کد خبر: 192322

میدان نبرد زمینی؛ زیر قدم‌های تانک ایرانی سبلان

تانک سبلان یکی از تانک‌های بومی کشورمان است که در نیروی زمینی ارتش تولید شده است.
اتاق خبر 24

تانک‌ها یکی از ادواتی هستند که در نبرد‌های کلاسیک زمینی جزو تجهیزات و تسلیحات تاثیرگذار هستند. تسلیحاتی که جرقه ساخت آن در سال‌های جنگ جهانی اول زده شد و تا امروز هم انواع مختلفی از آن‌ها تولید شده است.  

کشورمان هم از ابتدای دهه ۳۰ که تانک‌های آمریکایی و انگلیسی ساخته شد برای تکمیل یگان‌های زرهی خود چند عراده از این تانک‌ها را خرید. تانک‌هایی مانند تانک ام ۴۷ و ام ۶۰ از جمله تانک‌های آمریکایی ارتش پیش از انقلاب بودند که برای یگان‌های زرهی خریداری شدند. بعد‌ها البته تانک‌های اسکورپیون و چیفتن انگلیسی نیز به ناوگان زرهی ایران افزوده شدند. بخشی از قوای زرهی ایران در دفاع مقدس هم معطوف به نمونه چینی تانک تی ۵۵ بود. تانک‌های  مذکور در دوران دفاع مقدس ستون فقرات نیرو‌های زرهی ارتش در جنگ تحمیلی بودند؛ تانک‌هایی که هر کدام از آن‌ها در بسیاری از جبهه‌های نبرد به کمک رزمندگان آمدند و با حضور در عملیات‌های گوناگون راه نیرو‌های عراقی را سد کردند.

 

تحریم‌های تسلیحاتی و خودکفایی ایران

انقلاب اسلامی که در ایران به پیروزی رسید؛ آمریکا تحریم‌های گوناگونی از جمله تحریم‌های تسلیحاتی را علیه ایران اعمال کرد. تحریم‌هایی که مانع از تحویل تسلیحات خریداری شده توسط ایران به کشورمان شد. چندی از آغاز تحریم‌های تسلیحاتی نگذشته بود که جنگ هشت ساله علیه ایران تحمیل شد و کشورمان با تمام توان و تجهیزات خود وارد میدان مبارزه با استکبار جهانی به سرکردگی صدام شد، صدام که حمایت‌های همه جانبه‌ای از او می‌شد تلاش داشت تا به گفته خود در عرض ۷ روز ایران را به تصرف خود درآورد.

 

صدام نه تنها نتوانست کاری از پیش ببرد بلکه در یک نبرد فرسایشی رو به زوال رفت و پس از ۸ سال مجبور به پذیرش قطعنامه شد. حال که اوضاع کمی آرام شده بود صنایع دفاعی کشورمان کاملا به سوی خودکفایی و بومی سازی رفت. بخشی از این خودکفایی‌ها در زمان جنگ و بخش بزرگ آن در سال‌های پس از جنگ انجام شد. کار‌های مهمی که اجرای آن‌ها باعث شد تا نیازمندی ایران در حوزه‌های تجهیزاتی و تسلیحاتی از صنایع خارجی از بین برود.

این خودکفایی در بسیاری از حوزه‌ها به خصوص در حوزه زرهی انجام شد؛ این کار‌ها باعث شد ایران علاوه بر اورهال و بازآماد تانک‌های قبلی خود مانند چیفتن و اسکورپیون تانک‌های جدیدی را نیز طراحی کرده و بسازد.

منبع: خبرآنلاین