کد خبر: 192231

دستورالعمل‌های بهداشتی در مراکز عمومی کاملا اجرا نمی‌شود

سخنگوی دولت گفت: استفاده از ماسک در کشور به ۵۸ درصد کاهش یافته و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در صنوف مراکز عمومی کامل اجرا نمی‌شود.
اتاق خبر 24

علی ربیعی سخنگوی دولت امروز در نشست خبری خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: امروز یادمان مولانا شاعر بزرگ پارسی، عشق و صلح و همبستگی است. مولانا هم انسان شناس بزرگی بود و هم درد و رنج جامعه و بشر را به خوبی می دانست. او معتقد بود که صبوری و تاب آوری از رموز موفقیت انسان است. از نگاه مولانا تاب آوری به معنای چشم بستن بر مشکلات و پذیرش کاستی ها نبود او معتقد بود که باید به جای هیجان های منفی و احساس یاس و ناامیدی با صبوری و شناخت بحران ها و رنج ها با چشمانی باز به آینده نگریست.

او بیان کرد: او باور داشت که تلخ و شیرین زندگی بهم آمیخته است و در هر کجای جهان که قدم بگذاری رنج و شادی را توامان با هم خواهی یافت. متاسفانه در خصوص کرونا شاهد کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و در نتیجه افزایش تعداد مبتلایان و جان باختگان بودیم. نسبت کاملا مستقیمی میان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و میزان مبتلایان وجود دارد و باید نسبت به این موضوع حساسیت داشت.

ربیعی اظهار کرد: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در سطح کشور به ۸۵.۶۱ درصد کاهش یافته است. استفاده از ماسک در کشور به ۵۸ درصد کاهش یافته و میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در صنوف مراکز عمومی کامل اجرا نمی‌شود؛ بنابراین جلسه ستاد ملی کرونا اختیارات وسیعتری به استان‌ها برای اعمال محدود داد و بررسی قضایی با افرادی که از ماسک استفاده نمی‌کنند در دستور کار خود قرار داد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: یکی از موضوعات همپوشانی آنفولانزا و کرونا بود. بررسی کشور‌های در نیم کره جنوبی که فصل سرد را سپری کرده اند نشان می‌داد که در مقایسه با سال گذشته ابتلا به آنفولانزا خیلی کمتر بوده است.

ربیعی گفت: تعطیلی‌های مراکز به علت و فاصله گذاری فیزیکی و رعایت دستورالعمل‌ها عامل کاهش آنفولانزا نسبت به سال قبل خواهد بود به رغم این تاکنون ۵.۱ میلیون دوز واکسن آنفولانزا وارد کشور شده است. این تعداد برای گروه‌های در معرض خطر با ریسک بالا و خانم‌های باردار به مراکز بهداشتی و درمانی دولتی تحویل داده شده که براساس پرونده‌های موجود به طور رایگان توزیع خواهد شد.

او افزود: تا اواخر مهرماه یک میلیون دوز دیگر از واکسن آنفولانزا به مراکز بهداشتی توزیع می‌شود. در مجموع ۵.۲ میلیون دوز به طور رایگان برای گروه یاد شده در نظر گرفته شده است. لازم به یادآوری است سال گذشته ۲۵۰ هزار دوز برای این امر واردات داشته‌ایم؛ همچنین ۱۴میلیون دوز دیگر وارد کشور می‌شود که با محاسبه نرخ با ارز ۴۲۰۰ هزار تومانی تحویل داروخانه‌ها برای جمعیت بالای ۶۵ سال و گروه‌های هدف دیگر داده که براساس کد برچسب روی دارو و کد ملی توزیع خواهد شد. در مورد این گروه نیز سال گذشته یک میلیون و ۶۰۰ هزار دوز واکسن خریداری شده بود.

اختلاف جمهوری آذربایجان و جمهوری ارمنستان راه حل صلح آمیز دارد

سخنگوی دولت ادامه داد: ما با دقت و نگرانی مناقشه اخیر در مناطق اشغالی جمهوری آذربایجان را تعقیب می‌کنیم. منطقه قفقاز در طول قرن‌های متمادی زیر چتر وحدت بخش حوزه تمدن اسلامی-ایرانی، جغرافیای همزیستی وآشتی ادیان، زبان‌ها و هویت‌های فرهنگی ودینی گوناگون بوده، اما از هنگامی که برجسته سازی استعماری اختلاف‌های هویتی عرصه را بر مشترکات قرونِ تمدنی تنگ کرد شاهد عملیاتی از قبیل مهندسی ترکیب جمعیتی و پاکسازی‌های قومیتی وتبعید‌های دسته جمعی بوده‌ایم.

ربیعی در ادامه افزود: ما براین باوریم که جمهوری آذربایجان وجمهوری ارمنستان با الهام وانرژی گرفتن از تاریخ واز عصر همزیستی تمدنی در قرون پیشا-استعماری و با تکیه بر مشترکات فرهنگی خود می‌توانند راهی صلح آمیز برای اسکان آوارگان و برای بازگشت به دوران پیش از اشغال بیابند و جمهوری اسلامی آماده کمک به برقراری صلح پایدار در این منطقه است.

او تصریح کرد: مواضع جمهوری اسلامی در خصوص ضرورت رعایت  و به رسمیت شناختن تمامیت اراضی جمهوری آذربایجان بسیار روشن است و دولت جمهوری اسلامی ایران تاکنون بار‌ها بر این حق مشروع در چارچوب حقوق بین الملل  و قطع نامه‌های سازمان ملل تاکید کرده است. ما همچنین براین باوریم که اختلاف دوکشور همسایه جمهوری آذربایجان وجمهوری ارمنستان راه حل صلح آمیز دارد و ایران و ترکیه و روسیه می‌توانند در جهت اجرایی سازی قطع نامه‌های سازمان ملل، آن دو همسایه را کمک کنند تا اختلافات خود را در اشکال مسالمت آمیز حل کنند.

منبع: جام جم آنلاین