کد خبر: 191848

توافقی با هدف تشکیل ائتلافی در منطقه به رهبری نتانیاهو

توافق امارات و بحرین به منظور عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، توافقی برای تشکیل ائتلافی نظامی در منطقه به سرکردگی نخست‌وزیر این رژیم است.
اتاق خبر 24

 عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه اینترنتی رأی الیوم، در مطلبی نوشت: اواخر سال ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷، ویکیلیکس هزاران سند آمریکایی را منتشر کرد و دیدار آدام ارلی، سفیر آمریکا در منامه، با حمد بن عیسی آل خلیفه، پادشاه بحرین، از جمله این سندهاست که ارلی در این دیدار از تلاش‌های پسر پادشاه بحرین در تعامل با اسرائیل و نگاشتن مقاله‌ای در یکی از روزنامه‌های اسرائیل تشکر و قدردانی کرد؛ مقاله‌ای که طی آن طرح صلح عربی را توضیح داد و اسرائیلی‌ها را به حمایت از آن تشویق کرد.

در این مطلب آمده است: پادشاه بحرین به وی گفت آیا مقاله عبدالباری عطوان را مطالعه کرده‌ای که طی آن از این اقدام ما انتقاد کرد و انتقاد وی به مطرح شدن انتقاد‌هایی در دیگر کشور‌ها منجر شد و میان ملت بحرین بازتاب داشت؟

بسیاری از طرف‌ها از جمله تشکیلات خودگردان فلسطینی که روابط خود را با رژیم اشغالگر عادی‌سازی کردند، در دام مسئولان غربی از جمله تونی بلر، فرستاده بین‌المللی به خاورمیانه و طراح توافق‌های کنونی برای عادی‌سازی، روابط افتادند؛ کسانی که از عرب‌ها خواستند به دور از دولت راستگرا و تندروی اسرائیل، مستقیما برای کسب افکار عمومی، در روزنامه‌های اسرائیلی مقاله بنویسند. طرف‌های متعددی با دریافت پول‌های هنگفت طرح مذکور را در روزنامه‌های اسرائیلی ترجمه کردند. بعد از مدتی مشخص شد که هدف از این تبلیغات رسانه‌ای، آغاز عادی‌سازی رسانه‌ای و سیاسی و رها کردن این طرح است.

با عادی‌سازی روابط، مقامات بحرین در محور اسرائیل ایستادند 

مقامات بحرین که در خاک کشور خود میزبان نشست تصویب معامله قرن به ریاست جرد کوشنر، داماد رئیس جمهور آمریکا، بودند، بزرگ‌ترین روند عادی‌سازی روابط را در پیش گرفتند؛ آن هم رایگان. این مقامات، ملت بحرین و نهاد‌های قانونی خود را به چالش کشیدند و ارتباط خود با آرمان فلسطین و چه بسا عرب بودن و اسلام را قطع کردند، در محور اسرائیل ایستادند و آمادگی دارند دومین کشوری باشند که پس از امارات، در کاخ سفید توافق صلح با رژیم اشغالگر امضا کنند.

عطوان در ادامه نوشت: این توافق صلح نیست؛ بلکه توافقی در ازای دریافت حمایت و ورود به یک ائتلاف نظامی و امنیتی راهبردی است که نتانیاهو رهبری آن را در خلیج (فارس) و جزیره العرب برعهده داشته باشد.

دولت بحرین با خنجر سمی به آرمان فلسطین و ملت خود ضربه وارد کرد

دولت بحرین که تصمیم گرفت بدون دریافت بهایی، در محور اسرائیل قرار بگیرد، با خنجر سمی نه تنها به آرمان فلسطین بلکه به ملت خود هم ضربه وارد کرد؛ ملتی که اصیل و به عرب بودن و مسائل امت وفادار است.

بحرین حدود یک هفته پیش در اظهار نظر در خصوص توافق امارات، ملت بحرین را فریب داد و مدعی شد به طرح صلح عربی و تشکیل کشور فلسطین به پایتختی قدس پایبند است، اما متوجه شدیم که تصمیم گرفته است توافق صلح مشابهی امضا کند؛ موضوعی که بیش از پیش به توهین به ملت بحرین منجر شد، این بود که این ملت، مواضع دولت خیانتکار خود را از واشنگتن و تل آویو و از زبان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، شنید، نه از سران کشور خود.

اگر خاندان حاکم بر بحرین و خاندان‌های حاکم بر دیگر کشور‌های حاشیه خلیج (فارس) تصور می‌کنند با امضای این توافق، امنیت بیشتری خواهند داشت، در اشتباه هستند. بلکه اتفاقی که ممکن است روی دهد، کاملا بر عکس است، زیرا اسرائیل نخواهد توانست از خود دفاع کند، چه رسد به اینکه از این کشور‌ها دفاع کند.

باید یادآوری کرد که اسرائیل از جنوب لبنان و نوار غزه با شکست خارج شد و پشت همه مزدورانی را که با آن همکاری می‌کردند، خالی کرد.

منامه با اقدامش به حق معارضان بحرینی اعتبار بیشتری داد

سردبیر رای الیوم در ادامه نوشت: اگر خاندان حاکم بر بحرین به سبب افتادن در دام شیطنت آمریکا و اسرائیل، از ایران هراس داشت و اگر خطری از جانب ایران وجود داشت، خطر ایران افزایش خواهد یافت، زیرا این خاندان با این اقدام، مهماتی را که ایران فکرش را هم نمی‌کرد، به آن ارائه کرد. از سوی دیگر، این خاندان به خواسته‌های به حق معارضان بحرینی در خصوص دموکراسی، عدالت و شراکت در حکومت اعتبار بیشتری داد.

نمی‌دانیم چگونه برخی دولت‌های حاکم بر کشور‌های حاشیه خلیج (فارس) به این توافق‌های خطرناک روی می‌آورند و به ابزاری در راستای خدمت به طرح‌های تسلط آمریکا و رژیم صهیونیستی تبدیل می‌شوند و کشور‌های خود را به میدان‌های جنگ آینده علیه ایران و دیگر کشور‌ها تبدیل می‌کنند.

این ماجراجویی خطرناکی است و همه این هدایای عادی‌سازی روابط به دونالد ترامپ ارائه می‌شود که موفقیت وی در انتخابات ریاست جمهوری تضمین شده نیست و رقیب ترامپ اکنون از وی بالاتر است.

بحرین حمایت ملت خود و ملت‌های عربی و اسلامی را از دست خواهند داد

مهم‌تر از این، بیشتر ملت بحرین با مذاهب مختلف در خصوص مخالفت با عادی‌سازی روابط اتفاق نظر دارند و بر حمایت از برادران فلسطینی خود و مبارزه عادلانه آن‌ها برای بازپس‌گیری سرزمین‌های اشغالی خود تاکید می‌کنند.

شاید مقامات بحرین دل ترامپ، کوشنر و نتانیاهو که سحر و جادو را به این دو تن آموخته است، به دست آورند؛ اما حمایت ملت اصیل خود و همچنین احترام بیشتر ملت‌های عربی و اسلامی را از دست خواهند داد.

منبع: خبرآنلاین