کد خبر: 192129

صعود و نزول اخبار جعلی کرونا در ایران چه زمانی بود؟

بحران کرونا صید دیگری بود که فیک‌نیوز‌ها مدت‌ها برای پرداختن به آن انتظار کشیده اند و نگرانی‌های زیادی را برای افکار عمومی به وجود آوردند.
اتاق خبر 24

در مورد جنگ و تلفات آن زیاد صحبت می‌شود، اما به جنگ رسانه‌ای شاید کمتر پرداخته می‌شود، در حالی که اخبار منفی و عمدتا شایعه بیشتر از جنگ واقعی امنیت روح و روان و افکار عمومی را نشانه می‌گیرد و در مقابل، اذهان در مقابل آن بی دفاع هستند.

در چنین روز‌هایی که ویروس کرونا اولین حرف را در دنیا می‌زند، کرونا آب‌گل آلودی است که رسانه‌های معاند سعی در ماهی گیری از آن را دارند، لذا انتشار گسترده اخبار جعلی و نادرست در فضای مجازی در بستر شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی جریان‌های زیادی را ایجاد کرده است.

اکنون که ۲۰۰ و اندی روز از ورود کرونا به ایران می‌گذرد، اخبار جعلی زیادی را شنیدیم که در ابتدا بسیاری از افکار عمومی را دچار نگرانی کرد و به نوعی جو حاکم در کشور را اندکی به هم ریخته است. بنابر باور کارشناسان در دوران کرونا با دو جریان مواجه هستیم، نخست بحث انتشار ویروس از جهت سلامتی و بحث دیگر  اطلاعات غلط و درستی که با هم ترکیب و منتشر می‌شود. از آنجایی که شایعات و اخبار و اطلاعات نادرست در چشم بر هم زدنی از این گوشه به آن گوشه دنیا می‌رسند و از طرف دیگر فریب دهنده بودن رخت و لباسی که اخبار نادرست، شناساسی خبر واقعی از غیر واقعی کمی سخت بود.

گوشه‌ای از فیک نیوز‌های کرونایی در ایران

در ماجرایی مثل شیوع ویروس کرونا که پای جان انسان‌ها در میان است، برخی از رسانه‌های وابسته و سازمان یافته به راحتی با انتشار یک باور نادرست سلامت گروهی بزرگ از مردم را به خطر می‌اندازد، بسیاری قربانیان این ماجرا با اتکا به توصیه‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی به شکل حقایق پزشکی عرضه می‌شوند، دچار مشکل شده‌اند. در این زمینه در برخی شبکه‎های اجتماعی گفته می‌شد که چه چیز‌هایی برای کرونا خوب و چه چیز‌هایی بد است، مثلا سیر بخورید تا کرونا از شما فراری شود، تا می‌توانید فلان ویتامین را مصرف کنید یا خوردن  لیموترش و عسل مطرح می‌شد تا مردم را با کالا‌های زیادی درگیر کنند. جالب تر اینکه در برخی از خبرهای فیک توصیه می‌شد نوشیدن مواد ضدعفونی‌کننده صنعتی یا ادرار هم کمک کننده خواهد بود!

از دیگر موضوعاتی که بازار داغ فیک نیوز‌ها در این ایام را رونق می‌داد ترس مردمی بود که با ویروس مهاجم و ناشناخته‌ای روبه‌رو شده‌اند همراه بود و از آنجایی که بسیاری در شبکه‌های اجتماعی به فکر مال اندوختن هستند، لذا انواع محصولاتی که با استفاده از رواج همین اطلاعات نادرست و جعلیات تبلیغ شده‌اند را به فروش می‌رساندند.

همچنین شبکه ضد نظام و ضد مردمی «من و تو» با استناد به فیلم ارسالی از یک خانم در سنندج، چاله‌هایی که توسط سازمان سیما و منظر شهرداری و بسیج سازندگی استان کردستان برای هفته درختکاری در تپه پیرچنار حسن آباد این شهر و در دامنه کوه آبیدر کنده شده بود را به صورت رسمی در شبکه تلویزیونی خود به عنوان قبور ویژه متوفیان کرونا معرفی کند که سخره صد‌ها هزار نفر در فضای مجازی و هزاران نفر در فضای حقیقی را به دنبال داشت.

 

اخبار دیگری که در این حوزه گفته می‌شد، شایعاتی در مورد اجساد فوت شده‌گان در بیمارستان‌ها و تلنبار شدن آن‌ها بود، یعنی تصاویری را منتشر می‌کردند که اکثر این تصاویر یا جعلی بود یا موضوع دیگری را جا می‌زدن که بیان کنند تعداد اجساد خیلی زیاد است و بیشتر بدنبال هراس افکنی بودند.

یکی دیگر از اخباری که رسانه‌های غیررسمی در فضای مجازی به آن دامن زدند شایعه اعمال قرنطینه اجباری در خانه‌ها بود و همین امر موجب ایجاد موج نگرانی در میان مردم شد. پس از انتشار این خبر بلافاصله مردم دست به کار شدند و با هجوم با فروشگاه‌ها در صدد تأمین مایحتاج خود برای چندین هفته بر آمدند.

از دیگر اخبار فیکی که در این ایام دیده شد، خبر کمبود کیت تشخیص ویروس کرونا در برخی بیمارستان‌های ایران بود، این در حالیست که بنابر گفته رئیس جمهور ایران برای انجام تست تشخیص کرونا نه تنها به خودکفایی رسیده است و نیازی به کمک خارجی ندارد، بلکه کشورمان علی رغم تحریم‌های شدید آمریکا، کیت‌های تشخیص ویروس کرونای جدید ساخته و آن‌ها را به کشور‌های زیادی صادر کرده است.

 

موضوع دیگر درباره پرشدن ظرفیت بیمارستان‌ها متمرکز بود. جریان سازی رسانه‌ها در زمینه اخبار جعلی تاکید بر این محور گفتمانی بود که ایران بیشترین آمار کرونایی را دارد و به نوعی تلاش می‌کردند ایران را به عنوان کانون شیوع کرونا در منطقه و خاورمیانه بازنمایی کنند و در نهایت ایجاد دلسردی در پرستاران و پزشکان محور دیگر اخبار جعلی بود.

منبع: تابناک