کد خبر: 191819

پرواز قیمت مرغ صدای تولید کنندگان را درآورد

قیمت‌های روزانه فروش مرغ در بازار، نشانگر مشکلات و سردرگمی مرغداران و تولیدکنندگانی است که برای تهیه نهاده‌های دام و طیور با نرخ‌های عجیب رو به رو می‌شوند.
اتاق خبر 24

 چند ماهی است که نوسان قیمت نهاده های دامی و کمبود عرضه در سامانه بازارگاه، تولیدکنندگان صنعت دام و طیور کشور را با مشکلات عدیده ای مواجه کرده است.

علی رغم رشد چند برابری قیمت ذرت، کنجاله سویا و سایر ریزمغذی ها، تخم مرغ کمتر از قیمت تمام شده تولید و حتی نرخ مصوب عرضه می شود که استمرار این روند صنعت مرغداری را به تعطیلی می کشاند چرا که دیگر تولیدکنندگان قادر به ادامه زیان های پی در پی نیستند.

بسیاری از مسئولان بر این باورند که با وجود تامین بخش اندکی از نیاز مرغداران از سامانه بازارگاه، اما مسئولان ستاد تنظیم بازار بر مبنای نهاده با نرخ مصوب قیمت تخم مرغ و مرغ را اعلام می کنند که این امر با واکنش شدید تولیدکنندگان به سبب نبود سنخیت در هزینه های تولید و فروش مواجه می شود.

ماجرا تنها به این جا ختم‌ نمی شود چرا که هر از گاهی مسئولان امر برای تنظیم بازار داخل، صادرات محصولات پروتئینی را متوقف می کنند که این امر از دست دادن بازارهای هدف و جایگزینی سایر رقبا را به همراه خواهد داشت.

تاثیر سو افزایش قیمت نهاده های دامی بر بازار مرغ / اُفت عرضه کنجاله سویا در سامانه بازارگاه

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات تولید تخم مرغ به عنوان یکی از ارزانترین محصولات پروتئینی و زیان صنعت طی ماه های اخیر با خبر شویم:

عظیم حجت عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی در واکنش به اعتراض های اخیر پیرامون قیمت بالای مرغ در بازار اظهار کرد: با توجه به آنکه هزینه های تولید بیش از اعداد و ارقامی است که توسط ستاد تنظیم بازار ابلاغ شده، قیمت مصوب مرغ جوابگوی هزینه های تولید نیست.

وی افزود: مسئولان ستاد تنظیم بازار به سهولت می توانند با رصد سامانه بازارگاه از ابتدای سال بررسی کنند که چه میزان نهاده از این طریق و چه میزان از بازار آزاد تامین می شود که محاسبه متوسط این عدد هزینه تولید را نشان می دهد.

حجت برآورد هزینه تولید را راهکار اصلی برون رفت جامعه از بلاتکلیفی دانست و گفت: بنابر آمار هیچ یک از مرغداران از ابتدای سال ۱۰۰ درصد نهاده ها را با نرخ مصوب تامین نکردند و بخش عمده ذرت و کنجاله مورد نیاز را از بازار آزاد با اختلاف چند برابری نسبت به نرخ مصوب دریافت کردند.

 

اختلاف ۴ برابری هر کیلو کنجاله سوی در بازار با نرخ مصوب

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی ادامه داد: در حال حاضر مرغداران هر کیلو کنجاله سویا را با نرخ ۱۲ هزار تومان از بازار آزاد خریداری می کنند که این نرخ بیانگر اختلاف بیش از ۴ برابری با نرخ مصوب است که در افزایش هزینه های تولید تاثیر بسزایی دارد.

به گفته وی، با وجود افزایش های تولید و اختلاف چندبرابری نرخ مصوب ذرت و کنجاله نسبت به بازار آزاد، عرضه مرغ و تخم مرغ با نرخ های فعلی برای تولیدکنندگان صرفه اقتصادی ندارد.

حجت از اُفت عرضه کنجاله سویا از طریق سامانه بازارگاه در مرداد نسبت به ماه های اخیر خبر داد و گفت: تولیدکنندگان برای تامین نیاز کشور چاره ای جز خرید نهاده با هر قیمتی در بازار ندارند که این امر تمایل به جوجه ریزی را کاهش داده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا