کد خبر: 192175

آخرین خبرها از زلزله ۵.۲ ریشتری در مرز ترکمنستان و گلستان

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۲ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) مرز ترکمنستان و گلستان - حوالی مراوه تپه (گلستان) را لرزاند.
اتاق خبر 24

بنا بر اعلام مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۲ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) مرز ترکمنستان و گلستان - حوالی مراوه تپه (گلستان) را لرزاند.

آخرین وضعیت خسارت زلزله در مراوه‌تپه/ ترک خوردگی برخی از خانه‌های روستایی
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۱:۵۴

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گلستان با اشاره به اعزام ۷ تیم ارزیاب در مناطق زلزله زده مراوه تپه، گفت: تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است.

سیدرحیم میرکریمی اظهار کرد: به دنبال زمین لرزه ۵.۲ ریشتری صبح امروز در منطقه مرزی شهرستان مراوه تپه، ۷ تیم ارزیاب به منطقه اعزام شده است.

وی افزود: بر اساس گزارشات دریافتی از دهیاران و بخشداری و تیم‌های ارزیابی که منطقه اعزام شدند، تاکنون صدمات جانی گزارش نشده و تنها ترک خوردگی برخی از خانه‌های روستایی را داشتیم.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گلستان بیان کرد: ارزیابی همچنان در حال انجام است.

جزییات زلزله ۵.۲ ریشتری مراوه‌تپه
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۱:۲۵

زلزله ۵.۲ ریشتری امروز شنبه مراوه‌تپه تاکنون تلفات جانی و خسارت مالی نداشت و طبق اعلام مسوولان دستگاه‌های خدمات‌رسان، همه خدمات مورد نیاز ساکنان این مناطق مرزی در دسترس آن‌ها قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب گلستان گفت که تاسیسات آب شرب مراوه تپه و محدوده محل وقوع زلزله امروز دچار خسارت نشده و اهالی این مناطق مشکلی در برخورداری از آب شرب سالم و بهداشتی ندارند.

بهزاد هرمزی اظهار داشت: گروه‌های عملیاتی این شرکت در منطقه زلزله حضور دارند تا در صورت بروز مشکل در سیستم انتقال آب، برای حل آن اقدام کنند.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق گلستان هم گفت که تیم‌های ارزیاب و کارشناسان این شرکت در منطقه حضور دارند تا در صورت وقوع خسارت در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای رفع آسیب دیدگی‌های احتمالی به شبکه برق اقدام نمایند.

علی اکبر نصیری اظهار داشت: تاکنون خسارتی از وقوع زمین لرزه به تاسیسات برق شهرستان مراوه تپه گزارش نشده است.

مدیر روابط عمومی راه و شهرسازی گلستان گفت: گزارشی از رانش زمین و یا خسارت احتمالی به زیرساخت‌های راه‌های شهرستان مراوه تپه و مناطق زلزله زده اعلام نشد.

حمیدرضا خراسانی اظهار داشت: تیم‌ها و کارشناسان ارزیاب این اداره کل در منطقه و برخی از نیرو‌های عملیاتی در جاده‌ها و مسیر‌های دسترسی منتهی به مناطق زلزله زده حضور دارند تا در صورت وجود خسارات احتمالی، مشکل را برطرف کنند.

سیدمحمد حسینی مدیرکل بنیاد مسکن گلستان هم گفت: تیم‌های ارزیاب این ادره کل در مناطق روستایی محدوده وقوع زلزله حضور دارند و تلاش می‌کنیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن خسارات احتمالی وارد شده را جمع بندی و وارد فاز اجرایی و جبران آن باشیم.

فرماندار مراوه تپه که زلزله صبح امروز در این شهرستان اتفاق افتاده گفت: تاکنون تلفات جانی و خسارت مالی خاصی از این زمین لرزه گزارش نشده و فقط چند مورد ترک خوردگی منازل و واحد‌های دامداری در نقطه مرزی مشاهده شد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری گلستان هم گفت که تیم‌های ارزیاب به همراه دهیاران و بخشداران در حال بررسی اتفاقات پس از زلزله امروز مراوه تپه هستند.

سیدرضا قادری اظهار داشت: با توجه به شیبدار بودن منطقه زلزله زده امروز در بخش گلیداغ مراوه‌تپه احتمال رانش ناشی از تکانه‌های امروز دور از انتظار نیست.

وی ادامه داد: بخش عمده ساختمان‌های محدوده وقوع زلزله امروز یک‌طبقه و نوساز بوده و به همین دلیل احتمال تخریب و خسارت وارده به آن‌ها در اثر زلزله بسیار کم است.

فاصله مرکز وقوع این زمین لرزه با بخش گلیداغ شهرستان مراوپه تپه ۵۰ کیلومتر است.

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر گلستان با اشاره به اعزام ۲ تیم ارزیاب واکنش سریع و یک فروند به منطقه زلزله‌زده مراوه تپه گفت: تاکنون به جز ترک برداشتن دیوار یک مدرسه در مرز گلستان با استان خراسان شمالی، تاکنون خسارت دیگری اعلام نشده است.

فرهاد میقانی اظهار داشت: گزارش نهایی از خسارت یا تلفات احتمالی این زمین لرزه پس از تکمیل اطلاعات اعلام خواهد شد.

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین در ساعت ۹ و ۱۶ دقیقه به مرکزیت شهرستان مرزی مراوه‌تپه در شرقی‌ترین نقطه گلستان و در فاصله ۲۱ کیلومتری از مرکز این شهرستان رخ داد.

پس از این زلزله، ۵ پس لرزه دیگر هم این مناطق را لرزاند.

گلستان استانی زلزله خیز است و در طول سال‌های اخیر زلزله‌های زیادی را عمدتا با قدرت کمتر از چهار ریشتر تحمل کرد.

۱۷ شهریور امسال نیز زمین لرزه به بزرگی ۵.۱ ریشتر رامیان را لرزاند و در اثر آن برخی مناطق از جمله روستا‌های کوهستانی این شهرستان دچار خسارت و تخریب خانه شدند؛ طبق اعلام فرماندار رامیان، این زلزله که تلفات جانی نداشت به ۱۹۵ واحد مسکونی مناطق روستایی این شهرستان خسارت وارد کرد.

ثبت پس لرزه ششم در گلستان
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۱:۰۶

زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر ساعت ۹ و ۱۶ دقیقه صبح امروز شهرستان مراوه‌تپه در استان گلستان را لرزاند. این زمین لرزه در عرض جغرافیایی ۳۸.۰۹۴ و طول جغرافیایی ۵۵.۹۷۹ و در عمق ۱۰ متری از سطح زمین به وقوع پیوست.

پس از این زمین لرزه ۶ پس لرزه دیگر نیز به وقوع پیوست که بزرگترین آن ۳.۳ ریشتر در ساعت ۱۰ و پنج دقیقه و ۱۴ ثانیه بوده و آخرین آن لحظاتی پیش در ساعت ۱۰ و ۴۷ دقیقه و ۱۴ ثانیه به بزرگی ۳ ریشتر ثبت شده است.

همچنین زمین‌لرزه ۴.۶ ریشتری در مرز گلستان به مازندران نیز به وقوع پیوست که در مراوه تپه و مناطق روستایی مرزی استان گلستان نیز کاملا احساس شد.

آخرین وضعیت زلزله در گلستان اعلام شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۰:۵۸

مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور  با اشاره به وقوع زمین لرزه ۵.۲ ریشتری در استان گلستان، اظهار داشت:براساس گزارش ارزیابی مناطق زلزله زده در شهر‌های مراوتپه، گنبد و شهرستان راز و جرگلان و روستای حصارچه و گز، صدمات جانی و خسارات مالی وجود نداشته است.

وی ادامه داد: در روستای دادلی و قازان قایه، قطعی برق و اختلال در خطوط مخابرات بوده است.

وقوع ۳ پس لرزه دیگر در مراوه‌تپه
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۰:۴۹

پس از زمین لرزه ۵.۲ ریشتری صبح امروز در مراوه‌تپه گلستان، ۳ پس لرزه دیگر در این منطقه رخ داد که بزرگترین آن‌ها ۳.۳ ریشتر بوده است.

زلزله ۳.۳ ریشتر در ساعت ۱۰:۰۵ در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داده است.

گفتنی است زلزله‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر ساعت ۹ و ۱۶ دقیقه صبح امروز شهرستان مراوه‌تپه در استان گلستان را لرزاند، این زمین لرزه در عرض جغرافیایی ۳۸.۰۹۴ و طول جغرافیایی ۵۵.۹۷۹ و در عمق ۱۰ متری از سطح زمین به وقوع پیوست.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان دقایق بعد از وقوع زلزله اعلام کرد که براساس گزارشات اولیه دریافتی این زمین لرزه تاکنون خسارت جانی نداشته است.

زلزله گلستان تلفات جانی نداشته است
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۰:۱۶

سید رضا قادری، مدیر کل مدیریت بحران استان گلستان در شبکه خبر با اشاره به وقوع زلزله ۵.۲ ریشتری صبح امروز در استان گلستان، اظهار داشت: تاکنون گزارشی مبنی بر خسارت وارده گزارش نشده است.

