کد خبر: 191899

اعلام نحوه تعیین شهریه دانشگاه آزاد درسال جدید

 رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نحو تعیین شهریه دانشگاه آزاد در سال جدید را اعلام کرد.
اتاق خبر 24

نشست خبری محمد مهدی طهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد،  به مناسب آغاز سال تحصیلی جدید برگزار شد.

وی در ابتدای این نشست ضمن محکوم کرداهانت به پیامبر اسلام  از سوی یک نشریه فرانسوی، اظهار داشت: این مسائل نشان داد که غرب تاب و تحمل مواجه با اسلام ناب محمدی را ندارد.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه دانشگاه آزاد این افتخار را دارد که در گام دوم انقلاب اسلامی با رویکرد جدید بتواند مسیری مطابق با فرمایشات مقام معظم رهبری را طی کند، گفت: اسلام در حوزه پیشرفت علمی در جایگاه بسیار رفیعی قرار دارد و یکی از مسائل مبارزه غرب با اسلام در این زمینه است.

طهرانچی تصریح کرد: دانشگاه آزاد، دانشگاهی از مردم و برای مردم است. امروز دانشگاه آزاد به عنوان 40 درصد از آموزش عالی در تمام حوزه های تخصصی علم به فعالیت اشتغال دارد و بیش از 40 درصد از اعضای هیئت علمی در دانشگاه آزاد مشغول به تدریس هستند.

وی اضافه کرد: رفتار داوطلبان کنکور در 5 سال اخیر حکایت از عدم مقبولیت آموزش عالی در مقابل خواسته مردم بوده است. تراکم بیش از حد در حوزه رشته‌های پزشکی و عدم وجود داوطلب در حوزه علوم انسانی علوم پایه، مهندسی و کشاورزی نشان می‌دهد که مردم رفتار آموزش عالی را نمی‌پسندند و خواستار تغییر این رویکرد هستند.

رئیس دانشگاه آزاد تصریح کرد: علاوه بر رویکرد فرهنگی، توجه به آینده و اشتغال جوانان نیز در برنامه ریزی‌های صورت گرفته در کانون توجه ما است.

طهرانچی گفت: این رویکرد ابتدا باید به آینده شغلی رهنمون شود به همین دلیل دانشگاه باید به عنوان گسترش دهنده فضای انقلابی در کشور عمل کند؛ همچنین دانشگاه آزاد، دانشگاهی سرآمد و پاسخگو باشد.

وی با اشاره به وضعیت کشور از نظر  تورم افسارگسیخته  و شیوع  کرونا به تغییرات صورت گرفته در شهریه دانشگاه ازاد اشاره کرد.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه در نظام سنتی تعیین شهریه دانشگاه آزاد تجدیدنظر شده است، گفت: در برخی رشته‌ها شاهد کاهش شهریه ثابت هستیم. اما  برای ایجاد توازن این مسیله در برخی از رشته‌ها در سقف تعیین شده افزایش یافته است.

طهرانچی گفت: سرجمع شهریه ثابت را کاهش دادیم و برای رشته‌های پرطرفدار برای اینکه  ایش پیدا کرده است. البته در ابن فضا شهریه‌ها نسبت به واحد تحصیل نیز متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال رشته حقوق در واحدی با 600 هزار تومان و در واحدی دیگر با حدود یک میلیون و 500 هزار تومان طی می‌شود.سر جمع شهریه ثابت‌ها کاهش یافته است.

وی ادامه داد: شهریه متغیر اما براساس نوع درس متفاوت است. در حوزه شهریه‌های متغیر در سر جمع کمتر از 15 درصد افزایش خواهیم داشت.

رئیس دانشگاه آزاد گفت: در شهریه ثابت اتفاقی که خواهد افتاد این است که واحدهای مختلف با توجه به نوع واحد، شهریه متفاوتی خواهند داشت. شهریه ثابت نیز از ماکسیمم شهریه ثابت سال گذشته بیشتر افزایش نخواهد داشت.

منبع: خبرگزاری تسنیم