کد خبر: 191905

اقتصاد زیر ذره‌بین سران قوا

سران سه قوه هر چند ماه یکبار طی دیداری با یکدیگر، حول محور‌های مختلفی گفت‌وگو می‌کنند.
اتاق خبر 24

سه سال پایانی کار دولت تدبیر و امید با تغییر و تحولات بسیاری در سران قوا همراه بود. با این حال سران سه قوه هر چند ماه یکبار با یکدیگر دیدار دارند و حول محور‌های مختلفی با یکدیگر به گفت‌وگو می‌پردازند.

جلسه سران قوا ۶ فروردین سال ۹۷ با حضور حسن روحانی رئیس جمهور، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس سابق قوه قضائیه به میزبانی ریاست جمهوری برگزار شد.

در این جلسه تحولات داخلی و بین المللی بررسی و درباره پنج اصل در حمایت از کالا‌های ایرانی بحث شد. همچنین همه قوا بر این تأکید داشتند که وحدت و انسجام داخلی بیش از هر زمان دیگر برای ما یک ضرورت است و حل معیشت مردم، کارگران، روستائیان عزیز و همه کسانی که باید به زندگی آنان از لحاظ اقتصادی بیشتر رسیدگی شود، مورد تأکید جلسه بود.

بررسی مسائل منطقه‌ای یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در این جلسه بود و سران سه قوه تاکید داشتند که روابط با کشور‌های منطقه از لحاظ سیاسی، امنیتی و اقتصادی برایمان حائز اهمیت است.

 

قاب تصویری سران قوا عوض می‌شود

نشست بعدی مشترک سران قوا ۱۳ شهریور سال ۹۸ به میزبانی قوه قضائیه برگزار شد؛ نکته حائز اهمیت آن بود که دوره ریاست آیت الله صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه به پایان رسیده بود و ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جدید قوه قضائیه منصوب شد.

در جلسه سران قوای سال ۹۸، درباره موضوعاتی همچون مسائل اقتصادی کشور، مبارزه با فساد و حاکم کردن یک فضای اعتماد و اطمینان در کشور و مسائل منطقه و بویژه راجع به مسائل هسته‌ای و گام سومی که جمهوری اسلامی ایران می‌خواهد بردارد، بحث شد.

 

یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹، آخرین نشست سران قوا به میزبانی حسن روحانی و در محل ریاست جمهوری برگزار شد.

نشست سران قوا در حالی برگزار شد که تغییر و تحولاتی در قوه مقننه شکل گرفته بود. پس از به پایان رسیدن کار مجلس دهم، انتخابات مجلس یازدهم شکل گرفت و برخلاف باور همگان علی لاریجانی در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نکرد؛ محمدباقر قالیباف با شرکت در انتخابات مجلس، گمانه زنی‌ها برای ریاست مجلس را به جان خرید. اما دیری نگذشت که این گمانه زنی‌ها به حقیقت پیوست.

سران سه قوا در نشست ۲۳ شهریور بر موضوعاتی پیرامون مسئله ارز و اینکه ارز صادرات غیرنفتی به چه صورت به چرخه اقتصاد کشور بازگردد، مسئله نقدینگی کشور، اینکه چه برنامه‌هایی باید زودتر عملیاتی شود و هدایت نقدینگی‌ها با هدف کاهش تورم، راه‌های تقویت سرمایه گذاری و رفع موانع تولید که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی است به بحث و گفت‌وگو پرداختند.

منبع: خبرگزاری ایرنا