کد خبر: 191997

تکاپوی آمریکا در چکاندن ماشه بدون گلوله

ترامپ برای چکاندن ماشه‌ای که گلوله‌ای در آن نیست دست و پا می زند، در حالی که هیچ بازگشت تحریمی در کار نیست.
اتاق خبر 24

طی روز‌های گذشته شاهد لفاظی‌های مقامات آمریکایی به ویژه ترامپ رئیس جمهور و پمپئو وزیر خارجه آمریکا علیه ایران بوده‌ایم، اظهاراتی که به باور بسیاری از کارشناسان و دولت‌ها بی اساس است، ادعا‌هایی که توام با ترس و بی فکری بوده و در پشت آن اقدام عملی دیده نمی‌شود.

در حقیقت واشنگتن بعد از شکست ماه گذشته در شورای امنیت برای تصویب قطعنامه‌ای ضد ایران با هدف تداوم تحریم‌های تسلیحاتی، به طور یکجانبه و با چاشنی تهدید تلاش دارد تا همه تحریم‌ها علیه ایران برقرار شود و برجام را عملا نابود کند، این کشور درحالی تفسیر خود را از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت دارد که دیگر عضو برجام نیست، همچنین این قطعنامه جدای از برجام نیست و در چنین شرایطی همه اقدامات آمریکا در شورای امنیت غیرقانونی و زورگویانه است.

جیب خالی، پز عالی ترامپ!

با خروج آمریکا از برجام در سال ۲۰۱۸، این کشور دیگر مشارکت‌کننده برجام نیست تا حقی برای خود قائل باشد و بخواهد از سازوکار‌های تعریف شده در درون برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد استفاده کند. با توجه به این نکته مهم اکثریت اعضای شورای امنیت ماه گذشته با قطعنامه ضد ایرانی آمریکا مخالفت کردند و شکست تاریخی این کشور در سازمان ملل متحد ثبت شد.

با توجه به اینکه تلاش ترامپ برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت و فعال‌سازی مکانیسم ماشه با شکست مواجه شد، دولت آمریکا مدعی شده که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران از نیمه شب ۲۰ س‍پتامبر (۳۰ شهریور) احیا خواهند شد و پمپئو بار‌ها بر این ادعای خود تاکید کرده است.

در پی این ادعا، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در جمع خبرنگاران گفت که این شورای امنیت است که می‌تواند قطعنامه‌های شورا را تعبیر و تفسیر کند و ما مطابق آنچه شورای امنیت گفته باشد، عمل می‌کنیم، علاوه بر این یک دیپلمات ارشد سازمان ملل که نخواست نامش فاش شود، تلاش‌های آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران را "ژست توخالی" نامید و در واکنش به تلاش‌های آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران گفت که بازگشت تحریم‌ها در کار نخواهد بود.

این دیپلمات ارشد درباره تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها از طریق ساز و کار موسوم به «مکانیسم ماشه» گفت که تلاش آمریکا مثل این است که ماشه‌ای چکانده شود و گلوله‌ای خارج نشود، هیچ بازگشت تحریمی در کار نیست؛ تحریم‌ها تعلیق‌شده باقی می‌مانند و برجام پابرجا خواهد ماند.

 

در ادامه شب گذشته انگلیس، آلمان و فرانسه در نامه‌ای به شورای امنیت اعلام کردند که به توافق هسته‌ای با ایران پایبند هستند و تعلیق تحریم‌های ایران که در برجام بر سر آن توافق شده است، بعد از تاریخ ۲۰ سپتامبر کماکان برقرار خواهد بود. آمریکا، انگلیس و آلمان تصریح کرده‌اند هر تصمیم یا اقدام برای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، «فاقد اثر قانونی خواهد بود.»

آمریکا برای چه دست و پا می‌زند؟

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل  گفت که اکنون در آستانه انتخابات آمریکا، ترامپ رئیس جمهور و پمپئو وزیرخارجه آمریکا تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند که از برجام و عادی‌سازی روابط بین کشور‌های عرب حوزه خلیج فارس و رژیم صهیونیستی به عنوان برگ برنده انتخاباتی استفاده کنند.

او می‌گوید: به دلیل آنکه ۵ کشور دیگر عضو دائم شورای امنیت یعنی روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان تنظیم کننده برجام هستند با فعال‌سازی مکانیسم ماشه مخالفند. گزارش اخیر آقای گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای نشان می‌دهد که ایران به تمام تعهدات خود در برجام پایبند بوده و هیچ‌گونه تخلفی در این زمینه نداشته است و ترامپ بر اساس قوانین و حقوق بین المللی نمی‌تواند از مکانیسم ماشه علیه ایران استفاده ابزاری کند و حتی اگر بار دیگر موضوع را در شورای امنیت مطرح کند با شکست دیگری مواجه خواهد شد.

این کارشناس مسائل بین الملل تاکید می‌کند که ادعا‌ها و تهدیدات آمریکا یک پروپاگاندای انتخاباتی است و ترامپ سعی می‌کند از رهگذر جنجال سازی و جریان سازی علیه کشور ما یک برگ برنده انتخاباتی به دست بیاورد.

 ۲۰ سپتامبر؛ روز پیروزی ملت ایران و شکست مفتضحانه آمریکا 

حجت الاسلام حسن روحانی در جلسه هیئت دولت روز چهارشنبه ۲۶ شهریور گفت که «ملت ما کاملا حواس‌شان جمع باشد که شنبه و یکشنبه روز پیروزی ملت ایران و روز شکست مفتضحانه آمریکاست. کانال‌های ضدایرانی خارج از کشور باز نیایند برای خودشان خبر جعل و درست کنند و بگویند آمریکا یک ادعایی کرده یک ماه هم صبر کرده، بنابراین می‌تواند از مکانیسم ماشه استفاده کند.

او همچنین تاکید دارد که اصلا مکانیسمی شروع نشد تا به نتیجه‌ای برسد؛ بنابراین همانطور که ایستادگی ملت ایران در دفاع هشت ساله را به ملت ایران تبریک می‌گویم پیشاپیش پیروزی شنبه و یکشنبه هفته آینده را هم به ملت ایران تبریک می‌گویم که آمریکا دچار شکست مفتضحانه شد.»

منبع: باشگاه خبرنگاران