کد خبر: 192323

هدایت نقدینگی‌های سرگردان به سمت بازار سرمایه

طبق اصل ۴۴ قانون اساسی، دولت موظف است با هماهنگی بخش خصوصی نقدینگی‌های سرگردان را جذب بازار سرمایه کند.
اتاق خبر 24

دوم شهریور ۱۳۹۹؛ رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با جلسه هیئت دولت تاکید کردند که «مسئله «سرمایه‌گذاری» یکی از موضوعات بسیار مهم اقتصادی است که متأسفانه در سال‌های اخیر، در کشور دچار اختلال شده و در این زمینه عقب هستیم. برای برطرف کردن این مشکل، ابتدا باید سرمایه‌گذاری‌های کلانی که در کشور رها شده، احیا شوند و هیچ طرح بزرگ سرمایه‌گذاری بلاتکلیف نماند.

ایشان در ادامه سخنان خود تصریح کردند که «بخش خصوصی دارای امکانات فراوان و نقدینگی لازم است و باید از طریق برطرف کردن مشکلات مالیاتی و مجوز‌ها و همچنین تسهیلات بانکی، بخش خصوصی را به سرمایه گذاری ترغیب کرد».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به اعضای هیئت دولت بیان کردند که «در سال ۹۷ و در دیدار با هیئت دولت پیشنهاد تشکیل یک هیئت متخصص شبانه روزی برای یافتن روش‌های هدایت نقدینگی به سمت تولید مطرح شد که اگر این هیئت تشکیل نشده است، باید هرچه زودتر شکل بگیرد».

 

تشکیل هیئت هدایت نقدینگی به کجا رسید؟

تاکید رهبر انقلاب بر تشکیل کارگروه «هیئت هدایت نقدینگی» باعث شد تا بانک مرکزی دست به‌کار شود؛ تا جایی که عبدالناصر همتی در گفت‌وگویی بیان کرد که «بعد از فرمان مقام معظم رهبری از اوسط سال ۹۷ کمیته‌ای ذیل این موضوع در بانک مرکزی تشکیل دادیم و تاکنون نیز ۸۵ جلسه برگزار شده است؛ خیلی از سیاست‌های کنترل نقدینگی و اصلاح نظام بانکی و طرح گام در همین کمیته تصویب شده و این اطمینان را خدمت مقام معظم رهبری می‌دهیم که منظم هر هفته جلسه داریم و با تلاش این کمیته امیدواریم بتوانیم در کنترل و هدایت نقدینگی به سمت تولید گام برداریم».

اما ظاهرا تشکیل این کارگروه در بانک مرکزی کافی نبوده و دولت هم باید دست به کار شود، به گفته حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اگر این کارگروه فراهم شود بسیاری از مشکلات اقتصادی حل خواهد شد چرا که نطفه همه مشکلات اقتصادی به انباشت نقدینگی و عدم هدایت آن معطوف می‌شود.

او با بیان اینکه این نقدینگی است که باعث می‌شود تا منابع به سمت قاچاق، واردات بی رویه و صادرات نفت خام سوق داده شود، معتقد است که در نهایت این اقدامات از حرکت منابع به سمت تولید جلوگیری خواهند کرد.

اما اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در جلسه اول مهر کارگروه رفع موانع جهش تولید امسال بیان کرد که لازمه هدایت نقدینگی موجود در کشور به سمت تولید، تدوین راهکار‌هایی اجرایی و عملیاتی و نیز رفع موانع پیش روی تولید است.

معاون اول رئیس جمهور سرمایه گذاری را یکی از نیاز اصلی کشور برای نیل به توسعه برشمرد و افزود که بهبود فضای کسب و حذف مقررات دست و پاگیر از نیاز‌های اصلی سرمایه گذاری در کشور و تحقق توسعه است.

منبع: خبرگزاری ایرنا