کد خبر: 191876

پمپئو بله قربان گوی ترامپ یا آتش بیار معرکه؟

شاید تصمیم گیری‌های اشتباه ترامپ بر همگان علنی شده باشد، اما وزیر خارجه این کشور هم بر سیاست‌های وی بی تاثیر نبوده است.
اتاق خبر 24

 سیاست یک جانبه و بدون تفکر ترامپ رئیس جمهور آمریکا بر هیچکس پوشیده نیست و شاید تاکنون تصمیم‌گیری‌های اشتباه او بر همگان علنی شده باشد، اما در این میان کارشناسان معتقدند که برخی افراد در اتخاذ تصمیمات و سیاست‌های تند رئیس جمهور واشنگتن تاثیر زیادی دارند و آتش تند او را شعله ور می‌کنند، از جمله این افراد که نقش چشمگیری در اتخاذ سیاست‌های مخرب ترامپ با جهان به ویژه ایران دارد، مایک پمپئو وزیرخارجه این کشور است.

پمپئو که برخی آن را بله قربان گوی ترامپ معرفی می‌کنند همواره در تحرکات سیاسی و فشار‌های بی بدیل آمریکا بر ایران نقش به سزایی دارد، اما چرا این وزیر خارجه جنگ طلب واشنگتن در تصمیمات ترامپ این چنین نقش آفرینی می‌کند؟

پمپئو بله قربان گوی ترامپ یا آتش بیار معرکه؟

حسین کنعانی مقدم کارشناس مسائل بین الملل در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره سیاست ضد ایرانی مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا، معتقد است که ترامپ قادر به دنبال کردن سیاست خارجی منسجم، هوشمند و هدفمند نیست، لذا به دنبال افرادی است که عمدتا بله قربان گوی خودش باشند، بنابراین پمپئو هیچ اراده‌ای از خود در مسائل سیاست خارجی ندارد و تنها دیکته‌های ترامپ را مطرح می‌کند و عملا همین اقداماتش باعث شده که اکنون واشنگتن در انزوای سیاسی به سر می‌برد به طوری که سیاست خارجی واشنگتن در شورای امنیت و سازمان ملل نتوانست بر اساس آن هژمونی قدرت عمل کند.

او می‌گوید که ایران توانسته است در منازعات بین المللی بر اراده سیاسی ترامپ غلبه کند، لذا به نظر می‌رسد که آمریکا اکنون هیچ گونه نقشه راهی برای عبور از بحران‌های سیاست خارجی خود ندارد و پمپئو تنها نقش انشاء خوان دیکته‌های ترامپ را بر عهده دارد. اما در مقابل برخی دیگر از کارشناسان بر این باورند که پمپئو تاثیر بالقوه‌ای در تصمیمات و سیاست‌های نا به جای ترامپ دارد و شخصیت جنگ طلب این وزیر خارجه تنش‌ها را بیشتر می‌کند.

امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، در این باره معتقد است که سیاست‌های پمپئو وزیر خارجه آمریکا به شخصیت، گرایش‌های سیاسی و جایگاه حقوقی وی برمی‌گردد در زمان ریاست باراک اوباما هم پمپئو که در مجلس نمایندگان عضویت داشت، سیاست خارجی اوباما در قبال ایران و برجام نقد را می‌کرد و بعد از انتخاب ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا، پمپئو نقش بسیار پر رنگی در سوق دادن به سیاست خارجی دولت ترامپ دارد.

کارشناس مسائل آمریکا همچنین می‌گوید که از آنجایی که ترامپ تجربه‌ای در حوزه سیاست خارجی و امنیتی نداشته است، بیشتر از روسای جمهور قبلی به مشاورانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، متکی شد.

چه کسی برای پمپئو و ترامپ دیکته می‌گوید؟

زمانی که پمپئو در اردیبهشت ۹۷ در جای رکس تیلرسون ودر کنار بولتون در دولت ترامپ قرار گرفت، همه این دو را مقام‌های افراطی توصیف می‌کردند که به دنبال حمله نظامی به ایران هستند، علاوه بر این با نگاهی به اقدامات پمپئو متوجه می‌شویم که عمده فعالیت‌ها و اظهارات وی حول محور ایران و موضوع اسرائیل بوده است. طهمورث غلامی کارشناس مسائل آمریکا در این باره معتقد است که وزیر خارجه آمریکا تلاش کرده است با استفاده از تجربیات اطلاعاتی امنیتی خود، بین نگاه رادیکالی که در اسرائیل نسبت به ایران وجود دارد با نگاهی که در دولت ترامپ نسبت به ایران شکل‌گرفته، پیوند محکمی برقراری کند و به‌نوعی تل‌آویو و واشنگتن را در این مورد با یکدیگر هماهنگ کند. در راستای همین سیاست، پمپئو توانسته است تا به امروز بیشتر کشور‌هایی مانند عربستان، امارات متحده عربی و بحرین را با سیاست آمریکا مبنی بر فشار به ایران همراه کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا