کد خبر: 191916

"سلطان دروغ "

یک کارشناس ارشد مسائل بین الملل با بیان این که دروغ همزاد پوپولیسم است، گفت : گفت : هر سیاستمدار هرچه بیشتر از برآوردن انتظارات اقشار فرودست ناتوان شود، به ناچار رو آوردنش به دروغ و جعل و تحریف بیشتر می‌شود.
اتاق خبر 24

 کوروش احمدی،در پاسخ به این سوال که تاکنون چند بار رسانه‌های معتبر دنیا از جمله رسانه های آمریکایی  ، اعداد و ارقامی در مورد تعداد دروغ های ترامپ منتشر کرده اند ، به نظر شما مهم ترین دروغ هایی که رییس جمهور آمریکا تاکنون مطرح کرده ، چه دروغ‌هایی بوده است، گفت: دروغ در دنیای سیاست امر غیر معمولی نیست و مطابق گفته مشهور "هانا آرنت"، اغلب بین حقیقت و سیاست تعارضاتی وجود دارد.

ترامپ، دروغ در سیاست را به سطحی بی‌سابقه در تاریخ ارتقا داده است

 وی افزود: اما به تدریج در بین نخبگان رسانه‌ای و دانشگاهی مستقل اجماعی حاصل شده مبنی بر اینکه ترامپ، دروغ در سیاست را به سطحی بی سابقه در تاریخ ارتقا داده است. قطعی است که روسای جمهور سابق آمریکا در مواردی دروغ گفته اند،  مثل دروغ "آیزنهاور" در مورد سقوط هواپیمای جاسوسی آمریکا بر فراز شوروی، یا دروغ های "جانسون" در مورد جنگ ویتنام، یا "ریگان" در مورد کنتراها، یا "کلینتون" درمورد رابطه اش با یک کارآموز کاخ سفید و ... اما در مورد ترامپ مسئله این است که زندگی سیاسی همه روزه او اساسا با هو و جنجال، دروغ، جعل و تحریف آمیخته و از آن غیرقابل تفکیک است.

"سلطان دروغ "

 این کارشناس ارشد مساِئل بین الملل  ادامه داد :حدود شش ماه بعد از شروع مبارزات انتخاباتی ترامپ، وبسایت FactCheck.org او را "سلطان دروغ" نامید و اعلام کرد که در طول ۱۲ سالی که این وبسایت فعال بوده هرگز با چنین پدیده ای برخورد نداشته است. از نظر این وبسایت ویژگی ترامپ این است که او نه تنها از نظر شمار ادعاهای بی پایه اش در تاریخ آمریکا بی نظیر است، بلکه از نظر خودداری در پذیرش اشتباه بعد از این که دستش رو می شود نیز نظیر ندارد. در واقع، ترامپ برای دروغ هیچ حد و مرزی را قائل نیست و اعتقادی به این که دروغ گفتن هم قواعدی دارد و حداقل ظاهر امر باید حفظ شود، ندارد. مثلا این دروغ او علیه سناتور "تد کروز"، رقیب انتخاباتی اش در دوره مقدماتی، مبنی بر اینکه پدر تد کروز در قتل جان کندی دست داشته، کاملا یک جعل ذهنی و یک بهتان عامدانه بود برای ضربه زدن به یک رقیب بود. یا این ادعای ترامپ مبنی بر اینکه عقب افتادنش در آراء عمومی از هیلاری کلینتون (در حدود ۳ میلیون رای) ناشی از رای دادن مهاجران غیر قانونی بوده، با همه قوانین و عملکرد و نحوه رای دادن در آمریکا در تعارض بود و مسئولین مربوطه هم آنرا رد کردند، اما او همچنان این دروغ را بی مهابا تکرار می کند. 

 فعالیت نهادهای متعدد به اصطلاح دروغ سنج در آمریکا برای گرفتن مچ ترامپ

وی افزود :نکته مثبت در این قضیه این است که در آمریکا نهادهای متعدد به اصطلاح دروغ سنج یا fact check فعال است؛ مانند Politifact.org که یکبار هم جایزه پولیتزر را برد، یا همان FactCheck.org که اشاره کردم و Snopes.com و بسیاری دیگر. بسیاری از رسانه های مهم آمریکا نیز بخشی را برای این منظور دارند. در راس همه اینها در ارتباط با ترامپ تیم ویژه روزنامه واشنگتن پست به نام The Washington Post Fact Checker team است. این تیم که در شهر واشنگتن و در بیخ گوش کاخ سفید ترامپ مستقر است، طی چهار سال گذشته دروغ ها و تحریف های ترامپ را رصد و لیست کرده است. این روزنامه یک ستون مخصوص این کار دارد که بطور مستمر دروغ های ترامپ را آشکار می کند. بر اساس بانک اطلاعاتی این تیم، ترامپ تا ۹ ژوئیه ۲۰۲۰، بیست هزار دروغ گفته است.

تاثیر شرایط اقتصادی – اجتماعی جامعه برفعالیت عوام فریبان و پوپولیست ها

 این کارشناس بین الملل تاکید : در کنار این وجه مثبت، متاسفانه وجه منفی در آمریکا و نیز در بسیاری از دیگر جوامع این است که بخشی از جمعیت تحت تاثیر برخی عوامل، بستر مناسبی برای سیاستمداران دروغگو فراهم می کنند، بطوری که این به اصطلاح سیاستمداران با مخاطب قرار دادن آنها و اطمینان نسبی از داشتن حریمی امن در آن محدوده بر شیوه دغلکارانه خود پابرجا باقی می‌مانند. این بخش از جامعه به هر دلیل از دانش سیاسی و اجتماعی کافی برخوردار نیستند و توانایی کافی برای تمیز واقعیت از دروغ را ندارند. البته اینجا منظور صرفا افرادی که به علت شرایط نامساعد کم سواد یا بی سواد محسوب می شوند یا تحصیلات دانشگاهی ندارند، نیست. بلکه شماری از فارغ التحصیلان دانشگاهی را نیز می توان در بین این مردم کم اطلاع به لحاظ سیاسی و اقتصادی هستند، مشاهده کرد. البته آنچه که در مقاطعی مهم تر است شرایط اقتصادی – اجتماعی جامعه است. در مقاطعی که شرایط اقتصادی این بخش از مردم به هر دلیل رو به وخامت می نهد، شرایط برای عوام فریبان و به اصطلاح پوپولیست ها فراهم تر می شود.

فرار مشاغل به خارج و مسئله مهاجران دو بستر اصلی برای رونق  بازار عوام فریبی ترامپ

احمدی با بیان این که در آمریکا فرار مشاغل به خارج و مسئله مهاجران دو بستر اصلی بود که بازار عوام فریبی ترامپ را رونق داد، خاطرنشان کرد : بی شک دروغ همزاد پوپولیسم است، چرا که پوپولیست راه حل برای رفع مشکلات ندارد و تنها امیدوار است از طریق دروغ و ایجاد سراب و دورنماهای کاذب مخاطب خود را برای مدتی بفریبد و از این طریق در قدرت بماند. 

منبع: خبرگزاری ایسنا