وی با اشاره به اعزام تیم‌های ارزیاب به منطقه زلزله زده در مراوه تپه، خاطرنشان کرد: در منطقه قطعی برق وجود داشت که به علت اتصال سیم‌های برق ایجاد شده بود که در حال رفع است.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان گفت: در منطقه زلزله زده ساختمان‌های خشی و گلی وجود دارد، اما غالبا باید در آن‌ها ترک ایجاد شده باشد.

قادری اضافه کرد: تاکنون گزارشی مبنی بر خسارت جانی گزارش نشده است.

زلزله در مانه وسملقان خسارتی به همراه نداشته است
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۰:۱۵

محمودرضا معموری در بجنورد با اشاره به احساس زمین‌لرزه مراوه تپه در شهرستان مانه و سملقان خراسان شمالی اظهار کرد: این زمین‌لرزه به‌صورت طولانی و شدتی کمتر از کانون زلزله در تمامی نقاط این شهرستان احساس شده است.

فرماندار مانه و سملقان از پیگیری برای وقوع خسارت‌های احتمالی نیز خبر داد و گفت: تاکنون براساس پیگیری‌های انجام‌شده از منطقه گرماب شهرستان مانه وسملقان به‌عنوان نقطه هم‌مرز با استان گلستان و نزدیک‌ترین منطقه به کانون زلزله، بر اساس گزارش بخشداران و دهیاران هیچ‌گونه مشکلی در روستا‌های این منطقه از شهرستان ایجاد نشده است.

وی در انتها از آمادگی نیرو‌های امدادی و مدیریت بحران شهرستان خبر داد و گفت: نیرو‌های مداد و مدیریت بحران شهرستان برای هرگونه اتفاقات آتی و پیگیری آن آماده هستند.

گفتنی است زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۲ ریشتر ساعت ۹ و ۱۶ دقیقه امروز مراوه تپه استان گلستان را به لرزه درآورد که این زلزله غرب خراسان شمالی را تحت تأثیر قرارداد.

اعزام ۲ گروه ارزیاب به منطقه زلزله‌زده مراوه تپه گلستان
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۱۰:۱۲

محمد باقر محمدی گفت: پس از کسب وقوع خبر زمین لرزه ۵.۲ ریشتری در مرز ترکمنستان و گلستان - حوالی مراوه تپه (گلستان) بلافاصله ستاد بحران در مرکز کنترل و هدایت عملیات سازمان امداد و نجات تشکیل و با هماهنگی های انجام شده، دستورات لازم برای اعزام گروه های ارزیاب هلال احمر از نزدیک ترین پایگاه امداد و نجات به منطقه وقوع زلزله صادر شد.

وی توضیح داد: اکنون گروه های ارزیاب هلال احمر در حال عزیمت به منطقه وقوع زمین لرزه هستند تا به بررسی خسارات احتمالی این زمین لرزه بپردازند.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: طبق اطلاعات ارزیابی شده اولیه که در اختیار جمعیت هلال احمر قرار گرفته تا شعاع ۱۵ کیلومتری ما سه روستا را داریم که این روستاها از سوی نیروهای واکنش سریع اعزامی هلال احمر ارزیابی خواهند شد و گزارش نهایی از خسارت یا تلفات احتمالی این زمین لرزه را به محض تکمیل اطلاعات اعلام خواهیم کرد.

زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۲ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) مرز ترکمنستان و گلستان - حوالی مراوه تپه (گلستان) را لرزاند.

زلزله ۵.۲ ریشتری مرز ترکمنستان و گلستان را لرزاند
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ - ۰۹:۲۰

بنا بر اعلام مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمین لرزه‌ای به بزرگی ۵.۲ درجه در مقیاس امواج درونی زمین (ریشتر) مرز ترکمنستان و گلستان - حوالی مراوه تپه (گلستان) را لرزاند. زمان وقوع این زمین لرزه ساعت ۹ و ۱۶ دقیقه و ۵۲ ثانیه و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده است.

براساس این گزارش، مختصات جغرافیایی این زمین لرزه ۵۵.۹۸ درجه عرض جغرافیایی و ۳۸.۰۹ درجه طول جغرافیایی بوده است.

همچنین نزدیک‌ترین شهر‌ها به مکان این زمین لرزه در ۲۱ کیلومتری مراوه تپه (گلستان)، ۵۰ کیلومتری گرماب (خراسان شمالی) و ۵۰ کیلومتری گلی داغ (گلستان) و نزدیک‌ترین مراکز استان‌ها ۱۳۷ کیلومتری بجنورد و ۱۹۴ کیلومتری گرگان اعلام شده است.

هنوز از خسارات احتمالی این زمین لرزه گزارشی دریافت نشده است.

منبع: میزان