کد خبر: 191870

پاسخ مثبت بیماری ام اس به سلول درمانی

نتایج کارآزمایی بالینی سلول‌درمانی بیماران مبتلا به ام اس تاکنون امیدوارکننده بوده است. پزشکان سلول ‌های بنیادی تقویت شده را وارد خون بیمار می ‌کنند تا تبدیل به گلبول ‌سفید جدید ‌شوند و به بدن کمک کنند که سیستم ایمنی سالمی بسازد.
اتاق خبر 24

 این روزها نام بیماری ام‌ اس (MS) بیشتر از قبل شنیده می شود؛ این روزهایی که سبک زندگی مردم، آنان را بیشتر از گذشته درگیر استرس و اضطراب کرده است، بیماری هایی بروز می کنند که ریشه برخی از آنها را در سبک جدید زندگی می دانند؛ برخی می گویند ام اس هم یکی از بیماری هایی است که در نتیجه استرس تشدید می شود.

بیشترین میزان شیوع ام اس در ایرانی ها در سن ۲۰ تا ۴۰ سال است و طبق آخرین آمار رسمی، بالاترین میزان رشد ام اس در استان های اصفهان، چهارمحال بختیاری، فارس و مرکزی ثبت شده است. روزی بیماری های عصبی بیشتر افراد میانسال را درگیر می کرد اما این بیماری قشر جوان را هم مورد هدف قرار می دهد. 

*درمان بیماری ام اس چیست؟

ام‌ اس یک بیماری خودایمنی است؛ در این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت‌ خود حمله می‌ کند. ام‌ اس را می توان یکی از شایع ‌ترین علت ناتوانی نورولوژیکی در افراد جوان دانست. 

دلیل اصلی ابتلا به ام اس مشخص نیست و از این رو درمان قطعی هم برای آن وجود ندارد و درمان های فعلی بیماری را کنترل می کند. داروهای شیمایی فعلی تا ۴۰ درصد توانایی پیشگیری از پیشرفت بیماری ام‌ اس را دارند اما به طور کلی این بیماری روندی پیش رونده دارد و در بازه هایی عود می کند. اما مانند بسیاری از بیماری‌‌ های خاص، محققان امیدوارند که این بیماری را هم با استفاده از سلول ‌های بنیادی درمان کنند.

 

*چرا بیماری ام اس ایجاد می شود؟

با اینکه علت دقیق بیماری ام اس هنوز ناشناخته است، اما احتمال قوی تر این است که این بیماری ریشه ژنتیکی دارد و به دنبال عوامل محیطی مانند عفونت‌ ها بروز پیدا می کند؛ یعنی عواملی از جمله عفونت‌ های ویروسی یا میکروبی، استرس‌ های هیجانی، بارداری، رژیم غذایی، تماس با اشعه X و تماس با حیوانات خانگی و سموم محیطی احتمالا می ‌توانند باعث بیدار شدن این بیماری در دارنده ژن بیماری شود.

منبع: جام جم آنلاین