کد خبر: 191879

رشد ۴ برابری قیمت برنج خارجی در بازار

با توجه به شرایط مساعد بارندگی و کشت برنج در استان‌های غیرشمالی به خوداتکایی تولید این محصول استراتژیک نزدیک شده‌ایم که با این وجود نیاز کمتری به واردات برنج داریم.
اتاق خبر 24

 با توجه تاکید مقام معظم رهبری بر خودکفایی محصولات استراتژیک و بی نیازی از واردات، حذف ارز دولتی راهی برای رسیدن به این امر مهم محسوب می شود.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که با وجود پتانسیل تولید در داخل، حذف ارز دولتی به سبب رقابت برابر با تولید خارجی و ترویج کشت شالی بدون آب راهی برای رسیدن به خوداتکایی در داخل به شمار می رود که مسئولان امر برای تحقق این موضوع باید حمایت همه جانبه از بخش تولید داشته باشند، این در حالی است که برخی کارشناسان معتقدند که حذف ارز دولتی و افزایش چشمگیر قیمت برنج خارجی کاهش یا حذف این محصول از سبد غذایی اقشار ضعیف جامعه را به همراه دارد.

بررسی ها نشان می دهد که قیمت برنج خارجی با حذف ارز دولتی ۳ تا ۴ برابر در بازار رشد داشته است که با این وجود اختلاف قیمت چندانی با نرخ برنج ایرانی ندارد که همین امر بسیاری از مصرف کنندگان را به سبب کیفیت بالای برنج ایرانی به این سمت سوق می‌دهد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می‌رویم تا از آخرین جزئیات واردات برنج نسبت به مدت مشابه سال قبل و راهکارهای رسیدن به خوداتکایی این محصول استراتژیک در داخل با خبر شویم:

خوداتکایی تولید برنج در داخل دست یافتنی است

با وجود پتانسیل تولید برنج در داخل، حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی به سبب رقابت برابر با کشاورزان خارجی راهی برای رسیدن به خوداتکایی برنج و بی نیازی از واردات محسوب می شود.

مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی، از کاهش ۵۰ درصدی واردات برنج خبر داد و گفت: بنابر آمار پنج ماهه نخست سال، واردات برنج نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۰ درصد کاهش یافته است.

او مصرف ماهیانه برنج خارجی در شرایط عادی را ۱۲۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: این درحالی است که طی پنج ماه اخیر به طور متوسط ماهانه ۸۰ هزار تن برنج در کشور استفاده شد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج درباره آخرین وضعیت قیمت برنج خارجی تصریح کرد: قیمت برنج خارجی به ارز بستگی دارد، و از زمانی که ارز نیما اختصاص یافت ۴ تا ۵ هزار تومان قیمت آن افزایش یافته است.

منبع: خبرگزاری تسنیم