کد خبر: 192235

یارانه پنهان برای استخر‌های پر آب لاکچری؟

استخر‌های لاکچری و مصرف آب آن‌ها چندروزی است که مورد توجه بسیاری از رسانه‌ها قرار گرفته است که باشگاه خبرنگاران جوان به بررسی این موضوع از سوی وزارت نیرو پرداخته است.
اتاق خبر 24

این روزها کمتر کسی است که از کنار ساختمان‌های پر زرق و برق خیابان های بالاشهر تهران عبور نکرده باشد خانه هایی که استخر آن‌ها، با وسعت قابل تاملی همراه است.

این خانه‌ها جزو منازلی هستند که کمترین میزان  استخر آن‌ها حداقل میزان مصرف روزانه آب  یک محله ی در جنوب تهران است.

به گفته برخی از کارشناسان مصرف آب در این روز‌ها ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است که اگر این میزان مصرف کنترل نشود به جرات می‌توان گفت که کشور با بحران شدید آبی در دهه‌های اخیر مواجه خواهد شد.

این در حالی است که تقی زاده خامسی معاون آب و آبفای وزارت نیرو، گفت: خواهش ما این است که مردم ضمن رعایت بهداشت نسبت به مدیریت مصرف آب نیز توجه داشته باشند و بدانند که در ۲۰  ثانیه‌ای که دست خود را می‌شویند، حداقل شش لیتر آب مصرف می‌شود و اگر جمعیت کشور به طور متوسط پنج بار دست خود را به شیوه نادرست بشویند، میزان مصرف آب عدد بسیار بالایی خواهد شد.معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا با تاکید بر اینکه تقاضای ما این است که مردم نسبت به استفاده صحیح از منابع آب اهتمام داشته باشند، تصریح کرد: با رعایت مصرف می‌توان مقابل مشکلات احتمالی ایستاد و آب زیادی را ذخیره کرد.

 

حال اگر از مقوله کرونا فاصله بگیریم مصرف آب گویا به غیر از مصارف خانگی میزان بالایی آب در استخر‌های لاکچری شمال تهران مصرف می‌شود به طوری که در اواخر ماه گذشته  در مدت یک روز  یک میلیون و ۳۰۴ هزار متر مکعب آب مصرف کرده‌اند که به استناد آمار، ۴۷ درصد از میزان مصرف آب بخش خانگی مرتبط با استفاده پر مصرف هاست که در مناطق یک تا ۳ شهر تهران ساکن هستند.

در واقع با یک حساب سر انگشتی  می‌توان دید که  پر مصرف‌های لاکچری نشین در یک روز ۶۱۲ هزار و ۷۷۶ متر مکعب آب مصرف می‌کنند. با احتساب یارانه ۲ هزار تومانی هر مترمکعب آب و یک ضرب ساده مشخص می‌شود که در هر روز یک میلیارد و ۲۲۵ میلیون تومان از بیت المال صرف پر کردن آب استخر‌های مناطق مرفه نشین تهران و آبیاری فضای سبز این واحد‌های مسکونی می‌شود.

طبق نظر کارشناسان مصرف  سرانه آب در بخش خانگی در کشور به‌طور متوسط در طول سال ۱۵۷ لیتر در روز به ازای هر نفر است که شامل پنج لیتر آشامیدن، ۱۰ لیتر پخت‌وپز، ۵۰ لیتر حمام و شست‌وشو، ۲۰ لیتر لباسشویی، ۱۵ لیتر ظرف‌شویی، ۳۰ لیتر مصارف بهداشتی، ۱۰ لیتر نظافت خانه و ۱۷ لیتر مصارف متفرقه است.

منبع: خبرآنلاین