کد خبر: 192386

فروش نفت ایران هیچگاه متوقف نمی‌شود

یک کارشناس حوزه نفت و انرژی در واکنش با ادعای افزایش فروش ۱.۵ میلیون بشکه‌ای نفت در روز توسط ایران گفت: هیچگاه فروش نفت ایران متوقف نمی‌شود، حتی در سخت‌ترین شرایط تحریم؛ از اینرو برگشت پول حاصل از این معامله نیز در اولویت اقتصاد کشور قرار دارد حالا چه به صورت ارز و چه تهاتر باید این پول نفتی به کشور برگردانده شود.
اتاق خبر 24

ادعای خبرگزاری رویترز مبنی بر صادرات نفت ایران در ماه سپتامبر که به یک و نیم میلیون بشکه در روز افزایش یافته را هنوز هیچ یک از مقامات ایرانی تایید و یا تکذیب نکرده اند. ادعای «تانکر ترکرز»، هرچند به عقیده برخی از کارشناس دقیق‌ترین ارقام نیست، اما پس از نطق زنگنه وزیر نفت در بهارستان که در آن از «صادرات مویرگی نفت» در دوران تحریم‌های نفتی خبر داده بود، به‌نظر می‌رسد که ریشه در واقعیت دارد؛ واقعیتی که گزارش‌های کپلر و دو شرکت دیگر نیز آن را تایید می‌کنند.

هرچند کارشناسان نیز معتقدند که این آمار و ارقام می‌تواند به واقعیت بسیار نزدیک باشد و به‌نظر می‌رسد ایران با استفاده از روش‌های متنوعی که طی سال‌های اخیر به آن‌ها دست یافته است، می‌تواند به‌راحتی تحریم‌ها را دور بزند و نفت خود را به مشتریان خارجی خود در سراسر جهان تحویل دهد.

فروش نفت با دور زدن تحریم‌ها ادامه دارد

محمدعلی صادقی، کارشناس حوزه نفت و انرژی در گفتگو با اقتصاد۲۴ درباره سیاست‌های راهبردی ایران در شرایط تحریم گفت: دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت با این سیاست تا زمانی که ایران در تنگنای چنین شرایطی قرار داشته باشد قطعاً ادامه خواهد داشت.
به گفته صادقی، موضوع اصلی در رویه دور زدن تحریم‌ها و فروش نفت در این فضا، ارزآوری حاصل از فروش این محصول است که با توجه به قطع سیستم مبادلات پولی ایران با سایر کشور‌ها بسیار سخت است.

وی تصریح کرد: البته برای جایگزینی این مسئله هم راه‌های دیگری وجود دارد به طور مثال بسیاری از کشور‌ها حتی ترکیه بعضی از مبادلاتش را به ریال و لیر (پول ملی) معامله می‌کند هرچند تمامی معاملاتش بر پایه پول ملی نیست، اما چنین اقدامی نه تازگی دارد و نه غیر قابل انجام است و این مختص یک کشور نیست بلکه سایر کشور‌ها مانند امارات، عمان و... نیز از این روش در معاملات تجاری خود استفاده می‌کنند.

خودتحریمی بیشتر از تحریم‌های ترامپ مخرب است

به اعتقاد این کارشناس نفت، تحریم‌ها بسیار بر اقتصاد اثرگذار است، اما اقتصاد درونی کشور باید سازماندهی شود؛ یکسری از افراط و تفریط‌ها را باید کنار گذاشت و انضباط‌های اقتصادی را رعایت کرد. اگر این نوع اقدامات انجام گیرد بسیاری از مسائل حل می‌شود. متأسفانه همزمان با تحریم خارجی، تحریم داخلی هم بر اقتصاد و فعالان این عرصه فشار وارد کرده است . خودتحریمی ما بیشتر از تحریم‌های ترامپ مخرب است.

صادقی در پاسخ به این سوال که کدام کشور‌ها در چنین شرایطی خریدار نفت ایران هستند؟ گفت: نفت محصولی است که هر کشوری آن را ندارد؛ در همین همسایگی ایران کشور‌هایی همچون افغانستان و ترکیه از این موهبت بی نصیب هستند و هیچ نفت خامی ندارند. در واقع این کشور‌ها از بزرگترین مصرف کننده‌های انرژی به حساب می‌آیند.

منبع: خبرگزاری ایسنا