کد خبر: 192379

سوت پایان ۶ آزمون کشوری آخر مهر زده می شود

در زمانه کرونا که همه اتفاقات عجیب شده اند، آنچه برای آزمونهای کشوری هم رخ داده عجیب شد آزمون ها با همه حاشیه های خود برگزار شدند و اکنون چندین هزار داوطلب در انتظار اعلام نتایج هستند.
اتاق خبر 24

سال ۱۳۹۹ همانطور که در سایه کرونا سالی عجیب در همه عرصه‌ها است، در عرصه آزمون‌های کشوری هم شرایط خاصی را برای داوطلبان کنکورهای مختلف ایجاد کرد. از تصمیم‌های خلق الساعه برای تعویق کنکورهای کشوری تا برگزاری آزمون در شرایط قرنطینه و روی تخت بیمارستان تنها بخشی از این شرایط خاص در زمانه کرونا بود.

پس از کش و قوس‌های فراوان آزمون‌های کشوری یکی پس از دیگری در ماه‌های تیر، مرداد و شهریور برگزار شدند و اکنون داوطلبان در تب و تاب مراحل دوم برخی از این آزمون‌ها و اعلام نتایج نهایی هستند تا خود را برای ورود به دانشگاه‌ها آماده کنند.

۶ آزمون کشوری با بیشترین میزان تعداد شرکت کننده در ماه‌های تیر و مرداد و شهریور برگزار شدند و اکنون چندین هزار نفر برای آزمون‌های ارشد و دکتری در گروه‌های وزارت بهداشت و وزارت علوم، کنکور سراسری و آزمون دستیاری در انتظار اعلام نتایج هستند.
بررسی وضعیت هر یک از این آزمون‌ها نیز نشان می‌دهد که چه تعداد دانشجوی جدید از طریق این ۶ آزمون کشوری قرار است به دانشگاه‌ها وارد شوند.

کنکور سراسری سال ۱۳۹۹؛ شانس قبولی و ظرفیت پذیرش

کنکور سال ۹۹ در گیر و دار برگزاری و عدم برگزاری بود. از ابتدای شیوع کرونا در کشور موضوع تجمعات یکی از مباحث مورد تاکید کارشناسان بود و بسیاری معتقد بودند که چهار ساعت آزمون با وجود ماسک و محافظ صورت در محیط‌هایی مانند جلسه کنکور ممکن است شیوع ویروس را سرعت ببخشد. اما کنکور ۹۹ بعد از یک ماه سردرگمی داوطلبان از اظهارنظرهای متناقص مسئولان برگزار شد.

در همان زمان دکتر ابراهیم خدایی رئیس سازمان سنجش یادآور شده بود که سازوکار حفاظت آزمون اصل اولیه کنکور است و تغییر شرایط اجرایی آزمون ممکن است مشکلاتی را برای کنکور بوجود آورد. صحت این موضوع در روز آزمون به دلیل اینکه تعداد ۶۱ داوطلب ابتلای خود را به کرونا اعلام کرده بودند و سازمان سنجش نیز آزمون را در محیط بیمارستان برگزار کرد، خود را نشان داد و یک داوطلب مبتلا به کرونا در بیمارستان با سوءاستفاده از احساسات عوامل اجرایی و بیماران کرونایی، موبایل به سر جلسه برد و از سوالات عکس گرفت.

جنجال انتشار عکس‌ها در ساعتی پس از برگزاری آزمون در روزهای بعد هم ادامه یافت.

ثبت نام برای آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ از بهمن ماه ۱۳۹۸ آغاز شد و پس از تمدیدهای چندباره در نهایت یک میلیون و ۱۴۶ هزار و ۱۲۸ نفر در کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ ثبت نام کردند که از این تعداد ۶۶۸ هزار و ۶ نفر زن (۵۸.۲۸ درصد) و ۴۷۸ هزار و ۱۲۲ نفر مرد (۴۱.۷۲ درصد) بودند.

نتایج اولیه کنکور سراسری سال ۹۹ روز ۳۰ شهریورماه اعلام شد و از تعداد یک میلیون و ۱۱۶ هزار نفر حاضر در جلسه آزمون تعداد یک میلیون و ۱۲ هزار و ۴۰۶ نفر مجاز به انتخاب رشته در کنکور سراسری ۹۹ شدند.

ظرفیت پذیرش رشته‌های با آزمون سراسری سال ۱۳۹۹ تعداد ۱۷۵ هزار و ۸۴۹ نفر است. از تعداد ۱۷۵ هزار و ۸۴۹ نفر ظرفیت کنکور سراسری ۹۹ تعداد ۱۱۱ هزار و ۹ نفر ظرفیت به دوره‌های روزانه اختصاص دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا