کد خبر: 192299

تعطیلی پمپ‌های گاز به علت بدهی

در روزهای کرونایی که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در پایتخت بیش از هر کار دیگری اهمیت دارد، با صف‌های طولانی خودروها در جایگاه‌های گاز مواجه هستیم.
اتاق خبر 24

در یکی از روز‌های کرونایی برای تهیه گزارشی به جنوب شهر تهران رفتم؛ بعد از عبور از خیابان‌های شلوغ شهر به میدان شوش رسیدم و با یک صحنه متفاوت مواجه شدم؛ انتظار چند ساعته رانندگان در روز‌های کرونایی!

صف‌های طولانی گاز کابوس این روزهای رانندگان

این روز‌ها کابوس بسیاری از رانندگان این است که بخشی از زمان خود را در صف‌های طولانی جایگاه‌های گاز می‌گذرانند. رانندگان می‌گویند؛ یک تا دو ساعت باید منتظر بمانیم که فقط یک شارژ گاز کنیم. یکی از آن‌ها با عصبانیت گفت: پس ما کی کار کنیم و کسب ارتزاق کنیم؟! دیگری گفت: دیروز یک ساعت و نیم در صف بودم، وقتی با بسیاری از آن‌ها صحبت کردم؛ دلیل صف‌های طولانی را تعطیلی تعداد زیادی از جایگاه‌های گاز اعلام کردند. راننده دیگری گفت که بسیاری از جایگاه‌ها تعطیل هستند و زمانی هم به جایگاه‌های فعال مراجعه می‌کنیم حداقل باید یک تا ۲ ساعت منتظر بمانیم.

به یکی از جایگاه‌های تعطیل رفتیم؛ طی چند دقیقه‌ای که در آنجا بودیم؛ قریب به ۵۰ خودرو را مشاهده کردیم که رانندگان آن‌ها برای شارژ گاز خودرو خود آنجا بودند، اما با نا امیدی و دست خالی باز می‌گشتند؛ با چند نفر از آن‌ها گفت‌وگو کردم؛ می‌گفتند چند هفته‌ای است که این جایگاه بسته است و جایگاه‌های گاز اطراف نیز تعطیل است. یکی دیگر گفت؛ جایگاه‌های گاز در پل بعثت، ابوذر، فدائیان اسلام، آزادگان و ... قطع هستند؛ چرا؟!

کشمکش اداره گاز و شهرداری بر سر تعطیلی جایگاه‌های گاز

تعطیلی که بنا بر گفته رانندگان و جایگاه داران علت آن ظاهرا بدهی شهرداری به اداره گاز است. یکی از جایگاه داران گفت: تقریبا ۳ هفته‌ای می‌شود که جایگاه‌ها بسته هستند و علت آن هم فنی نیست، بلکه بدهی شهرداری به اداره گاز است؛ به سراغ یکی از مسئولان اداره گاز رفتم.

علی باقری مدیر طرح‌های جایگاه‌های گاز کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، موضوع تعطیلی جایگاه‌های گاز را به دلیل بدهی تأیید کرد و گفت: عدم پرداخت گاز بها، توسط جایگاه دار باعث تعطیلی آن‌ها شده است.

شهرداری تهران ۲۰ جایگاه گاز دارد که تعطیلی ۹ مورد از آن‌ها به دلیل بدهی شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران به شرکت اداره گاز است. سید مناف هاشمی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تعطیلی برخی جایگاه‌های گاز در سطح شهر، اظهار کرد: معاونت حمل و نقل و ترافیک در زمان مسئولیت خود هیچ گونه بدهی ندارد. از ۵ ماه گذشته که بخش جایگاه‌های گاز را تحویل گرفتیم؛ بدهی‌ها را ماهانه تسویه می‌کنیم.

وی افزود: نزدیک به ۵۰ میلیارد تومان بدهی‌ معوقه از سال ۹۵ تا ابتدای ۹۹ وجود دارد که در اختیار معاونت خدمات شهری و شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر بوده است و باید بدهی‌ها را به شکل اقساط بپردازیم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران یادآور شد: هفته گذشته جلسه‌ای با مسئولان وزارت نفت در این رابطه داشتیم و قسمتی از بدهی‌ها پرداخت شده است و طی توافقی که انجام می‌دهیم مقرر شده که در آینده دیگر شاهد این گونه مشکلات نباشیم.

وحید سرلک معاون فنی و مهندسی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در گفت‎وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: شهرداری تهران ۲۰ جایگاه گاز (CNG) برای خودرو‌های سواری دارد که از این تعداد ۹ جایگاه تعطیل هستند که اکنون ۲ مورد از آن‌ها استانداردسازی می‌شوند و این کار معمولا یک ماه زمان می‌برد و امری طبیعی است.

وی با بیان اینکه استانداردسازی جایگاه‌های گاز همه ساله انجام می‌شود، افزود: باقی جایگاه‌ها مشکل قطعی دارند، به این دلیل که پیمانکار هزینه گازبها را به حساب شرکت واریز نکرده است.

منبع: جام جم آنلاین