کد خبر: 191765

پرنده بازان کشورهای عربی در انتظار سلاطین ایرانی

پرنده بازان عربی با آغاز فصل سرما منتظر ورود مهمانان ایرانی هستند تا بساط خوش گذرانی خود را با خرید میلیونی این پرندگان پهن کنند.
اتاق خبر 24

 یکی از موضوعاتی که سال‌هاست کشور‌های جهان با آن روبرو هستند و به واسطه آن جان بسیاری از موجودات و حتی انسان نیز به خطر می‌افتد، شکار است.

در ایران با وجود قوانین سخت برای شکارچیان غیرمجاز، اما شاهد شکار‌هایی در تمام نقاط کشور هستیم و در سال‌های گذشته بر اساس تغییر قوانین شکار و مجازات شکارچیان و همچنین قرق برخی از مناطق حفاظت شده می‌توان گفت وضعیت مبارزه با شکار غیرمجاز در ایران رو به بهبودی رفته است، با این حال افرادی هستند که با وجود این قوانین سختگیرانه برای تفریح یا حتی فروش حیات وحش دست به شکار می‌زنند.

تاریخچه شکار در ایران به دهه‌های گذشته باز می‌گردد، به صورتی که حاکمان و عوامل آن‌ها در فصل شکار به مناطق خاصی می‌رفتند و آن را غرق می‌کردند و شکار خود را انجام می‌دادند؛ بیشتر شکار‌های این افراد چهارپایان بودند، اما رفته رفته به دلیل کم شدن جمعیت گونه‌های خاص و انقراض برخی از آن‌ها شکار کردن در برخی از مناطق کشور ممنوع شد.

پس از ممنوع شدن شکار در برخی از مناطق کشور جمعیت برخی از گونه‌های حیات وحش در برخی از مناطق نیز رو به افزایش رفت، به همین دلیل برای شکار این گونه‌ها باید مجوزی از ارگان مربوطه صادر می‌شد تا شکارچی یا صیاد اقدام خودسرانه برای شکار گونه انجام ندهد.

 

گفتنی است که علاوه بر شکار چهارپایان، صید پرندگان مهاجر و بومی نیز رواج یافته است، به صورتی که با آغاز فصل شکار صیادان در شمال و جنوب کشور طعمه‌های خود را گذاشته و اقدام به شکار می‌کردند، از جمله این شکار‌ها صید پرندگان شکاری است که برای صیادان سود بسیاری دارد، چرا که مشتریان اصلی این پرندگان شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس هستند که حاضرند برای هر کدام از این پرندگان میلیون‌ها تومان هزینه کنند. این پرنده بازان عربی در ایران با وجود ممنوعیت صید و شکار عواملی دارند که از شکارچیان، پرندگان صید شده را می‌خرند و با استفاده از لنج به کشور‌های عربی قاچاق می‌کنند.

دوره زنده گیری پرندگان شکاری در جنوب کشور از فصل سرما آغاز می‌شود، اما برخی از صیادان در مناطق سردتر از جمله استان لرستان شکار این پرندگان را از اوایل شهریورماه آغاز می‌کنند و فصل بازگیری یا همان زنده گیری پرندگان شکاری در استان‌های جنوبی از پاییز آغاز می‌شود و تا پایان بهمن ماه ادامه دارد، اما زنده گیری پرندگان شکاری در استان سیستان و بلوچستان رواج بیشتری دارد، چرا که تنوع پرندگان شکاری در این استان از دیگر مناطق بیشتر است.

پرندگان شکاری صید شده بیشتر به کشور‌هایی همچون بحرین، کویت، امارات و حتی قطر قاچاق می‌شوند که با قاچاق این پرندگان پول‌های هنگفتی را قاچاقچیان به جیب می‌زنند، این شیخ‌نشین‌ها پرندگان شکاری را تنها برای تفریح و خوشگذرانی خریداری می‌کنند.

منبع: جام جم آنلاین