کد خبر: 191841

مقصد بعدی رژیم صهیونیستی کجاست؟

هنوز یک ماه از خیانت امارات به جهان اسلام نگذشته بود که خبر رسید، رژیم آل خلیفه در بحرین نیز روابط مخفیانه خود با رژیم صهیونیستی را علنی کرد. البته این خیانت چندان عجیب نبوده، چرا که رژیم صهیونیستی در ۵۰ سال گذشته با کشورهای عربی مرتجع «ارتباط محرمانه» داشته است و آنچه این روزها با هدف کمک به پیروزی ترامپ در انتخابات پیش رو انجام می‌شود، صرفا علنی کردن این روابط است.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

یک ماه بعد از اعلام عادی‌سازی مناسبات امارات متحده عربی با رژیم صهیونیستی، دولت آل‌خلیفه در بحرین نیز همین سناریو را تکرار کرد. بحرین که نزدیک به 10 سال است درگیر یک بحران اجتماعی ، هویتی و سیاسی است در پرتو سکوت جامعه جهانی وحمایت آمریکا ، عربستان سعودی ولابی صهیونیستی شدیدترین فجایع انسانی را علیه شهروندان ناراضی بحرینی مرتکب شد.

بحرین با جمعیتی کمتر از یک میلیون نفر در طول یک دهه گذشته به دلیل خیزش مردمی و اعتراض نسبت به فساد رژیم آل خلیفه با یک بحران نفس‌گیر داخلی مواجه است.

حاکمیت آل خلیفه به جای تعامل شفاف و صادقانه با ملت و پاسخگوئی به مطالبات مردمی شیوه‌های سرکوب را در پیش گرفته بگونه‌ای که تاکنون بیش از 5 هزار نفر از نخبگان ناراضی را شهید ، 8 هزار نفر را زندانی و تابعیت بیش از 6 هزار شهروند را سلب کرد.

لذا این کشور کوچک و کم حجم برای برون رفت از بحران داخلی و هویتی مسیر اشتباهی را طی کرد و با عادی سازی رابطه با رژیم صهیونیستی در تقابل با آرمان ملت فلسطین قرار گرفت و همچون امارات چشم بر واقعیت جاری درباره وضعیت محور مقاومت بست.

شرایط کنونی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی ایجاب کرده که این روابط علنی و رسمی‌شود. ترامپ برای پیروزی در انتخابات بعد از ناکامی‌های بسیار در سیاست خارجی به برگ برنده نیاز دارد و نتانیاهو نیز که به دلیل فساد در آستانه برکناری است و در دو ماه گذشته ساکنان سرزمین‌های اشغالی بارها با تجمعات خود استعفای وی را خواستار شده‌اند به برگ برنده ارتباط با شیوخ مرتجع عرب نیاز دارد. در راستای این سیاست امارات حماقت کرد و پیشقدم شد و در ۲۳ مرداد ماه توافق عادی ‌سازی روابط را رسما اعلام کرد. حالا جمعه شب(۲۱ شهریور ماه سال ۹۹) بحرین نیز از توافق با رژیم صهیونیستی رونمایی کرد.

بحرین تا سال ۱۳۵۰ به عنوان استان چهاردهم ایران شناخته می‌شد و محمدرضا شاه مخلوع پهلوی با نقشه انگلیسی‌ها آن را به بهانه‌هایی مانند نداشتن نفت و مروارید! واگذار کرد و آل خلیفه به عنوان اشغالگران این استان ایران، در ۴۹ سال گذشته به مردم و شیعیان این کشور ظلم‌های زیادی کردند. آنچه جمعه شب رخ داد این بود که اشغالگران آل خلیفه علنا اشغالگران صهیونیست را به رسمیت شناخته‌اند. اقدامی که محکومیت گسترده جهان اسلام را به دنبال داشته است.

بیانیه مشترک

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا جمعه ۲۱ شهریور اعلام کرد بحرین و رژیم صهیونیستی به توافقی برای عادی‌سازی روابط دست پیدا کرده‌اند. او در توئیتر نوشت: «امروز یک گشایش تاریخی دیگر اتفاق افتاد! دو دوست بزرگ ما، اسرائیل و پادشاهی بحرین به توافقی برای صلح دست پیدا کردند، بحرین دومین کشور عربی است که ظرف ۳۰ روز با اسرائیل صلح می‌کند».

آمریکا، رژیم صهیونیستی و بحرین بیانیه مشترکی در این خصوص منتشر کردند. در این بیانیه آمده: «این، گشایشی تاریخی برای پیشبرد صلح در خاورمیانه است. آغاز گفت‌وگوهای مستقیم میان این دو جامعه پویا و اقتصاد پیشرفته، تحول مثبت خاورمیانه را تداوم بخشیده و به افزایش ثبات، امنیت و رونق در منطقه منجر خواهد شد.»

نقش عربستان در خیانت بحرین

هرچند عربستان در برابر عادی ‌سازی روابط امارات و بحرین با صهیونیست‌ها موضع محتاطانه‌ای گرفته اما، عادی ‌سازی روابط بحرین و صهیونیست‌ها را می‌توان بخشی از سیاست‌های بن سلمان ولیعهد سعودی دانست، چرا که بحرین در سیاست خارجی تابع محض عربستان و عربستان نیز تابع محض آمریکا بوده و این دو استقلال ندارند.

در این راستا، روزنامه لبنانی الاخبار در گزارشی تحت عنوان «عادی ‌سازی روابط آل خلیفه بعد از امارات؛ به نیابت از بن سلمان» نوشته: «صهیونیست‌ها بعد از عادی ‌سازی روابط با امارات آنچنان ذوق زدگی از خود نشان ندادند که در قبال عادی ‌سازی روابط با بحرین نشان دادند چرا که می‌دانند عربستان از بحرین در این خصوص حمایت می‌کند». بر اساس این گزارش، عربستان منتظر است تا فرصتی به دست آید تا بعد از بحرین عادی ‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را اعلام کند. برخی گزارش‌ها حاکی است بن سلمان علنی کردن عادی ‌سازی روابط با صهیونیست‌ها را مشروط به پذیرفتن پادشاهی اش از سوی ترامپ کرده است!

پایگاه خبری «واللا» نیز اقدمات صورت گرفته در پشت پرده اعلام این توافق را فاش و اشاره کرده این تحول پس از آن صورت گرفته که منامه از عربستان چراغ سبز دریافت کرد. این پایگاه صهیونیستی در گزارشی که «باراک راوید» تحلیلگر سیاسی صهیونیست آن را آماده کرده،‌ توضیح داد سفر اخیر «جارد کوشنر» داماد و یکی از مشاوران ارشد «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهور آمریکا به منامه، در سوق دادن بحرین به سوی پذیرش کامل سازش با تل‌آویو نقش مهمی داشته است.

واکنش گروه‌های فلسطینی

به دنبال اعلام عادی ‌سازی روابط بحرین و رژیم صهیونیستی، گروه‌های فلسطینی به شدت آن را محکوم کردند. تشکیلات خودگردان آن را خیانت به قدس، مسجدالاقصی و مسئله فلسطین خواند و سفیر خود در بحرین را فورا فراخواند. «صائب عریقات» رئیس‌کمیته اجرایی سازمان آزادیبخش فلسطین «ساف» نیز این توافق را اعلام رسمی پذیرش معامله قرن خواند. «ایاد نصر» سخنگوی جنبش فتح فلسطین هم گفت، فتح پاسخ این اقدام خیانتکارانه را با تقویت وحدت ملی خواهد داد. داوود شهاب عضو ارشد جهاد اسلامی هم در گفت‌وگو با شبکه المیادین اعلام کرد، این توافق نشان دهنده سرسپردگی رژیم بحرین به آمریکاست...شاه بحرین و دولت آن طبق دستورالعمل‌ها و دستورات آمریکایی‌ها عمل می‌کنند و این توافق یک سقوط سیاسی جدید است. حماس تأکید کرد، پاسخ این اقدام با وحدت، مقابله بیشتر با رژیم اشغالگر، منزوی کردن آن و فعال‌سازی تمام ابزارهای مقاومت داده خواهد شد. «علی برکه» نماینده حماس در لبنان هم به «العهد» گفت، تصمیم بحرین، رژیم صهیونیستی را به ادامه جنایت‌های خود مانند محاصره غزه، طرح اشغال اراضی کرانه باختری یا نادیده گرفتن حقوق ملت فلسطین تشویق می‌کند...مهم‌ترین اقدام حماس و گروه‌های فلسطینی در برهه فعلی باید وحدت صفوف، اتخاذ راهبرد واحد برای مقابله با معامله قرن، طرح الحاق و پروژه عادی‌سازی روابط باشد. «حازم قاسم» سخنگوی حماس هم گفت، پیوستن این کشورها به عادی‌سازی روابط، آنها را شریک اجرای معامله قرن می‌کند.

جبهه دموکراتیک برای آزادی فلسطین نیز توافق سازش بحرین را «خیانت به آرمان فلسطین» خواند و در ادامه به عادی‌سازی برای بازگرداندن وحدت داخلی، بازگذاشتن دست مقاومت، تعلیق شناسایی اسرائیل، لغو توافق اسلو و ملحقات آن و ایجاد شبکه روابط با احزاب و قوای عربی در منطقه برای محاصره عادی‌سازی و ائتلاف‌های عربی با رژیم اسرائیل فراخواند. طلال ابوظریفه عضو دفتر سیاسی جبهه دموکراتیک نیز به «المیادین» گفت، این توافق خنجر زدن به پشت ملت فلسطین و نقض آشکار طرح صلح عربی است.

کمیته‌های مقاومت فلسطین هم سازش بحرین را خیانت خواند و اعلام کرد، امت اسلام باید در برابر کسانی که خون شهدا و تاریخ امت را فروخته‌اند، به پا خیزد.

این موضع مردم بحرین نیست

در پی این توافق، جمعیت الوفاق بحرین، بزرگترین جمعیت شیعی مخالف دولت بحرین شامگاه جمعه طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «توافق رژیم بحرین با دشمن صهیونیست، خیانت بزرگ به اسلام و عربیت است». این جمعیت توافق مذکور را «فاقد وجه قانون» خواند و اعلام کرد که توافق صورت گرفته موضع خود آنهاست نه موضع مردم بحرین. تشکل انقلابی «ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه بحرین» نیز در بیانیه‌ای ملت بحرین را از رفتار رژیم آل خلیفه در سازش با رژیم صهیونیستی مبرا خواند و اعلام کرد که شاه دیکتاتور بحرین مسئول پیامدهای این خیانت است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز صبح شنبه (۲۲ شهریور ماه) اعلام برقراری روابط دیپلماتیک بین منامه و تل‌آویو را «اقدامی ننگین و خفت بار از سوی بحرین» خواند و آن را شدیدا محکوم و اعلام کرد:« حاکمان بحرین از این پس شریک جنایات رژیم صهیونیستی به عنوان منبع تهدید دائمی امنیت در منطقه و جهان اسلام و ریشه دهه‌ها خشونت، کشتار، جنگ، ترور و خونریزی در فلسطین مظلوم و منطقه خواهند بود». ترکیه، اردن، انصارلله یمن و... نیز علیه این اقدام بحرین موضع گرفتند. 

تاریخچه مناسبات بحرین و رژیم صهیونیستی

بعد از چندین سال ارتباط پشت پرده میان بحرین و رژیم صهیونیستی، شیخ سلمان بن حمد آل خلیفه ولیعهد بحرین دیپلماسی رسمی خود در مذاکره با مسئولان اسرائیل را در جریان دو نشست سران اقتصاد جهانی طی سال‌های 2000 و 2003 آغاز کرد.

در پی این اتفاق وزرای خارجه بحرین و رژیم صهیونیستی در سال 2007 در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد با یکدیگر دیدار کردند.

دو سال بعد و باز هم در نیویورک، شیمون پرز رئیس وقت رژیم صهیونیستی با پادشاه بحرین دیدار و گفتگو کرد. در همان سال هیئتی بحرینی در سفری بی‌سابقه به سرزمین‌های اشغالی رفت تا در ظاهر تعدادی از شهروندان بازداشت شده در تل‌آویو را بازگرداند. افراد بازداشت شده، بخشی از فعالان حامی فلسطین بودند که نیروی دریایی رژیم صهیونیستی در راستای محاصره غزه آنها را بازداشت کرده بود. در حالی که پارلمان بحرین در اکتبر سال 2009 قانون ممنوعیت هرگونه ارتباط با رژیم صهیونیستی را تصویب کرد، اما این مصوبه هرگز به اجرا گذاشته نشد.

در سال 2011 و در نتیجه خیزش‌های عربی به وجود آمده در کشورهای اسلامی، روند عادی سازی روابط با اسرائیل تا حدی متوقف شد، این در حالی بود که بحرین نیز شاهد موج گسترده‌ای از اعتراضات مردمی بود که خواستار انجام اصلاحات در این کشور بودند.

پیامدهای راهبردی سازش بحرین با تل‌آویو بر منطقه

از منظر ژئوپلتیک منطقه‌ای توافق رژیم بحرین با تل‌آویو را  می‌توان در چارچوب  تلاش آمریکایی- صهیونیستی برای ایجاد خاورمیانه‌ای جدید دانست که بر اساس اظهارات امروز بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی اسرائیل در این خاورمیانه مجبور نیست برای تامین صلح خود، اراضی تحت اشغال را واگذار کند. وی از  پایان دوره سازش در برابر زمین خبر داد و گفت که دوره جدید دوره سازش در برابر سازش و اقتصاد در برابر اقتصاد است. این راهبرد گرچه در ابعاد تبلیغاتی می‌تواند برای انتخابات زودهنگام احتمالی در سرزمین‌های اشغالی یا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و مهندسی افکار عمومی این کشور توسط لابی‌های صهیونیستی جهت باز تولید ریاست جمهوری دونالد ترامپ اهمیت داشته باشد، اما تغییر خاصی در  نقشه سیاسی منطقه ایجاد نخواهد کرد.

از سوی دیگر به نظر می رسد گرایش برخی رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس به سمت بهبود مناسبات با تل‌آویو، گروه‌های فلسطینی را به این نتیجه می‌رساند که برای احقاق حقوق مشروع خود در بازگشت آوارگان و تشکیل دولت مستقل به پایتختی قدس شریف و آزادسازی مناطق اشغالی از دست صهیونیست‌ها نمی توانند توجه ویژه‌ای به رژیم‌های عربی حاشیه خلیج فارس داشته باشند و باید بر روی پتانسیل داخلی خود حساب کنند. سرخوردگی تشکیلات خودگردان فلسطینی از همکاری کشورهای عربی می‌تواند در آینده‌ای نزدیک گزینه اتحاد با  جنبش حماس و  جهاد اسلامی در خصوص وضع برنامه سیاسی مشترک در جهت عبور از توافق اوسلو و  قطع مناسبات امنیتی با رژیم صهیونیستی را  تقویت کند.

علاوه بر اینها کشورهایی که وارد کانال عادی‌سازی رسمی روابط با رژیم صهیونیستی شده‌اند، دست کم از دو دهه گذشته تاکنون نه تنها موضع تأثیرگذاری در روند معادلات منطقه‌ای و  پرونده‌های مربوط به محور مقاومت و آرمان فلسطین نداشته‌اند،  بلکه جانبداری گاه و بی‌گاه آنها از رژیم صهیونیستی با خشم افکار عمومی داخلی و منطقه‌ای شده است. لذا سازش رسمی آنها  با رژیم صهیونیستی تغییری در مواضع این کشورها ایجاد  نخواهد کرد، بلکه تحولاتی که پیش از این در پشت درهای بسته دنبال می شد را به روی میز خواهد کشاند.

واقعیت‌ها در منطقه

این دو کشور در حالی این روش را در پیش گرفته‌اند که همین اواخر مقاومت ملت عراق دربرابر اشغالگری آمریکا، این کشور را وادار کرده تا برای حفظ ظاهر هم که شده اعلام کند که نیروهایش را در این کشور خارج و کاهش می‌دهد و با وجود انتقادی که از زمان بندی این خروج وجود دارد، این اعلام خروج خود گامی در راه رسیدن به مطالبه ملت عراق به شمار می‌رود.

آنها این شنا در جهت خلاف جریان آب را در زمانی انجام می‌دهند که در بخش دیگری از منطقه، انصارالله یمن با وجود گذشت 5 سال از حملات غیرانسانی ائتلاف سعودی به مردم این کشور دست برتر را در میدان مبارزه با شاهکارهای نظامی خود در داخل خاک یمن و خاک عربستان به دست آورده و به زودی با پیروزهای بیشتر بخصوص در استان مأرب بسیاری از معادلات نظامی را به نفع خود تغییر خواهد داد.

از سوی دیگر چشم این دو کشور بر روی این واقعیت بسته است که عربستان سعودی و دیگر کشورهای اقمار آمریکا در منطقه از نظر اقتصادی و اجتماعی در وضعیت نابسامانی هستند و مشکلات ناشی از بیماری کرونا بر این وضعیت بغرنج آنها افزوده است و چسبیدن به آمریکا و اسرائیل که به آنها به چشم گاوهای شیرده می‌نگرند توفیقی در حل مشکلات آنها ایجاد نخواهد کرد. در کنار اینها نظرسنجی‌ها درباره افکار عمومی همین کشورها نیز نشان از مخالفت اغلب مردم با این حرکت عادی‌سازی دارد و جایگاه متزلزل حاکمان آن را لرزان‌ تر از قبل کرده است.

این نابسامانی‌ها در حالی است که این کشورهای متکی به آمریکا و صهیونیسم در درون نظام سلطنتی خود با رقابت مواجه هستند ضمن این که رقابتی پنهان و برخی اوقات آشکار در دربارهای عربی درباره نوع بازیگری در منطقه وجود دارد و هر کدام در تلاش هستند که با صرف هزینه‌های بسیار از جیب ملت خود سیاست‌های منطقه‌ای آمریکا و صهیونیست‌ها را پیاده کنند.

اگر چه رابطه میان دو کشور کم حجم و بی تاثیری مانند امارات و بحرین در شطرنج سیاسی منطقه وفلسطین تغییر چندانی ایجاد نخواهد کرد اما این رابطه ، خیانت آشکاری به مبارزات ملت فلسطین و مقاومت اسلامی منطقه تلقی شود. بویژه اینکه اکنون رژیم صهیونیستی همچنان به سرکوب ملت فلسطین ادامه می‌دهد و بیت المقدس را به عنوان پایتخت ابدی این رژیم اعلام کرده است.

واقعیت‌ها در رژیم صهیونیستی

از سوی دیگر و با نگاه دقیق به وضعیت رژیمی که آنها برای عادی‌سازی رابطه با آن دست و پا می‌زنند، نشان می‌دهد که آنها در زمان و مکان نامناسب اقدام به این حرکت انتحاری زده‌اند.

امارات وبحرین در شرایطی با رژیم صهیونیستی رابطه بر قرار کرده‌اند که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم با یک بحران داخلی و نارضایتی یهودیان وابسته به طایفه سفاردی مواجه است.

سفاردی‌ها که به یهودیان مهاجر از آسیای میانه و آفریقا گفته می‌شود در طول 6 دهه گذشته به یک مجموعه تحقیر شده و حاشیه نشین تبدیل شده‌اند و اکنون علیه این رژیم دست به تظاهرات زده‌اند.

این تظاهرات که بیش از 3 ماه است ادامه دارد با خشونت ارتش رژیم صهیونیستی ودستگاه‌های امنیتی این رژیم مواجه هستند وطی آن صدها تن بر اثر در گیری با پلیس نژاد پرست اسرائیل مجروح و یا دستگیر وزندانی شده‌اند.

عربستان مقصد بعدی سازش با اسرائیل؟

 نکته‌ای که در این میان باید به آن اشاره کرد، این است که اقدام رژیم بحرین به علت وابستگی ذاتی که به عربستان سعودی دارد،  در واقع نشان دهنده رویکرد مثبت ریاض نسبت به عادی سازی مناسبات با رژیم صهیونیستی است. در حال حاضر به نظر می‌رسد عربستان با فشار بر متحدان خود از جمله بحرین و سودان تلاش دارد سازش در برابر  رژیم اسرائیل را تسریع کند. محمد بن سلمان به این ترتیب سعی دارد هزینه‌های امضای توافق سازش با رژیم صهیونیستی را برای خود  کاهش داده و از آن به عنوان تضمین برای رسیدن به پادشاهی عربستان استفاده کند. 

درست به همین علت بود که شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی توافق با بحرین را یکی از اتفاقات دومینو وار منطقه در راستای اهداف کاخ‌سفید خواند و تاکید کرد که این موضوع دیگر موضوع یک کشور سازشکار نیست، بلکه آغازی بر خاورمیانه جدید خواهد بود.

آری شابیت تحلیلگر سیاسی شبکه ۱۳ رژیم‌صهیونیستی نیز به نقش عربستان سعودی در چارچوب توافق اسرائیل با بحرین اشاره و تاکید کرد که از آنجا که منامه کاملاً تحت کنترل عربستان قرار دارد و کشور مستقل نیست، این بدان معنا است که عربستان نیز در چارچوب عادی سازی قدم برمی‌دارد و احتمالا طی شش ماه یا یک سال آینده اقدام به عادی‌سازی روابط با اسرائیل کند.