کد خبر: 192227

اعلام احکام جدید دادگاه‌های مفاسد اقتصادی

سی و چهارمین نشست خبری سخنگوی دستگاه قضایی از لحظاتی قبل آغاز شد.
اتاق خبر 24

نیازمندی‌هایی را برای تبدیل استجازه به «قانون» تقدیم مجلس خواهیم کرد
 

اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره «آخرین وضعیت استجازه دادگاه های ویژه مفاسد و آیین نامه ای که قرار بود رییس قوه قضاییه امضا و تصویب کند و اینکه قرار بوده است که نیازمندی هایی از سمت قوه قضاییه به مجلس تقدیم شود تا استجازه تبدیل به قانون شود» گفت: آیین نامه در ظرف کمتر از دو هفته از موافقت مقام معظم رهبری تدوین شد و به تصویب ریاست قوه قضاییه رسیده است/پیش نویس متن مورد نیاز مجلس آماده شده است/در اختیار نهادهای ذیربط قرار گرفته و فرصت کوتاهی داده شده تا نظرات کارشناسی خود را بدهند/در کمترین زمان و در ماه های آینده نیازمندی های قانونی را هم تقدیم مجلس خواهیم کرد.
قوه قضاییه چه اقداماتی در وضعیت کرونا برای مقابله با فروشندگان مواد مخدر انجام داد؟
 

اسماعیلی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید «گفته می‌شود در وضعیت کرونایی، در مناطقی مانند هرندی و شوش، کلونی‌های معتادین متجاهر و فروشندگان مواد مخدر به وجود آمده اند و موجب آزار و اذیت مردم شده اند. قوه قضاییه در این زمینه چه اقداماتی انجام داده است؟» گفت: بعد از این گزارش دادسرای تهران با همت نیروی انتظامی به این موضوع ورود کردند و اقدامات خوبی انجام شد/ برای دفاع از حقوق مردم بیش از 900 نفر معتاد متجاهر و فروشنده مواد مخدر و سارق در این طرح دستگیر و به زندان اعزام شدند/ 21 منزل و 150 اتاقکی که پاتوق این افراد بود پلمب شد/ بیش از 149 کیلو مواد مخدر کشف شد.
ادامه رسیدگی به پرونده «امامی» در هفته آینده
 

اسماعیلی در ارتباط با آخرین وضعیت پرونده امامی گفت: ادامه رسیدگی ها به پرونده امامی هفته آینده در دادگاه انجام خواهد شد.
اقدامات دستگاه قضا در زندان‌ها برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در ایام کرونا
 

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به این سوال که «تاکنون چه تعداد از زندانیان به کرونا مبتلا شده اند؟» گفت: جمعیت ما در زندان‌ها برخلاف برخی مراکز جمعیتی دیگر ثابت نیست، جمعیت زندان شناور است/ جمعیت داخل زندان را سبک کردیم تا بتوانیم دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری ها را اجرایی کنیم/ حتی اجازه ندادیم فردی مشکوک به کرونا هم بدون مراقبت بماند.
وضعیت پرونده هفت سنگان به کجا رسید؟
 

سخنگوی دستگاه قضا در مورد آخرین وضعیت پرونده هفت سنگان گفت: این پرونده در دادگاه رسیدگی‌های عمده آن انجام شده است/ تحقیقات تکمیل و آخرین دفاعیات اخذ شده است/ در ارتباط با قضاتی که در این پرونده مطرح هستند این بخش به دادسرای انتظامی قضات ارسال شده است/ دادگاه منتظر دادسرای انتظامی قضات است.
اولین جلسات دادگاه جرایم سیاسی آبان ماه برگزار می‌شود
 

اسماعیلی گفت: در ارتباط با جرم سیاسی رئیس قوه قضاییه بخشنامه ای صادر کردند و مطابق بخشنامه تعدادی از پرونده‌ها که می توانست مصداق جرم سیاسی باشد کیفرخواست جرم سیاسی صادر شده است/ در آبان ماه اولین جلسات دادگاه مربوط به رسیدگی به پرونده‌های جرم سیاسی را شاهد خواهیم بود.
رای پرونده پتروشیمی در حال نهایی شدن است
 

سخنگوی دستگاه قضا پیرامون آخرین وضعیت پرونده پتروشیمی اظهار کرد: آخرین دفاعیات اخذ شد/ تا امروز 700 صفحه رای نوشته شده و همین میزان نیز بایستی نوشته شود/ رای پرونده در حال نهایی شدن است.
آخرین وضعیت پرونده رئیس سابق هلال احمر
 

اسماعیلی پیرامون آخرین وضعیت پرونده رئیس سابق هلال احمر گفت: پرونده رئیس سابق هلال احمر در دادگاه رسیدگی شده است. دادگاه بدوی حکم خود را صادر کرده و پرونده در فرایند تجدیدنظر خواهی است.
توضیحات اسماعیلی پیرامون قانون کاهش حبس تعزیزی
 

اسماعیلی در پاسخ به این سوال که قانون کاهش حبس تعزیزی چه تاثیری دارد گفت: تا امروز بیش از 100 هزار پرونده در اجرای این قانون مورد بازنگری قرار گرفته است/ جمعی از زندانیان با کاهش مجازات آزاد شدند/ جمعی زودتر از موعد قبلی آزاد خواهند شد/ تعدادی که هنوز حکم حبس شان اجرا نشده بود با بازنگری پرونده‌ها برای آنها به جای مجازات حبس ، مجازات جایگزین حبس در نظر گرفته شد و از ورودشان به زندان جلوگیری شد.
اعلام احکام جدید دادگاه‌های مفاسد اقتصادی
 

اسماعیلی با اعلام احکام جدید دادگاه‌های مفاسد اقتصادی گفت: «قدرت احمدی» کارشناس حوزه معاونت امور صنایع وزارت صمت به جرم مشارکت در اخلال در نظام تولید با اخذ رشوه به 10 سال حبس و «محمد حسن محمدی» کارمند وزارت صمت به تحمل 8 سال حبس و «مسعود رضا» معاون اداره صمت لرستان به تحمل 10 سال حبس و «محسن گودرزی نژاد» به تحمل 9 سال حبس «ناصر شهبازی» کارمند اداره صمت لرستان به تحمل 6 سال حبس محکوم شده اند.
مسیر مبارزه با فساد متوقف شدنی نیست
 

«غلامحسین اسماعیلی» سخنگوی قوه قضاییه در ابتدای سی و چهارمین نشست خبری خود با خبرنگاران گفت: امروز قوه قضاییه نماد صلابت، قوت و اقتدار نظام و پشتیبان حقوق فردی و اجتماعی مردم است/ به همین جهت دشمن تصمیم گرفته این نقطه قوت را آماج حملات ناجوانمردانه جنگ رسانه ای خویش قرار دهد/ زمانی که مبارزه با فساد و مفسدین در درون و بیرون قوه قضاییه را تشدید کردیم می دانستیم در برابر هر ضربه ای که به مفسدین وارد کنیم با تخریب و حملات روبرو خواهیم بود/ جنجال ها و هیاهوها در اراده ما برای مبارزه با مفسدین خللی ایجاد نخواهد کرد/ مسیر مبارزه با فساد متوقف شدنی نیست/ تا قطع دست مفسدین این حرکت را پرشتاب ادامه خواهیم داد/ امروز راهبرد قوه قضاییه جهاد و مقاومت است/ راهبرد قوه قضاییه اجرای عدالت و استقامت برای آن است/ راهبرد قوه قضاییه مبارزه با فساد و حمایت از تولید و اشتغال است/ راهبرد قوه قضاییه تامین امنیت شهروندان و مجازات اخلال گران است/ خطوط قرمز ترسیم شده از ناحیه بیگانگان را به رسمیت نمی‌شناسیم.

 

منبع: میزان