کد خبر: 192191

آمریکا کشورهایی ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ را تحریم می‌کند

«کلی کرافت» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد روز شنبه در گفت‌وگویی اختصاصی با شبکه سی‌بی‌اس (CBS) به صراحت تهدید کرد که چنانچه کشوری قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کند، مشمول محدودیت‌ها و تحریم‌های آمریکا خواهد شد.
اتاق خبر 24

«کلی کرافت» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد روز شنبه به صراحت تهدید کرد که چنانچه کشوری قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کند، مشمول محدودیت‌ها و تحریم‌های آمریکا خواهد شد.

وی در این گفت‌وگو مدعی شد که «یگانه هدف ایالات متحده ظرف چند ماه گذشته اطمینان یافتن از حفظ امنیت خاورمیانه و امنیت اسرائیل و بالتبع آن، حفظ امنیت شهروندان اروپایی بود».

کرافت که از عدم همراهی تروئیکای اروپایی [انگلیس، فرانسه و آلمان] با منویات کاخ سفید مبنی بر راه اندازی «مکانیزم ماشه» علیه ایران انتقاد کرد و گفت که «این مسئله مایه یأس من است. موضع روسیه و چین در این زمینه برای ما روشن است».

این دیپلمات آمریکایی با تهدید کشورهای جهان به لزوم پیروی از بازگشت ادعایی تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، هشدار داد: «هر کشوری که قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کند، مشمول محدودیت‌ها قرار می‌گیرد».

این در حالی است که یکشنبه هفته گذشته «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای مدعی شد با توسل به مکانیزم ماشه، عملاََ تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، که پیشتر لغو شده بودند، بار دیگر اجرایی شدند. واشنگتن همچنین ادعا کرد تمام مفاد قطعنامه‌های ۱۶۹۶، ۱۷۳۷، ۱۷۴۷، ۱۸۰۳، ۱۸۳۵ و ۱۹۲۹ که ذیل قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی شده بودند، مجدداً فعال شده‌اند.

منبع: جام جم آنلاین