سامانه خوبی را برای جلوگیری از این انحرافات طراحی کرده است؛ همچنین دیوان محاسبات و سازمان بازرسی هم در این قضیه ورود داشتند و با آمار‌هایی که ارائه دادند، این طرح را با موفقیت توصیف کردند، اما به‌ هرحال ممکن است انحراف‌هایی هم وجود داشته باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا