کد خبر: 192364

رتبه کمی و کیفی تولیدات علمی ایران یکسان شد

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به اینکه ثبت اختراعات در کشور کاهش یافته است، از واگذاری تصدی ثبت اختراعات به قوه قضاییه انتقاد کرد.
اتاق خبر 24

 غلامحسین رحیمی شعرباف در نشست خبری که پیش از ظهر امروز به صورت آنلاین برگزار شد، اظهار کرد: در سال ۹۸، ۶۵ هزار مقاله ایران در اسکوپوس نمایه شده است؛ البته کشورهای در حال رشد نیز تعداد مقالات خود را افزایش داده‌اند. یکی از اتهاماتی که به ما وارد می‌شد این بود که ایران به رشد کمی مقالات توجه دارد و به رشد کیفی توجهی نمی‌کند. این در حالی است که در ۴-۵ سال اخیر ما از نظر کیفی رشد چشمگیری داشته‌ایم به طوری که در ۲-۳ سال گذشته، ایران بالاترین نرخ رشد کیفی مقالات را داشته است.

رتبه کمی و کیفی ایران در تولید مقالات در دو پایگاه بین المللی

وی با اعلام اینکه برای اولین بار رتبه کمی و کیفی مقالات ایران یکسان شده است، افزود: رتبه ایران چه از نظر کیفی و چه کمی در اسکوپوس رتبه ۱۵ و در وب آو ساینس رتبه ۱۶ را دارد. سه سال پیاپی است که ایران بین کشورهای اسلامی از لحاظ کیفی و کمی رتبه اول را دارد.

رحیمی تصریح کرد: سهم ایران در کل مقالات برتر دنیا از نظر تعداد سه درصد است؛ این در حالی است که جمعیت ایران نسبت به جمعیت کل دنیا یک درصد می‌شود. معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم با بیان این مطلب که تولید علم به چندین مولفه وابسته است، تأکید کرد: اولین و مهمترین مولفه مقاله و دومین مولفه، تولید کتاب‌های معتبر آموزشی و مرجع است. همچنین تعداد محققان و دانشمندان بومی از دیگر مولفه‌هایی است که نشان می‌دهد در کشوری تولید علم صورت می‌گیرد. مولفه چهارم، تعداد گزارش‌های علمی و مولفه پنجم تعداد اختراعات ثبت شده توسط محققان برتر کشور است. مولفه آخر نیز مسئله تحقیق و تدوین استانداردهای بومی است.

وی با تأکید بر اینکه بخشی از مقالات ما باید پشتوانه کتابهای مرجع قرار بگیرند و محققان باید به این نکته توجه ویژه داشته باشند، ادامه داد: اصولاً تولید مقاله نشان دهنده حرکت در مرزهای دانشی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا