کد خبر: 192278

آیا ترامپ از ریاست‌جمهوری آمریکا کنار گذاشته می‌شود؟

بامداد امروز رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توییتری نوشت پس از ابتلای دستار ارشدش به کرونا آزمایش کرونای او و همسرش هم مثبت اعلام ‌شده است.
اتاق خبر 24

بامداد امروز دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در پیامی توییتری نوشت پس از ابتلای خانم «هوپ هیکس»، دستار ارشدش به کرونا آزمایش کرونای او و همسرش ملانیا ترامپ، هم مثبت اعلام‌شده و هم‌اکنون در قرنطینه به سر می‌برند.

اگر فرض کنیم که کرونایی‌شدن ترامپ، طرحی ساختگی از طرف ستاد انتخاباتی او نباشد، اعلام گرفتار شدن رئیس‌جمهور متبختر و خودشیفته آمریکا (نمونه‌ای ناب از یک آمریکایی اصیل) در چنگال‌های ویروس کرونا، گذشته از پیامد‌های سیاسی، حاوی عبرتهایِ کرونایی برای همه کسانی است که هنوز ویرانگریِ کرونا را جدی نگرفته‌اند.

 

آمریکا با نزدیک به ۷ میلیون و پانصد هزار مورد ابتلا و بیش از ۲۱۲ هزار مرگ کرونایی، همچنان کرونایی‌ترین و قرمزترین کشور جهان است. با اینکه مقامات پزشکی سراسر جهان مدام تکرار می‌کنند تا اطلاع ثانوی تنها راه در امان‌ماندن از این ویروس مرگبار، رعایت فاصله اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی است، تصاویر جمعیت فشرده و بی‌فاصله تجمعات و کارناوال‌های انتخاباتی ترامپ و هوادارانش مردم جهان را شگفت‌زده کرده است.

دونالد ترامپ که هیچ فرصتی را برای خودنمایی و آشکار کردن «صفت‌های آمریکایی» از دست نمی‌دهد، در مناظره اخیر هم در میانه تبادل فحاشی و بی‌نزاکتی با «جو بایدن»، با دفاع از نحوه مدیریت بحران کرونا در آمریکا و یادآوری فخرفروشانه برگزاری «تجمعات بزرگ» انتخاباتی‌اش، با لودگی، بی‌اعتناییِ خود و هوادارانش به دستورالعمل‌های بهداشتی را بی‌اهمیت دانست و حتی «همیشه ماسک‌زدنِ» رقیب دموکراتش را به سخره گرفت.

گذشته از این درس عبرت ِکرونایی رئیس‌جمهور آمریکا که با رعایت‌نکردن اصول بهداشتی، هیچ کس و مطلقاً هیچ کس از چنگال کرونا در امان نخواهد بود، پس از اعلام ابتلای ترامپ به کرونا، هم‌اکنون «متمم ۲۵ قانون اساسی» مهمترین موضوعی است که در رسانه‌ها و فضای مجازی آمریکا دست‌به‌دست می‌شود. این ماده قانونی چه ارتباطی به کرونایی‌شدن ترامپ دارد؟

در بخش اول متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا تصریح شده «در صورت عزل، مرگ، کناره‌گیری رئیس‌جمهور از سمت خود، معاون وی در جایگاه ریاست‌جمهوری قرار می‌گیرد»؛ و در بخش سوم این قانون نیز آمده «هرگاه رئیس‌جمهور طی اعلامیه کتبی به رئیس سنا و رئیس مجلس نمایندگان اطلاع دهد که توان استفاده از اختیارات و انجام وظایف ریاست جمهوری را ندارد و تا زمانی که اعلامیه‌ای کتبی مبنی بر لغو اعلامیه پیشین ارسال ننماید، معاون وی به عنوان کفیل رئیس‌جمهور اختیارات و وظایف مزبور را عهده‌دار می‌شود.»

منبع: خبرآنلاین