کد خبر: 192306

مناظره بایدن و ترامپ برای روند دموکراسی ناامیدکننده بود

یک کارشناس مسائل بین الملل بیان کرد: رقابت انتخاباتی در آمریکا این بار جامعه را به سمت دو قطبی کشانده و تردید وجود دارد که آیا نتیجه انتخابات پذیرفته می شود.
اتاق خبر 24

حسن بهشتی پور با بیان این که آنچه در انتخابات آمریکا تاثیرگذار است مسائلی داخلی‌شان است نه سیاست خارجی گفت : سیاست خارجی در آمریکا زمانی تأثیر گذار است که در مسایل داخلی موثر باشد لذا کلیت سیاست خارجی تعیین کننده نیست.

وی خاطرنشان کرد : در هر حال نتایج انتخابات آمریکا در سرنوشت کشورهای دنیا تاثیرگذار است، چه بخواهیم چه نخواهیم آمریکا، یک چهارم اقتصاد دنیا را دارد و حجم وسیعی از این تاثیرگذاری ها در اقتصاد، سیاست، نظامی گری و تسلیحاتی است و جهان را تحت تأثیر قرار می دهد، از این جهت انتخابات آمریکا در تحولات بین المللی تاثیر دارد.

 
این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه اظهار کرد : البته نظرسنجی ها نشان می دهد مناظره های انتخاباتی تاثیرگذار است اما نه آن اندازه که سرنوشت انتخابات را تغییر دهد و زمانی تغییر به دنبال دارد که آن هایی که رأی نمی دهند به این مناظره ها توجه کنند.

بهشتی پور تصریح کرد : آن‌هایی که به طور سنتی به جمهوری خواهان رأی می دادند، همان کار را می کنند، دموکرات ها نیز همین طور، اما بخش قابل توجهی از آمریکایی ها، آن هایی هستند که در انتخابات شرکت نمی کنند یا به هر دلیلی هنوز تصمیمی نگرفته اند بنابراین مناظره ها در مورد این افراد تاثیرگذار است.
وی با اشاره مناظره اخیر که میان ترامپ و بایدن برگزار شد، گفت : مناظره اخیر بیش از این که در ترغیب کردن افراد تاثیر داشته باشد، برای روند دموکراسی در آمریکا نا امیدکننده بود، دو حزب جمهوری خواه و دموکرات بارها با یکدیگر رقابت داشته اند اما این بار جامعه را به سمت دو قطبی شدن کشانده وضعیت را بحرانی کرده است.
بهشتی پور همچنین بیان کرد : بایدن در مقابل ترامپ مانند خودش برخورد کرد و سعی در ارائه برخوردی مانند ترامپ داشت و درعمل دیدیم که خیلی تند و چکشی عمل کرد به این جهت که فکر می کرد تنها چیزی که او را مهار می کند برخورد تند است در واقع همان روش ترامپ علیه هیلاری کلینتون در انتخاب گذشته بود. 

منبع: جام جم آنلاین