کد خبر: 191998

ظریف: آمریکایی‌ها باور ندارند قطعنامه‌ها برمی‌گردد

وزیر خارجه گفت: اسم ماشه و اسنپ بک در قطعنامه ۲۲۳۱ وجود ندارد و آمریکایی‌ها باور ندارند قطعنامه‌ها برمی‌گردد.
اتاق خبر 24

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان شامگاه ۲۹ شهریورماه با حضور در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری درباره سرانجام اقدامات آمریکا علیه ایران در قالب مکانیسم ماشه مطالبی را مطرح کرد.

ظریف وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه هیچ اتفاق خاصی نمی‌افتد، عنوان کرد: کلیه اعضای شورای امنیت و به استثنای آمریکا و یک کشور دیگر رسما اعلام کردند اقدام آمریکا را به رسمیت نمی‌شناسند. دو حالت دارید یک زمان که کشور‌ها با آمریکا مخالفند یک زمان که معتقدند آمریکا جایگاهی ندارد. الان حالت دوم را داریم و کشور‌ها معتقدند آمریکا جایگاهی ندارد.

وی با اشاره به قطعنامه آمریکا به شورای امنیت برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی ایران، افزود: آن‌ها این قطعنامه ۳۵ بندی را به چهار بندی تغییر دادند که حتی نیاز به وتو هم پیدا نکرد، ولی اینجا یک وضعیت متفاوت است اینجا ۱۳ کشور به رئیس شورای امنیت نامه نوشتند و گفتند اقدام آمریکا برای استفاده از سازوکار هم اسم ماشه و هم اسنپ بک که آمریکا استفاده می‌کند هیچ کدام در قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام نیامده است. آمریکا یک کلک تبلیغاتی زدند، چون مردم آمریکا و خبرنگاران و پامپئو هم قطعنامه ۲۲۳۱ را نخوانده است و به صحبت‌های کری و اوباما استناد می‌کند.

وزیر خارجه کشورمان با اشاره به اینکه  در قطعنامه ۲۲۳۱ اسنپ بک وجود ندارد، اظهار کرد: پامپئو می‌گوید یک سازوکار ساده است و آن را نخوانده است و الان منتظر است فیلم برجام بیاید بیرون. این بار ۱۳ کشور نامه نوشتند و گفتند آمریکا حق این کار را ندارد آن کشوری که به ادامه محدودیت‌های تسلیحاتی ایران رای داده بود اینجا سکوت کرده و از آمریکا حمایت نکرده است.

وی ادامه داد: الان وضعیت این است که همه اعضای شورای امنیت به استثنای خود آمریکا یا سکوت کرده‌اند یا کتبا نوشته‌اند اصلا آمریکا در این اتاق جا ندارد که صحبت کند و ما موافق یا مخالف باشیم.

ظریف گفت: آمریکایی‌ها ادعا می‌کنند ۱۲ شب به وقت گرینویچ پایان ۳۰ روز است و قطعنامه‌ها برمی گردند، ولی خودشان می‌دانند این ادعایشان باطل است. آمریکایی‌ها می‌دانند این اتفاق نمی‌افتد و آمدند از روش قلدری خود استفاده کرده و گفتند هر کس به ایران سلاح بفروشد تحریم می‌کنیم. همین اعلام نشان می‌دهد آمریکایی‌ها باور ندارند قطعنامه‌ها برمی‌گردد.

وی افزود: چون آمریکا می‌داند قطعنامه شورای امنیت نیست مجبور است به راه‌حل قلدری متوسل شود.

وزیر خارجه خاطرنشان کرد: بولتون در آمریکایی‌ها تنها کسی است که قطعنامه را خوانده است و خودش آن را نوشته است. فرمان اجرایی اوباما را قاب کرده بود در اتاقش گذاشته بود. آمریکا در زمان تصویب برجام آمریکا عضو برجام بوده است. از یک سال و خرده‌ای پیش اعلام کردند که چه نشسته‌اید که اکتبر ۲۰۲۰ تحریم‌های ایران پایان می‌یابد و وزارت خارجه آمریکا روزشمار گذاشت از خرداد ماه پیش نویس قطعنامه ارائه و تلاش زیادی کردند و خودشان را کنج دیوار گذاشتند دیدند قطعنامه‌شان به نتیجه نمی‌رسد و قطعنامه ۳۵ بندی را به چهار خطی تبدیل کردند. آمریکا یک استدلال بچه‌گانه می‌کند، ولی خودش از این قرارداد خارج شده است.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها یک قاعده قلدری دارند که همواره استفاده کردند و اینجا ممکن است استفاده کنند البته جامعه بین‌الملل باید تصمیم بگیرد در مقابل قلدری چه برخوردی کند. با توجه به نفوذ آمریکا در حوزه مالی توانست فشار وارد کند. اگر به یک قلدر یک بار اجازه دهی باز هم قلدری می‌کند. این رفتار آمریکا رفتار جدیدی نیست.

وزیر خارجه کشورمان با بیان اینکه آمریکا از تشکیل سازمان ملل از ۱۹۴۵ تا امروز ۱۲۰ مورد تحریم کرده است، اظهار کرد: از تشکیل سازمان ملل از ۱۹۴۵ تا امروز آمریکا ۱۲۰ مورد تحریم کرده است. یعنی به عنوان یک ابزار هر روز از آن استفاده می‌کند. من در مجمع عمومی سخنرانی دارم که یک نقشه از این تحریم‌های آمریکا نشان خواهم داد. آمریکا حضور قدرتمندی در بازار‌های مالی دنیا دارد و به همین خاطر چین و اروپا تلاش می‌کنند از ارز‌های ملی خود استفاده کنند.

