کد خبر: 191791

صبرکوه هم از تخلفات ساخت و ساز در تهران لبریز شد

ساختمانی که تخریب شده و هر لحظه خطر ریزش کامل آن محتمل است، مالک آن حاضر به پرداخت ودیعه مستأجران نیست تا به محلی تازه انتقال یابند.
اتاق خبر 24

بسیاری از مناطق شهر تهران در گذشته‌های نه چندان دور روستا و ده بودند و با گذشت زمان و افزایش جمعیت، حد و مرز این روستاها برداشته شد، به طوری که کم کم این مناطق در محدوده شهری قرار گرفتند.

یکی از این روستاها دربند است که در شمال شهر تهران قرار دارد و در گذشته به علت وجود باغ‌های فراوان در آنجا به عنوان یک منطقه ییلاقی محسوب می‌شد، اما طی چند دهه گذشته باغ‌های این منطقه جای خود را به برج‌‌ها و ساختمان‌های بلند مرتبه داد که بسیاری از آن‌ها به صورت غیرمجاز ساخته شده‌اند.

ثمره یکی از این ساخت و ساز‌های بی تدبیر آپارتمان ۴ طبقه‌ای است که حدود بیست سال پیش با هر روش ممکن ساخته شده است، به طوری که سازنده این ساختمان را در مقابل کوه ساخته‌ و به این فکر نکرده‌ که اگر روزی این کوه ریزش کند چه اتفاقی خواهد افتاد. حدود شش ماه پیش بود که دیگر این کوه مراعات ساکنان این ساختمان را نکرد و با قلوه سنگ‌هایش از آن‌ها پذیرایی کرد. ریزش سنگ، بخشی از دیواره ساختمان را تخریب کرد و به ستون‌های اصلی ساختمان آسیب جدی وارد کرد، به شکلی که هر لحظه امکان تخریب ساختمان وجود دارد.

نکته جالب اینجاست که بیشتر ساکنان این ساختمان مستأجر یک نفر هستند. چند واحد آنجا را تخلیه کردند و چند خانوار هم هنوز به اجبار در آنجا سکونت دارند، حتی یکی از این ساکنان مجبور شده که در خودرو زندگی کند، اما با تلاش اهالی وی به همراه خانواده‌اش به مسجد محله انتقال داده شدند.

این ساختمان که بخشی از آن تخریب شده از سوی آتش نشانی، اورژانس و شهرداری غیر قابل سکونت تشخیص داده شده است. شرکت گاز نیز علمک این ساختمان را برداشته، اما علی رغم احتمال ریزش ساختمان همچنان برق و آب این ساختمان وصل است. حال شاید بپرسید که چرا برخی از این ساکنان هنوز در این منزل اقامت دارند، تنها دلیل این سکونت اجباری پرداخت نکردن مبلغ رهن از سوی مالک به مستأجران است و به خاطر اینکه اغلب آن‌ها پول دیگری ندارند که خانه‌ای اجاره کنند، مجبور به زندگی همراه با وحشت در این ساختمان هستند.

برای بازدید به این ساختمان رفتم، اما مالک این ساختمان برای نرسیدن صدای این اهالی به گوش دیگران و دیدن این فاجعه در‌های ورودی به پشت ساختمان را مسدود کرده و امکان مشاهده امکان پذیر نیست. از طریق یکی از همسایه‌ها به پشت ساختمان رفتم، این همسایه که از قدیمی‌های این محله بود اظهار می‌کرد طی سال‌های گذشته مالک ساختمان برای گسترش حیاط خلوت خود اقدام به تراشیدن کوه می‌کرده و به دلیل اینکه سنگ‌های کوه از بافت مسحکمی برخوردار نیستند، امکان ریزش کوه دور از ذهن نبوده است. به گفته همسایه اقدامات در تراشیدن سنگ‌ها به ملک آن‌ها نیز آسیب زده و موجب تخریب بخشی از ملک آن‌ها شده است.

منبع: خبرگزاری ایلنا