کد خبر: 192193

پمپئو: هرگز بغداد را به اقدام نظامی تهدید نکردیم!

شبکه «النجباء» به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد که «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در تماس با «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق، ارسال تهدید به طرف عراقی را تکذیب کرد.
اتاق خبر 24

کانال النجباء در این گزارش نوشت: «پامپئو در تماس با الکاظمی، انتقال تهدید "دونالد ترامپ" رئیس‌جمهور آمریکا در خصوص اقدام‌ نظامی را مطلقا تکذیب کرد».

 

در ادامه این گزارش آمده است: «پامپئو تاکید کرده که در تماس با "برهم صالح" رییس جمهور عراق تنها این مساله را مطرح کرده که آمریکا در صورت ادامه حملات مجبور به تعطیلی سفارت می‌شود».

گفتنی است پیش از این گزارش‌هایی در مورد تهدید عراق از سوی ترامپ به اقدام نظامی در صورت ادامه حملات به اهداف آمریکایی در این کشور منتشر شده بود.

این ادعاها که جریان‌سازی برخی شخصیت‌های عراقی را به دنبال داشت با واکنش تند دبیرکل جنبش النجباء مواجه شد.

حجت الاسلام اکرم الکعبی در این باره تاکید کرد که مقاومت اهداف دیپلماتیک را هدف قرار نمی‌دهد اما سفارت آمریکا به پایگاهی نظامی برای اشغالگران تبدیل شده و هدفی مشروع است.

وی شب گذشته در بیانیه‌ای اظهار کرد: اقدامی که هدف گرفتن اشغالگران است در ادیان آسمانی، اصول اخلاقی و مبادی ملی تایید شده است ما از برادران‌مان که جهاد، فداکاری و مقاومت را می‌شناسند انتظاری جز حمایت در راه حق را نداریم.

او افزود: موضع ما در مقاومت اسلامی صریح است ما هدف گرفتن هیچ هیئت دیپلماتیک را قبول نداریم و آن را تجاوزی علنی می‌دانیم. بسیاری از طرف‌ها و گروه‌های ملی این اقدام را محکوم کردند که جای تشکر دارد. ما بر لزوم حمایت از هیئت‌های دیپلماتیک تاکید داریم که برای تقویت روابط عراق با جهان از جمله در خدمت رشد و شکوفایی و رفاه شهروندان بزرگوار هستند، از این رو بر ثبات کشور و استقلال و آزادی آن تاکید داریم خون ما در این راه و برای هدف والایی ریخته شده است.

الکعبی ادامه داد: به رغم این‌که به این امر معتقدیم اما گروه‌های مقاومت سفارت شر را در این شرایط هدف نمی‌گیرند و تنها به یک دلیل و آن وجود بسیاری از تاسیسات مدنی و دولتی در اطراف آن است و ما بر حمایت و حفاظت از آنها تاکید داریم و روشن است که آمریکا به مزدوران سرکش خود که آموزش داده و آماده کرده دستور داده خانه‌های اطراف سفارت را هدف بگیرند تا افکار عمومی را تحریک کرده و به وجهه مقاومت خدشه وارد کنند.

او اشاره کرد، سفارت آمریکا در پایگاه نظامی بزرگ و عظیمی در دل خانه‌های امن ساکنان بزرگوار بغداد واقع شده تا از خود در برابر حملات مقاومت محافظت کند.

منبع: خبرگزاری ایرنا