کد خبر: 192358

قرار نیست تخم مرغ گران‌تر شود

  رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران درباره قیمت تخم مرغ گفت: روند تامین مواد اولیه برای واحدهای تولید تخم مرغ با ثبات نبوده و تولیدکنندگان معتقدند قیمت اعلام شده برای آن‌ها مقرون به صرفه نیست که این موضوع در ستاد تنظیم بازار کشور در حال بررسی است. 
اتاق خبر 24

یدالله صادقی که در یک برنامه تلویزیونی سخن می گفت، اظهار کرد: سازمان صمت تهران در دو محور شامل کمک به واحدهای تولیدی برای باقی ماندن در مدار تولید و افزایش تولید آن‌ها برای تامین نیاز بازار فعالیت می‌کند که در شرایط تحریم دشوار است. طبیعتا حل مشکلات واحدها نیازمند به مکانیزم‌هایی است. برای مثال خیلی از واحدهای تولیدی امکان پرداخت دیون‌شان را ندارند، چراکه در پی اعمال تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا با کاهش درآمد و مشکلاتی در زمینه تامین مواد اولیه مواجه شده‌اند. 

وی با بیان اینکه دستگاه‌های دیگر مثل سازمان تامین اجتماعی و سازمان امور مالیاتی و سازمان‌های ارائه دهنده خدمات برق، گاز و غیره نیز بنگاه هستند و مطالبات و پرداخت‌های خود را دارند، تصریح کرد: تنظیم روابط واحدهای تولید و سازمان‌های یاد شده با همکاری ستاد رفع موانع تولید انجام می‌شود. در این زمینه بازدید میدانی از واحدهای صنعتی، میزهای کاری و پیگیری در جهت تغییر ضوابط و مقررات هیئت وزیران و حتی قوانین مجلس انجام می‌شود.

۷۰ درصد ثبت سفارش‌ها در تهران انجام می‌شود

این مقام مسئول با بیان اینکه ۷۰ درصد ثبت سفارش‌های کشور در تهران انجام می‌شود، گفت: اغلب واحدهای تولیدی دارای کارت بازرگانی و دفتر در تهران هستند؛ بنابراین روزانه درخواست حدود ۷۰۰ بازرگان متقاضی ثبت سفارش مواد اولیه و ماشین آلات تولید با در نظر گرفتن صرفه‌جویی‌های ارزی و صادر نوردن مجوز واردات محصولاتی که مشابه داخلی دارند در سازمان صمت استان تهران انجام می‌شود.

به گفته صادقی، در حال حاضر تلاش می‌شود ثبت سفارش واحدهای تولیدی بزرگ، پرجمعیت از نظر اشتغال و تاثیرگذار از نظر زنجیره ارزش طی یک هفته، واحدهای که خیلی بررگ ظرف سه روز انجام شود. اولویت دوم این سازمان هم تامین مواد اولیه واحدهای کوچکتر ظرف ۱۵ روز است.

صادرکنندگان برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات ریالی‌شان ناچار به خربد ارز از کف بازار هستند

وی با بیان اینکه مضایق بانک مرکزی برای تامین ارز بر کسی پوشیده نیست، تصریح کرد: مهم‌ترین خواسته فعالان اقتصادی این است که در جهت وصول مطالباتش از تولیدکنندگان و صادرکنندگان پیشنهادات آنها رعایت شود. برای مثال کار درستی است که بانک مرکزی ارزهای معوق را مطالبه می‌کند که صادرات آنها قبلا انجام شده است، چرا که تولیدکنندگان با استفاده از همین ارز می‌توانند مواد اولیه خود را وارد کنند، اما در مواقعی که مربوط به سنوات گذشته بوده یا کالا به صورت ریالی صادر شده، امکان بازگرداندن ارز نیست. در حال حاضر تعداد زیادی از واحدهای تولیدی برای سرپا نگه داشتن چرخه تولید کالای خود را به واسطه هایی که برای خرید به کشور می‌آیند یا مستقیم به تجار عراقی و افغانستانی می‌فروشند و ریال دریافت می‌کنند، اما الزام دارند که ارز حاصل از صادرات‌شان را بازگرداندنند. برای اجرای این الزام، آزاد شدن کارت بازرگانی و سایر اقدامات بازدارنده ناچارند از کف بازار ارز خریداری کنند که این مسئله فشار تقاضا برای ارز را بالا می‌برد. در اصل خریداران هم نمی‌توانند ارز تامین کنند و ترجیح می‌دهند با ریال معامله انجام دهند؛ بنابراین تقاضای صادرکنندگان این است که در مواردی که نمی‌توانند ارز پرداخت کنند، با ریال تسویه کنند که در این زمینه باید امکاناتی فراهم شود.

منبع: خبرگزاری فارس