کد خبر: 191786

یانکی‌ها در تقلای ماندن در منطقه

آمریکا همواره سعی کرده با پیشی‌گرفتن از قدرت‌های مطرح جهان، خود را در غرب آسیا جا کند.
اتاق خبر 24

با نگاهی به گذشته به اهمیت منطقه خاورمیانه پی خواهیم برد. منطقه غرب آسیا با وجود منابع نفتی همواره مورد توجه قدرت‌های بزرگ بوده است، به همین  دلیل برای هر ابرقدرتی که ادعای قدرت اول را دارد این منطقه دارای اهمیت زیادی است.

آمریکا یکی از آن‌ها کشورهایی است که همواره درصدد بهره گیری از منطقه بوده است و سعی کرده با پیشی‌گرفتن از قدرت‌های مطرح جهان، خود را در منطقه جا کند، لذا با لشکرکشی به خاورمیانه، اهداف اقتصادی و سیاسی خود را پیگیری کرده است.

اما کارشناسان معتقدند که دیگر دوران ابر قدرتی آمریکا به سر آمده است و بیشتر از همه خطای راهبردی و محاسباتی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا در ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس موجب شده است که موضوع خروج نظامیان آمریکایی اکنون به یک ضرورت در غرب آسیا تبدیل شود، چراکه حضور نیروهای واشنگتن در غرب آسیا بزرگ‌ترین عامل ناامنی و بی‌ثباتی به شمار می‌رود.

مسئله‌ حضور تنش آفرین آمریکا در غرب آسیا و ضرورت پایان پذیرفتن آن در بیانات روز ۱۸ دی ماه رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با مردم قم نیز از سوی ایشان مورد اشاره قرار گرفته است . رهبر. انقلاب بر «اتمام حضور نیرو‌های آمریکایی در منطقه» به‌عنوان راه‌حل این معضل تأکید  بودند که «حضور فسادبرانگیز آمریکا در این منطقه منتهی بشود؛ تمام بشود. آن‌ها در این منطقه جنگ آوردند، اختلاف آوردند، فتنه آوردند، ویرانی آوردند، خراب شدن زیربنا‌ها را آوردند... این منطقه قبول نمیکند حضور آمریکا را در کشور‌های منطقه؛ ملّتهای منطقه قبول نمیکنند، دولت‌های برخاسته از ملّتها قبول نمیکنند؛ بدون تردید.»

موضوع حضور آمریکایی‌ها در منطقه‌ غرب آسیا همواره یکی از محور‌های مورد تأکید حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار‌های دیپلماتیک و بین‌المللی ایشان بوده است. رهبر انقلاب در دیداری که در اوایل سال ۹۸ با نخست‌وزیر عراق داشتند با اشاره به روند تحولات این کشور به این مسئله پرداختند و فرمودند که «دولت عراق باید کاری کند که نظامیان آمریکایی هرچه زودتر از عراق خارج شوند».

اما آمریکا به‌خوبی می‌داند که چنانچه وارد مسیر بدون بازگشت خروج از عراق شود، در حقیقت، اولین گام از اخراج کامل نظامیانش در منطقه را برداشته و مسئله خروج آن‌ها از غرب آسیا به یک قانون منطقه‌ای بدل می‌شود. با این حال کارشناسان بر این باورند که اوضاع منطقه به‌گونه‌ای است که آمریکا چه بخواهد و چه نخواهد، چاره‌ای جز خروج از باتلاق خودساخته در منطقه غرب آسیا نخواهد داشت.

سود و ضرر حضور آمریکا در منطقه/ واشنگتن در خاورمیانه در جست‌و‌جوی چیست؟

جعفر قنادباشی کارشناس مسائل منطقه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به سودی که منطقه خاورمیانه برای آمریکا دارد، گفت که واشنگتن با حضور در منطقه خلیج فارس درصدد است که سران کشور‌های ارتجاع عربی را که کشور‌های نفت خیزی هستند راضی نگه دارند و بتواند باج خواهی خود از این کشور‌ها را ادامه دهد، همچنین واشنگتن می‌خواهد دیکتاتور‌های منطقه خلیج فارس را ترغیب به معاملات بزرگ‌تر با خود کند.

او همچنین گفت که آمریکایی ها  اعلام می‌کنند که حفظ امنیت اسرائیل در اولویت برنامه‌هایشان قرار دارد، لذا باقی ماندن نیرو‌های نظامی این کشور در سوریه، کمک به داعش و تحرکاتشان در راستای حفظ امنیت اسرائیل است، بر این اساس تلاش می‌کند که کشور‌های محور مقاومت را ضعیف نگه دارد، البته در کنار همه آنچه گفته شد، آمریکایی‌ها رویای باقی ماندن در مناطق نفت خیز برای ده‌ها سال آینده، حضور انحصاری و تسلط بر منابع سوخت فسیلی جهان را دارند و می‌خواهند از نظر تسلط بر منابع انرژی جهان تنها کشور قدرتمند باشند و در رقابت با اروپا، چین، روسیه و ژاپن دست برتر را داشته باشند، لذا این رویای واشنگتن است و سیاست‌هایی را قبل از آن اجرا می‌کند، اما اکنون در عرصه عمل دست و پا می‌زند که از منطقه اخراج نشود.

منبع: خبرآنلاین