کد خبر: 192332

آینده نگران کننده فیلم دیدن

اگرچه تاثیر اپیدمی بیماری کوید - 19 بر سینما سبب شده است، بستر تازه‌ای برای نمایش فیلم‌ها جای خود را باز کند اما نبود ساز و کاری که بر آینده‌نگری مبتنی باشد، می‌تواند نگرانی‌هایی را برای کلیت سینما در کشور به وجود آورد.
اتاق خبر 24

وجود پلتفرم‌های پرمخاطب و سیستم کپی رایت در بسیاری از کشورهای دنیا باعث شده اکران آنلاین حتی همزمان با اکران سینمایی، آسیب چندانی به یک فیلم وارد نکند و در این بین با توجه به شرایط مناسبی که برای اکران آنلاین فیلم‌ها هست، وضعیت آینده «سینما» به گونه‌ای دیگر برای دست‌اندکارانش به دغدغه تبدیل شود. همین چند روز قبل بود که تعدادی از سینماگران مطرح هالیوود از جمله «کلینت ایستوود»، «مارتین اسکورسیزی»، «پدرو آلمادوار»، «الخاندرو گونزالز ایناریتو»، «سوفیا کاپولا»، «آنگ لی»، «سم مندس»، «استیو مک کوئین»، «کریستوفر نولان»، «تاد فیلیپس» و «استیون سودربرگ» در نامه‌ای به سران کنگره آمریکا ضمن تاکید بر ارزش‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی سینماها از آینده این صنعت که پشتیبان میلیون‌ها شغل است ابراز نگرانی کرده و خواستار حمایت جدی و فوری شدند. 

این نامه از آن جهت یاداوری شد که در کشور ما نگرانی‌های مشابهی وجود دارد و اگرچه بسیاری از شهرهای کشور هنوز حتی یک سالن سینما هم ندارند اما سیستمی که در اکران آنلاین در پیش گرفته شده و نیز تبلیغ و حمایت نشدن فیلم‌های در حال اکران در سینماها از سوی تلویزیون پیش‌بینی‌های نگران‌کننده‌ای را برای برخی سینماگرها و سالن‌دارها به وجود آورده است.

از وقتی چراغ اکران آنلاین با نمایش فیلم «خروج» روشن شد، تاکنون نزدیک به 20 فیلم در سامانه‌های درخواستی اینترنتی عرضه شده‌اند و در حال حاضر نه تنها هفته‌ای یک فیلم جدید به چرخه اکران آنلاین اضافه می‌شود بلکه بعضی فیلم‌ها همزمان در سینما و پلتفرم‌های اینترنتی اکران می‌شوند. 

یکی از دغدغه‌هایی که در این باره مطرح می‌شود ، این است که آیا دست‌اندرکاران فکر کرده‌اند با این روش، چطور قرار است مخاطب را دوباره به سالن سینما برگردانند؟ آن هم در شرایطی که فیلم سازانی که این روزها فیلم خود را در سینماها اکران می‌کنند تاکید دارند؛ اولویت‌شان تلاش برای باز ماندن سالن‌های سینما است.

در این باره حبیب اسماعیلی - مدیر پخش فیلمسازان مولود - که فیلم «بی‌حسی موضعی» را در سینماها روی پرده داشت و این فیلم پس از سه هفته به تازگی به اکران آنلاین هم رسیده است، درباره نگرانی‌ها از عدم حمایت برای تبلیغ و آینده سینما به نکته‌هایی اشاره می‌کند. 

او در گفت‌وگویی با ایسنا درباره اینکه به نظر می‌رسد اکران همزمان فیلم‌ها در سینما و شبکه‌های آنلاین نوعی بی‌نظمی به وجود آورده و در این شرایط مخاطب را کمتر به رفتن به سینما جذب می‌کند، گفت: این نوع اکران در کشورهای دیگر هم اتفاق می‌افتد ولی آنچه ما تجربه می‌کنیم به شرایط فعلی پیش آمده برمی‌گردد.  متاسفانه یکی از  مشکلات مهم ما در حوزه اکران انلاین،  نبود کپی رایت و وجود شبکه قاچاق است در حالی که در دنیا با خیالی آسوده‌تر فیلم ها به طور همزمان در سینماها یا شبکه‌های اینترنتی اکران می‌شوند. در این مدت برای ما ثابت شده تماشاگران اکران سینمایی با اکران آنلاین فرق دارند چرا که برای خیلی‌ها فارغ از تماشای یک فیلم، «سینما» یک سرگرمی و تفریح است.

منبع: جام نیوز