کد خبر: 191772

روز جهانی گردشگری در ایران چه اتفاقی می‌افتد؟

۲۷ سپتامبر برابر با ششم مهر روز جهانی گردشگری است. هر سال در ایران به این مناسبت یک گردهمایی برای تجلیل از فعالان گردشگری برگزار می‌شد و بازدید از موزه‌ها هم برای مردم نیم‌بها و گاهی رایگان بود. 
اتاق خبر 24

 روز جهانی گردشگری در ایران معمولا پر سر و صدا نیست. با آن که در سال‌هایی به جای یک روز، یک هفته به این مناسبت اختصاص داده شده اما رویکرد برنامه‌ها چندان عمومی و مردمی نبوده است و رویدادها متمرکز بر جامعه تخصصی گردشگری بوده، به طوری که هر سال یک گردهمایی با حضور دست‌اندرکاران گردشگری و مقامات دولتی برگزار می‌شود و پس از شرح وضعیت صنعت گردشگری در ایران و مرور برنامه‌ها و اهداف متولیان، از تعدادی فعال گردشگری نیز تجلیل می‌شود و در حاشیه هم از یک تمبر به مناسبت روز جهانی گردشگری و چند پروژه آماده شده رونمایی می‌شود. آنچه مردم در ایران از این روز جهانی لمس می‌کنند همان بازدید نیم‌بها و یا رایگان از موزه‌ها می‌تواند باشد که امسال محدودیت‌های کرونا شاید این فرصت را هم از آن‌ها بگیرد.

در جهان هر سال این روز به میزبانی کشوری خاص جشن گرفته می‌شود. رویکرد جشن معمولا شعاری است که سازمان جهانی جهانگردی برای آن سال انتخاب کرده است. در دیگر کشورها با توجه به مزیت اقتصادی قابل توجهی که گردشگری دارد سعی می‌شود با ارائه تخفیف‌هایی در اقامت، حمل و نقل و سرگرمی‌ها، مردم بیشتری در جشن روز جهانی جهانگردی شریک شوند.

امسال در ایران آنچنان که معاون گردشگری گفته به جای یک روز، یک هفته به این مناسبت اختصاص داده شده است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هنوز جزئیات آنچه در آن یک هفته قرار است اتفاق افتد را اعلام نکرده است اما ولی تیموری، معاون گردشگری این وزارتخانه خواسته که از این فرصت یک هفته‌ای برای احیای گردشگری که در هفت ماه گذشته  تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا با رکود مواجه شده است، استفاده شود.

معاون گردشگری گفت: هفته گردشگری فرصتی مغتنم برای بازگرداندن گردشگری به جامعه است و از این بهانه باید حداکثر  استفاده را ببریم و با استفاده از ظرفیت‌های موجود در صداو سیما، رسانه‌ها و ابزارهای تبلیغاتی امید، نشاط و طراوت را به گردشگری بازگردانیم.

او اظهار کرد: امسال برای اولین بار روز ملی گردشگری در تقویم رسمی کشور ثبت شده است و باید از این فرصت برای معرفی جاذبه‌ها و پتانسیل‌های گردشگری به خوبی استفاده شود. برند و شعار ملی گردشگری و سند توسعه گردشگری که برای اولین بار آماده شده‌اند باید مورد توجه قرار گیرد.

تیموری درباره چگونگی بزرگداشت روز جهانی گردشگری در استان ها همزمان با شیوع ویروس کرونا، گفت: با توجه به شرایط خاص امسال استان‌ها با ابتکار عمل و خلاقیت باید این روز را به گونه‌ای ارج نهند که منافاتی با اهداف ستاد ملی مقابله با کرونا پیش نیاید. رعایت پروتکل‌های بهداشتی، برگزاری مراسم به صورت مجازی، نیمه‌مجازی و در فضاهای باز موارد حائز اهمیتی هستند که باید مورد توجه تمام استان‌ها قرار گیرد. رعایت نکردن این نکات می‌تواندابعاد منفی داشته باشد.

معاون گردشگری به نقش سفیران و رایزن‌های فرهنگی در مناسبت روز جهانی جهانگردی هم اشاره کرد و افزود: با توجه به اینکه گردشگری تنها در ابعاد داخلی قابل تعریف نیست رایزنان فرهنگی و سفارتخانه‌ها در این روز برنامه‌هایی را با موضوع گردشگری در کشورهای مقصد برگزار می‌کنند که این برنامه‌ها در معرفی جاذبه‌های گردشگری کشور مثمرثمر خواهد بود.

تجلیل از فعالان گردشگری در طول یکسال گذشته از دیگر اقداماتی است که معاون گردشگری به آن اشاره کرد و گفت که برنامه های امسال با توجه به شعار سازمان جهانی جهانگردی برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا