کد خبر: 192197

ترامپ و سفیرانش اعتماد اروپا به آمریکا را از بین برده‌اند

پایگاه اینترنتی شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی نشت اقدامات رئیس‌جمهور و سفیران آمریکا در اروپا از جمله در موضوع ایران، موجب از بین رفتن اعتماد اروپایی‌ها به واشنگتن شده است.
اتاق خبر 24

 پایگاه اینترنتی شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی نوشت: بر کسی پوشیده نیست که دونالد ترامپ طرفدار اتحادیه اروپا نیست. رئیس جمهور آمریکا طی چهار سال گذشته درباره برگزیت (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) اظهار نظرات مثبتی داشته و مدعی شده که اتحادیه اروپا برای اینکه از آمریکا سوء استفاده کند تشکیل شد؛ بنابراین جای تعجب نیست که بسیاری از فرستادگان و سفرای او در کشور‌های اروپایی به گونه‌ای رفتار کرده‌اند که چندان هم دیپلماتیک نیست.

در هفته گذشته سفیر آمریکا در هلند میزبان مراسمی برای حزبی راستگرا و افراطی و مخالف مهاجرت در سفارت بود. یک نشریه هلندی هدف از برگزاری این مراسم را جمع‌آوری کمک مالی برای این حزب توصیف کرده بود. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به سی‌ان‌ان گفت این مراسم برای جمع آوری کمک مالی نبوده و صرفا جلسه پرسش و پاسخ بوده است.

یک نماینده سابق پارلمان هلند گفت: میزبانی مراسمی برای یک حزب سیاسی چه برای جمع‌آوری کمک مالی باشد و چه نباشد نشان‌دهنده حمایت سیاسی آمریکا از یک نقطه نظر خاص است. معمولا دیپلماسی تعامل بین دولتهاست نه ترویج یک دیدگاه خاص.

شبکه سی‌ان‌ان اخیرا گزارش داد تحقیقاتی درباره سفیر آمریکا در انگلیس بابت این اتهام که او از موقعیت خود برای نفوذ در مسابقات گلف استفاده کرده، در حال انجام است.

در آلمان هم موضوع مشابهی رخ داده است. ریچارد گرنل، سفیر سابق آمریکا در آلمان، پا در عرصه‌ای گذاشته که معمولا دیپلمات‌ها این کار را نمی‌کنند. به عنوان مثال چند ساعت بعد از شروع به کارش در این سمت در پیامی در صفحه توئیتر نوشت شرکت‌های آلمانی که با ایران کار می‌کنند باید فورا کار خود را متوقف کنند. هضم موضع سخت‌گیرانه ترامپ علیه ایران برای اروپا دشوار بوده است.

آمریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ روابطش را با برخی از کشور‌های اروپایی که متخلف محسوب می‌شوند و تهدیدی برای اتحاد این کشور‌ها هستند تقویت کرده است. به عنوان مثال ترامپ سال گذشته از نخست وزیر مجارستان در سفری که به واشنگتن داشت تقدیر کرد.

یک مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت: آیا دیگر رابطه‌ای میان آمریکا و اتحادیه اروپا وجود دارد؟ به نظر می‌رسد فقط اختلاف نظر وجود دارد. در دوران ترامپ به نظر می‌رسد آن‌ها هیچ فرصتی را برای تضعیف اروپا از دست نمی‌دهند. آن‌ها بدون مشورت با ما اقدامات افراطی در خصوص موضوعاتی که منافع مشترک داریم مثل ایران و انتقال سفارت به قدس اتخاذ می‌کنند.

یک دیپلمات آلمانی گفت رفتار‌های ترامپ و دیپلماتهایش این برداشت را به همراه دارد که آن‌ها می‌خواهند اتحادیه اروپا را به دلیلی مجازات کنند. او گفت روند نزولی روابط بین دو طرف از قبل از روی کار آمدن ترامپ آغاز شده بود.

منبع: خبرگزاری ایسنا