کد خبر: 191770

انعقاد ۸ هزار قرارداد ارتباط دانشگاه و صنعت

مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از انعقاد ۸ هزار قرارداد ارتباط دانشگاه با صنعت در سال گذشته خبر داد و گفت: علاوه بر آن با اجرای طرح پیمایشی از وضعیت اشتغال دانش‌آموختگان ۸۰ دانشگاه در آن مشارکت کردند.
اتاق خبر 24

دکتر محمد سیفبا اشاره به آخرین آمارهای مربوط به حجم قراردادهای ارتباط با صنعت و دانشگاه‌ها با بیان اینکه این آخرین آمارهای موجود مربوط به سال گذشته می‌شود، افزود: در سال گذشته حدود ۲ هزار میلیارد تومان قراردادهای در حال اجرای ارتباط دانشگاه و صنعت داشتیم که این مبلغ مربوط به ۸ هزار قرارداد می‌شود.

به گفته وی، آمار سال ۹۹ نهایی نشده است.

سیف با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه وضعیت اشتغال دانش آموختگان، خاطر نشان کرد: از دو سال گذشته تلاش شده است که دانشگاه‌ها را در این زمینه فعال کنیم که خوشبختانه دانشگاه‌ها به صورت مستقل با فارغ التحصیلان ارتباط می‌گیرند و شرایط شغلی و استخدامی آنها را جویا می‌شوند تا بتوانند آمارهای مربوط را کسب کنند.

مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، یادآور شد: داده‌های به دست آمده از این اقدام مشخص خواهد کرد که چه درصدی از فارغ التحصیلان دانشگاهی در رشته‌ها و مقاطع مختلف شاغل هستند.

سیف با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها از آمارهای به دست آمده از این بررسی، در برنامه‌ریزی‌های خود استفاده می‌کنند، گفت: این داده‌ها موجب خواهد شد که دانشگاه‌ها بر این اساس برنامه‌های خود را تدوین کنند و می‌توانند آموزش‌های بهتر و شرایط مهارتی بهینه‌ای را برای دانشجویان فراهم کنند تا زمانی که دانشجویان فارغ‌التحصیل می‌شوند، اشتغال بهتری داشته باشند.

وی تاکید کرد: بر این اساس در سال گذشته ۸۰ دانشگاه در این طرح مشارکت کردند و امسال نیز اجرای این اقدام ادامه دارد و امیدواریم ظرف چند هفته آینده نتایج آن استخراج شود.

سیف با بیان اینکه آمارهای مربوط به اشتغال دانشجویان به عنوان شاخص دانشگاه‌ها مطرح شده است، افزود: این داده‌ها موجب رقابت سازنده میان دانشگاه‌ها شده است؛ چرا که دانشگاه‎‌هایی که دانشجویان آنها اشتغال پذیری بالاتری دارند، نسبت به دانشگاه‌هایی که در این شاخص دارای آمارهای پایینی هستند، مزیت محسوب می‌شود و همچنین زمینه‌ای برای انتخاب دانشگاه‌ها از سوی دانشجویان شده است.

مدیر کل دفتر ارتباط دانشگاه با صنعت وزارت علوم، اضافه کرد: علاوه بر آن دانشگاه‌ها برای ارتقا در این شاخص سعی می‌کنند که آموزش‌های بهتری را ارائه دهند و زمینه مهارت افزایی بیشتری برای دانشجویان به منظور شغل یابی فراهم کنند و در این راستا دانشگاه‌ها با برگزاری دوره‌های مهارت افزایی فعالیت‎هایی را آغاز کرده‌اند، ضمن آنکه اقدام به راه اندازی مراکز کاریابی کرده‌اند.

وی خاطر نشان کرد: امروزه دانشگاه‌ها متوجه شده‌اند که تنها از آنها انتظار انتشار مقاله نمی‌رود، بلکه درصد اشتغال پذیری دانشجویان نیز به سایر شاخص‌ها اضافه شده است و انتظار می‌رود که این مراکز آموزش عالی در حجم قراردادهای ارتباط با صنعت و اشتغال پذیری دانشجویان نیز تلاش کنند.

سیف در پاسخ به این سوال که آیا ارتقای دانشگاه‌ها در میزان اشتغال دانشجویان و ارتباط با صنعت، در برنامه‌ریزی‌های وزارت علوم  برای دانشگاه‌ها موثر است یا خیر، پاسخ داد: ما در سال‌های اخیر تلاش کردیم این برنامه، اجرایی و شاخص‌های آن معرفی شود و در ستاد وزارت علوم و یا در سازمان برنامه و بودجه از این شاخص‌ها برای پشتیبانی و حمایت از دانشگاه‌ها و رتبه بندی دانشگاه‌ها استفاده خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایلنا