کد خبر: 191959

پتروشیمی ها به کمک کاهش نرخ ارز می آیند

محمدی گفت: سال گذشته پتروشیمی‌ها ۸.۵ میلیارد دلار به نیما عرضه کرده‌اند که سهم به سزایی در کنترل بازار ارز خواهد داشت.
اتاق خبر 24

بهزاد محمدی مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ظهار کرد: ما در صنعت پتروشیمی با هدف افزایش پایداری  تسیهیل در توسعه زنجیره ارزش و همینطور تنوع بخشی در سبد محصولات طرح‌های راهبردی پروپیلن را تعربف کردیم.

او ادامه داد: پروپیلن یک ماده بسیار با ارزش، استراتژیک و توسعه آفرین برای کشور است که با تولید این ماده عملا صنایع پایین دستی اتوماتیک شروع به رشد و توسعه خواهند کرد، در حال حاضر ظرفیت ما در صنعت حدود یک میلیون تن است و با طرح‌های در دست اجرا  به عددی بالای دو میلیون تن خواهد رسید و با اجرای طرح‌های پروپیلن به ۴ میلیون تن تا سال ۱۴۰۴ خواهیم رسید.

تولید پروپیلن به ۴ میلیون تن خواهد رسید

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه رقم تولید پروپیلن با طرح‌های در حال اجرای کنونی در صنعت پتروشیمی در چهار سال آینده ۸۰۰ هزار تن افزایش می‌یابد و در سال ۱۴۰۴ به ۲ میلیون تن می‌رسد، افزود: با اجرای طرح جامع افزایش پروپیلن در صنعت پتروشیمی که به‌تازگی تدوین شده است، ظرفیت تولید پروپیلن در کشور به ۴ میلیون تن در سال ۱۴۰۴ افزایش پیدا خواهد کرد.

 او تصریح کرد: لازم است برای پروژه‌هایی که قرار است امسال به بهره‌برداری برسد هماهنگی لازم انجام شود. امسال ۱۷ طرح با سرمایه‌گذاری ۱۱.۵ میلیارد دلار به بهره‌برداری می‌رسد که با افتتاح آن‌ها با حدود ۲۵ میلیون تن افزایش، ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی به ۹۰ میلیون تن تا پایان امسال می‌رسد که این حجم افزایش ظرفیت صنعت پتروشیمی در طول یک سال بی‌سابقه است.  

محمدی گفت: همچنین یک طرح چهار صد و ۷۰ هزار تنی در منطقه امیرآباد مازندران تعریف کرده ایم، ولی بدلیل نبود متانول کامل از مسیر گاز به متانول می‌رویم و از متانول تولیدی عملا به سمت پروپیلن حرکت می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی اضافه کرد: همچنین یک طرح را در منطقه انزلی در دست اجرا داریم که باز هم از مسیر گاز به سمت پروپیلن  حرکت می‌کنیم منتهی کل پروپیلن در منطقه عسلویه به پلیمر پر ارزش تبدیل می‌شود که در استان‌های شمالی مصرف می‌شود و همچنین یک طرح هم در اسلام آباد غرب در دستور کار داریم  که ظرفیت بندر انزلی و منطقه عسلویه ۱۲۰ هزار تنی است 

او بیان کرد: طرح اسلام آباد غرب توسط خود شرکت ملی پتروشیمی توسعه پیدا می‌کند و تا اواخر سال عملیات خرید و اجرایی شدن آن فعال خواهد شد و همچنین  از ۱۷ طرح جهش دوم صنعت پتروشیمی که امسال به بهره‌برداری می‌رسند، هفت طرح متانول کاوه، پتروپالایش کنگان، متانول کیمیای پارس خاورمیانه، سبلان، متانول بوشهر، اکسیرحلال و پتروپالایش پارسیان در عسلویه احداث شده‌اند.

منبع: جام جم آنلاین