کد خبر: 191974

در روز واقعه جنازه‌های دشمنان را از تنگه هرمز خارج می‌کنیم

۲۶ ام شهریور ماه سال ۱۳۶۴ و یازده روز بعد از درخواست محسن رضایی فرمانده وقت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبنی بر تأسیس سه نیروی زمینی، هوایی و دریایی در سپاه امام خمینی (ره) بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران طی حکمی موافقت خود را با این درخواست اعلام کردند.
اتاق خبر 24

در حکم صادر شده از سوی آیت‌الله سید روح‌الله خمینی خطاب به فرمانده وقت سپاه آمده است که «با توجه به اینکه در اصل ۱۵۰ قانون اساسی ادامه نقش سپاه در نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن تصریح شده است و نظر به اینکه انجام این نقش بدون آمادگی‌های سپاه از جهت تجهیزات و آرایش جنگی و فنون دریایی، زمینی و هوایی امکان‌پذیر نیست، شما ماموریت دارید هرچه سریع‌تر سپاه پاسداران را مجهز به نیروهای زمینی، هوایی دریایی قوی نمایید تا در موارد لازم با همکاری و هماهنگی ارتش جمهوری اسلامی ایران از مرزهای زمینی، دریایی و هوایی کشور حفاظت نمایید.»

ایسنا به مناسبت فرا رسیدن ۳۵ امین سالگرد تشکیل نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت‌وگویی با سردار دریادار پاسدار «علیرضا تنگسیری» فرمانده این نیرو انجام داده است.

دریادار تنگسیری در این گفت‌وگو علاوه بر مرور تاریخچه تاسیس نیروی دریایی سپاه و اقدامات انجام شده در این نیرو در دوران دفاع مقدس، به ارائه تحلیل‌هایی از آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی پرداخت.

فرمانده نیروی دریایی سپاه با محکوم کردن باز شدن پای رژیم صهیونیستی به منطقه توسط حاکمان امارات متحده عربی و بحرین، تصریح کرد: قطعاً آمدن رژیم صهیونیستی به منطقه به ضرر کشورهای مقابل خواهد بود و ما این حضور را تهدید حساب می‌کنیم.

وی همچنین درباره بیانیه شدیدالحن سپاه در محکومیت اقدام اخیر امارات و بحرین، با تاکید بر اینکه مشی و راهبرد جمهوری اسلامی حمله به کشورهای مسلمان همسایه نیست، خاطر نشان کرد: هر قدر تهدیدات دشمن در ظاهر به ما نزدیک‌تر شود، ما نیز آماده‌تر می‌شویم.

دریادار تنگسیری همچنین دشمنان جمهوری اسلامی ایران را به یادگیری ضرب‌المثل «آزموده را آزمودن خطاست» توصیه کرد و گفت: در مقابل دشمنان اعم از منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای خواهیم ایستاد و قطعاً مردم عزیز بدانند که میدان را در مقابل آنها خالی نخواهیم کرد و در روز واقعه جنازه‌هایشان را روی تابوت‌های ایرانی از تنگه‌ی هرمز خارج خواهیم کرد.

متن کامل این گفت‌وگو به شرح زیر است:

 

امام خمینی (ره) ۲۶ ام شهریور ماه سال ۱۳۶۴ در حکمی خطاب به فرمانده کل سپاه، فرمان تاسیس ۳ نیرو از جمله نیروی دریایی سپاه را صادر کردند؛ این حکم در شرایطی صادر شد که در آن زمان ارتش به عنوان نیروی نظامی فعالیت داشت؛ لطفاً توضیح دهید که نیروی دریایی سپاه بر مبنای چه ضرورت‌هایی تشکیل شد؟

- همانطور که مستحضرید ایران کشوری ذوالبحر است و در شمال و جنوبش دریا دارد؛ در شمال کشور حدود ۸۵۰ کیلومتر و در جنوب نیز حدود ۲۲۰۰ کیلومتر ساحل داریم که ۱۳۷۵ کیلومتر آن مربوط به خلیج فارس است. متاسفانه با شروع انقلاب بسیاری از ضد انقلابی‌ها حتی شاپور بختیار که جنایت‌های بسیاری را مرتکب شده بود؛ با استفاده از برخی خلاءهای امنیتی و مراقبتی از جمله در دریا فرار کرده و به همین دلیل مبارزه با پدیده‌های قاچاق انسان، کالا، پول و برخی مسائل دیگر صرفاً توسط ارتش جمهوری اسلامی  امکان پذیر نبود.

ما انقلاب کرده بودیم و مشکلاتی داشتیم؛ به همین دلیل سران کشور به این نتیجه رسیدند که حتما باید خلایی که در حوزه دریایی وجود دارد، پوشش داده شود؛ در آن زمان بر همین مبنا در سپاه یگان‌های دریایی تاسیس شد

از طرفی دیگر ما انقلاب کرده بودیم و مشکلاتی داشتیم؛ به همین دلیل سران کشور به این نتیجه رسیدند که حتما باید خلایی که در حوزه دریایی وجود دارد، پوشش داده شود. در آن زمان بر همین مبنا در سپاه یگان‌های دریایی تاسیس شد؛ شروع یگان های دریایی با استفاده از شناورهای تقریحی دوران طاغوت بود؛ این شناورها در تفریگاه‌های طاغوتیان در شمال کشور مصادره شد و بچه ها با همین شناورها کار خود را آغاز کردند.

در جنوب کشور سواحل خلیج فارس را به سه بخش تقسیم کردیم؛ ماهشهر و سپاه آبادان در استان خوزستان، پایگاه بوشهر در استان بوشهر و پایگاهی در استان هرمزگان که جنوب استان سیستان و بلوچستان را نیز پوشش می‌داد؛ به این ترتیب نواحی ساحلی جنوب کشور تقسیم بندی و امنیت در این نواحی برقرار شد.

یگان‌های ۳ گانه دریایی سپاه با شروع جنگ تحمیلی به نواحی ۳ گانه دریایی سپاه از جمله ناحیه ۳ خوزستان، ناحیه ۵ بوشهر و ناحیه ۷ هرمزگان تبدیل شدند. حتی در دوران دفاع مقدس هم با وجود اینکه نیروی دریایی ارتش وجود داشت، ما نیاز به حضو در دریا داشتیم؛ چراکه نیروی دریایی ارتش معمولا در عمق های بیشتر با دشمن درگیر بود و در عمق های پایین تر امکان حضور ناوها وجود نداشت. مجبور بودیم در این مناطق از شناورها استقاده کنیم.

در آغاز دوران دفاع مقدس ماموریت تامین امنیت شناورهای پشتیبانی بر عهده‌ی نواحی دریایی سپاه قرار گرفت و من در آن دوران فرماندهی دو شناور سپاه را بر عهده داشتم. در عملیات‌های خیبر و نیز پشتیبانی و انتقال رزمنده‌ها بر عهده‌ی نواحی دریایی سپاه قرار گرفت و پس از عملیات بدر بود که در روز ۲۶ شهریور ۱۳۶۴حضرت امام خمینی (ره) فرمان تشکیل ۳ نیروی زمینی، دریایی و هوایی سپاه را صادر کردند. اگرچه نیروی دریایی سپاه تا آن زمان هنوز به عنوان نیرو قلمداد نمی‌شد، اما وجود داشت و از سال ۵۹ نقش آفرینی می‌کرد.

تقریباً همزمان با تاسیس نیروی دریایی سپاه، عراق جبهه‌های نبرد را به دریاها کشاند و به مورد هدف قرار دادن سکوهای نفتی و کشتی‌های تجاری متعلق به جمهوری اسلامی ایران روی آورد؛ ارتش و سپاه برای مقابله با این اقدامات چگونه عمل کرد؟

- ما در دریا امکانات زیادی اعم از سکوهای نفتی و گازی داریم و در زمان دفاع مقدس جزو کشورهای تک محصولی بودیم و مجبور به صادرات نفت برای حیات خود بودیم؛ گرچه عراقی‌ها قبل از آغاز جنگ تحمیلی ۱۳ میلیون جمعیت داشتند و ما ۳۳ میلیون، اما تمام دنیا از حزب بعث حمایت و پشتیبانی می‌کردند و ۸۴ کشور رسماً انواع حمایت‌ها را از رژیم بعثی عراق انجام می‌دادند و ما تنها بودیم و از کشورهای عربی تنها سوریه بطور کامل و لیبی آن هم به صورت نیم بند با ما بود و دیگر کسی از کشورهای عربی با ما نبودند. کره شمالی و چین هم بصورت نیم بند با ما بود؛ به همین دلیل مجبور بودیم برای اداره کردن جنگ و کشور، نفت را صادر کنیم.

صدام کشتی‌های ما را یک به یک می‌زد؛ اینکه کشتی‌های آنها به سلامت عبور کنند اما آنها کشتی‌های ما را بزنند، یک دهن کجی به ملت ایران محسوب می‌شد؛ اینجا بود که مقابله به مثل آغاز شد

زمانی که صدام حسین در جبهه های زمینی مقابل ایران مستاصل شد، جنگ را به دریا کشاند؛ صدام در ابتدا سکوهای نفتی ما را مورد هدف قرار و آن‌قدر انهدام سکوهای نفتی ما را ادامه داد تا به سکوی نفتی جزیره خارک رسید؛ خارک تنها مسیری بود که کشتی ها برای بارگیری نفت باید به آنجا می‌آمدند.

نفت کشورهای عربی در حال صادر شدن بود و بخشی از پول این نفت‌ها در اختیار صدام قرار می‌گرفت، اما صدام کشتی‌های ما را یک به یک می‌زد؛ اینکه کشتی‌های آنها به سلامت عبور کنند اما آنها کشتی‌های ما را بزنند، یک دهن کجی به ملت ایران محسوب می‌شد؛ اینجا بود که مقابله به مثل آغاز شد؛ وقتی آنها نفتکش‌های ما را می‌زدند، ما هم نفتکش‌های آنها را می‌زدیم.

منبع: خبرگزاری ایرنا