کد خبر: 192369

چرا دلار ارزان نمی‌شود؟

با نزدیک شدن دلار به ۳۰ هزار تومان برخی از کارشناسان معتقدند که ترخیص ترامپ از بیمارستان در افزایش نرخ ارز تاثیر گذاشته است.
اتاق خبر 24

افزایش دوباره بعد از نزول یک روزه، حکایت امروز بازار ارز است. قیمت دلار بعد از کاهش ۴ هزار تومانی، امروز مجدد به مرز ۳۰ هزار تومان رسید. هر چه به انتخابات امریکا نزدیک‌تر می‌شویم، التهابات بازار‌ها از جمله بازار ارز هم بیشتر می‌شود.

البته بسیاری از کارشناسان اقتصادی معتقدند که هر زمان عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی  در خصوص به تعادل رسیدن قیمت ارز سخن می‌گوید، دلار حالت تدافعی به خود گرفته و افزایش پیدا می‌کند.

در واکاوی بازار ارز به چند نکته مهم برخوردیم؛ نخست آن که تاکنون حدود ۱۹ میلیارد دلار ارز به سامانه نیما بازنگشته است. دلیل دوم آن ترخیص ترامپ از بیمارستان است، زیرا در مدتی که رئیس جمهور آمریکا در بیمارستان بستری بود، ارز شاهد کاهش ۳ تا ۴ هزار تومانی بود و به قیمت ۲۶ هزار تومان رسید. البته دلالان هم به نوسانات بسیار قیمت دلار در بازار ارز دامن زدند. همانطور که می‌دانید دلالی تاکنون نه تنها بازار ارز، بلکه در همه بازار‌ها تاثیری منفی داشته است.

همچنین برخی از متخصصان بازار ارز معتقدند، ورود تقاضا از بازار موازی سهام به بازار سکه و دلار عامل افزایشی شدن قیمت‌ها بوده است. ناگفته نماند که اتفاقات سیاسی از جمله خطر افزایش تحریم‌ها موجب بالا رفتن سطح تقاضا در بازار ارز و سکه می‌شود. لازم به ذکر است که بالا بودن نرخ تورم در جامعه به افزایش نرخ دلار منجر می‌شود.

البته همتی رئیس کل بانک مرکزی معتقد است جوروانی بر بازار ارز سایه افکنده که دلیل آن را هم طرح مکانیزم ماشه از طرف آمریکا و زمزمه‌هایی مبنی بر قطع کامل ارتباط نظام مالی ایران است. طرح مکانیزم ماشه مربوط به چند هفته قبل بود و بنا به اذعان بیشتر کارشناسان داخلی و دشمنان خارجی این طرح موفق نبود و امریکا دراین زمینه شکست خورد.

درباره طرح قطع ارتباط مالی ایران با دنیا باید بگوییم که این یک پیشنهاد از جانب چند نماینده کنگره به ترامپ بوده تا ترامپ بعد از بررسی و درصورت تایید در قالب دستور اجرایی و یا هر مکانیزم دیگری ابلاغ کند.

منبع: خبرآنلاین