کد خبر: 192305

به سمت مرز عراق نروید!

رییس‌جمهور تاکید کرده که مرزهای ایران با عراق بسته است. در استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان نیز حرکت به سمت مرزها ممنوع شده است.
اتاق خبر 24

حدود یک ماه است دولت عراق تصمیم گرفته اربعین را بدون حضور زائران خارجی برگزار کند. از آن زمان تا کنون بارها توسط رییس‌جمهور، وزارت کشور، نیروی انتظامی و ستاد مرکزی اربعین هشدار داده شده که مرزهای دو کشور بسته است و زائری از ایران برای اربعین به عراق اعزام نمی‌شود. اما انتشار شایعاتی گسترده و اخباری منسوب به عراق، برخی به سوی مرزها حرکت کردند.

چند روز پیش نیز، درست در زمانی که پروازهای دو کشور به درخواست ایران با توجه به آمار مبتلایان در ایران و عراق، متوقف شده بود، درباره موافقت با ورود ۱۵۰۰ زائر از هر کشور برای ادای زیارت اربعین، منتشر شد که عده‌ای را راهی مرزها کرد.

سفیر عراق در ایران مدتی قبل‌تر گفته بود: «سیر جدیدی از شیوع ویروس کرونا در عراق شایع شده است. امکان پذیرش زائران خارجی در اربعین امسال به هیچ وجه مهیا نیست و طبعاً هرگونه عزیمت زوار از سایر کشورها به کشور عراق در این ایام منتفی است.»

 با وجود بازتاب گسترده خبر منسوب به سخنگوی نخست وزیری عراق در برخی رسانه‌های داخلی اما تاکید کرد: «هیچ اطلاعیه و دعوتنامه‌ای از سوی دولت عراق برای حضور زائران ایرانی در مراسم اربعین به دست این ستاد و وزارت امور خارجه نرسیده است.» با این حال برخی با دست آویز قرار دادن آن خبر، مردم را ترغیب کردند تا به سمت مرز عراق حرکت کنند.

اما پلیسکه خبری در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی مبنی بر پذیرش فقط تعداد ۱۵۰۰ زائر اربعین از کشورهای مسلمان، منتشر شده که لازم است اعلام کنیم تمام مرزهای چهارگانه زمینی مهران، شلمچه چذابه و خسروی از سوی هر دو کشور مسدود بوده و بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، حرکت به سمت مرزها ممنوع است.

با این و راهورجود، پلاز مراجعه مردم به مرزها خبر داد و  گفت: عوامل پلیس راه و نیروهای انتظامی در مبادی ورودی خوزستان و شهرستان‌های مرزی مستقر هستند و تاکسی‌های برون شهری، خودروهای غیربومی به ویژه ناوگان حمل و نقل عمومی را کنترل می‌کنند. در صورتی که ناوگان حمل و نقل عمومی نسبت به جابه‌جایی مسافر به سمت مرزها اقدام کنند، قطعا با آن‌ها نیز برخورد خواهد شد. در صورتی که افرادی بخواهند از طریق دیگری به سمت مرزها بروند، جریمه ۵۰۰ هزار تومانی و توقیف یک ماه خودرو اعمال می‌شود.

ریس پلیس ایلام هم که شلوغ‌ترین مرز ایران و عراق را هر سال در اربعین پوشش می‌دهد، از اعمال محدودیت‌های ترافیکی در مبادی ورودی این شهر مرزی خبر داد و حرکت خودروهای غیربومی را در پایانه مرزی ممنوع اعلام کرد.

فرمانده کرمانشاه هم از بسته بودن مرز خسروی در کنار مرزهای استان‌های ایلام و خوزستان خبر داد و از زائران خواست تقاضای سفر به عتبات عالیات برای شرکت در مراسم اربعین را نداشته باشند.  

منبع: جام نیوز