کد خبر: 192339

تهران چگونه از بحران کرونا خارج می‌شود

محدودیت‌های جدید کرونایی در استان تهران، شاید بتواند قدری از موج فزاینده این بیماری بکاهد، اما واقعیت این است که این محدودیت‌ها بدون تعطیلی ادارات و...، بازخورد چندان مثبتی نخواهد داشت.
اتاق خبر 24

اوج گیری کرونادر استان تهران و البته تعداد دیگری از استان‌های کشور، باعث شد تا ستاد ملی مقابله با  کرون این اختیار را به استانداران بدهد که با شرایطی که دارند، نسبت به ایجاد محدودیت و تعطیلی در استان مربوطه اقدام کنند. این گونه بود که استانداری تهران نیز از شنبه گذشته، محدودیت‌های جدیدی را اعمال کرده است.

آمارها نشان می‌دهد که بیشترین ترددهای درون شهری مربوط به افراد شاغل در دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف بخش‌های دولتی و خصوصی است. تمرکز ساختمان‌های وزارتخانه‌ها در پایتخت، یکی از علل افزایش ترددهای روزانه است. به طوری که قریب به ۷۰۰ هزار نفر شاغل در دستگاه‌های استانی و ملی، روزانه در تهران رفت و آمد می‌کنند. این در حالی است که سهم دانشگاه‌ها، مدارس و دیگر اماکن و مجموعه‌هایی که شامل تعطیلی یک هفته‌ای شده‌اند، خیلی کمتر از تردد افراد شاغل است.

انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، گفت: پیشنهادات مختلفی برای کاهش ترددها به وزارت کشور فرستاده شده است چرا که میزان تراکم جمعیت و تردد در تهران باید کاهش پیدا کند.

وی افزود: در این زمینه پیشنهاد دورکاری با توجه به حضور ۴۸۰ هزار کارمند ستادی و ۱۶۰ هزار کارمند ملی ضروری به نظر می‌رسد.

محسنی بندپی همچنین با اشاره به کاهش فاصله گذاری اجتماعی در وسایل حمل و نقل عمومی، گفت: میزان رعایت فاصله گذاری اجتماعی در مترو به طور میانگین ۳۵ درصد و در حوزه تاکسیرانی و اتوبوسرانی ۵۵ درصد است که با این شرایط نیازمند اقدامات مناسب برای کاهش فاصله گذاری اجتماعی هستیم. همچنین، نظارت بر فعالیت اصناف و پاساژها باید تشدید شود چرا که برخی از آنها پروتکل‌های بهداشتی را جدی نمی‌گیرند.

پیش از اینکه محدودیت‌های جدید کرونایی در استان تهران اعمال شود، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کروندر کلانشهر تهران، خواستار تعطیلی یک هفته‌ای تهران شده بود.

وی با اشاره به اوضاع خطرناک  کرون در استان تهران، نسبت به افزایش بستری‌ها و مرگ‌های بیماران کرونایی هشدار داده و گفته است که تهران باید حداقل یک هفته تعطیل شود.

منبع: خبرگزاری ایلنا