وی درباره واکنش ایران بیان کرد: اروپایی‌ها از اول انقلاب تاکنون به ما سلاح نفروختند یک پویشی درست کردند به نام واسنار که به دست ایران سلاح نرسد. به لطف خدا و تلاش بزرگان ما در نیرو‌های مسلح توانستیم در بسیاری از موارد خودکفا باشیم از مهر ماه محدودیت‌های سازمان ملل برداشته می‌شود ما هیچ وقت از خریداران بزرگ سلاح نبودیم ایران در خرید‌های تسلیحاتی در منطقه خلیج فارس هیچ حضوری ندارد و ما می‌توانیم از این پس با کشور‌هایی که ارتباط راهبردی داریم نیاز‌های خود را تامین کنیم. ما در بسیاری از زمینه‌های دفاعی خودکفا هستیم و حتی توان صادرات سلاح داریم و در جا‌هایی که نیاز داریم خریداری می‌کنیم و بعید می‌دانم تحریم‌های ثانویه آمریکا مانعی برای این کشور‌ها در این حوزه باشد.

ظریف اظهار کرد: ‌اگر آمریکا ادعا کند قطعنامه ۲۲۳۱ برگشته البته با تحریم‌های ثانویه خودش اذعان دارد برنگشته است. اگر ۲۲۳۱ قرار است برگردد چه اتفاقی می‌افتد طبق مقررات ملل متحد چندین مکانیسم ملی، اجرایی دبیرخانه‌ای و مکانیسم سیاسی شورای امنیت نیاز است و هیچ کدام از این‌ها رخ نمی‌دهد، چون قطعنامه‌ای وجود ندارد. الان اکثر کشور‌ها مقررات ۱۹۲۹ را لغو کردند و باید دوباره برگردند که این اتفاق نمی‌افتد. سازمان ملل باید هیأت را ایجاد کند که نمی‌کند و شورای امنیت کمیته را ایجاد کند که آن هم تشکیل نخواهد شد.

وی ادامه داد: آمریکا نمی‌تواند، ولی خواهد کرد و ادعا کند که ۱۹۲۹ برگشته است، این اقدام آمریکا راهزنی دریایی است و اگر بخواهد مانعی ایجاد کند. ما ۱۹۲۹ را نامشروع می‌دانستیم الان اگر بخواهد چنین کند درست است می‌گوید من ۱۹۲۹ را اجرا می‌کنم، ولی از نظر جامعه بین‌المللی ۱۹۲۹ نیست که بخواهد اجرا کند.

وزیر خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: آمریکا قبلا کشتی‌هایی که متعلق به ایران نبودند و میعانات ایران را حمل می‌کردند در نزدیک ونزوئلا ضبط کرد آن‌ها به دادگاه شکایت کرده و این اقدام آمریکا را راهزنی دریایی برشمردند و اگر چنین رخ دهد راهزنی دریایی است وحتما جمهوری اسلامی واکنش نشان خواهد داد. معتقدیم این یک ژست سیاسی بوده و آمریکا وارد این حوزه نخواهد شد.

وی افزود: ولی به همه رسما اعلام می‌کنیم اگر آمریکا بخواهد به ادعای ۱۹۲۹ چنین اقدامی را انجام دهد از نظر قوانین بین‌المللی این اقدامش راهزنی دریایی است و با آن برخورد می‌شود و خود آمریکا مسئول عواقب آن خواهد بود.

وزیر خارجه بیان کرد: اولین باری که ایران مکانیسم حل و فصل اختلاف داخل برجام را راه انداخت در نوامبر ۲۰۱۶ و آبان و آذر ۱۳۹۵ و زمان اوباما بود که آمریکا قانون تحریم‌های ایران را تمدید کرد کنگره تمدید کرد، ولی اوباما امضا نکرد، ولی وتو نکرد و یکی از معدود قوانینی است در آمریکا که بدون امضای رئیس جمهور می‌رود برای اجرا. همان زمان ما براساس بند ۳۶ برجام روند حل و فصل اختلافات را شروع کردیم بعد از اینکه در ۱۳۹۷ آمریکا از برجام خارج شد باز هم روند حل وفصل اختلافات را براساس بند ۳۶ شروع کردیم در نوامبر ۲۰۱۸ طی نامه‌ای که به مسئول وقت اتحادیه خانم موگرینی نوشتم گفتم ما روند حل و فصل اختلافات را شروع و به پایان رساندیم.

ظریف عنوان کرد: ما دو مرحله اول را پیش رفتیم و طرف مقابل به کمیته نرفت و بعد از خروج آمریکا از برجام ۱۱ تعهد به ما دادند در دو جلسه وزرا پیگیری کردیم که انجام نشد ما بعد از آن گفتیم ما براساس ماده ۳۶ به سمت کاهش تعهدات می‌رویم از اردیبهشت ۱۳۹۸ شروع کردیم در پنج مرحله تعهدات برجامی را کاهش دادیم این کاهش دادن تعهدات برجامی در اجرای مکانیسم حل و فصل اختلاف است.

منبع: جام نیوز