کد خبر: 191747

دلایل کاهش صادرات فرش دستباف

رئیس اتحادیه تولید کنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف با بیان اینکه صادرات فرش یک کار زمان بر است و برای بازگشت ارز حاصل از آن یک سال زمان لازم است، گفت: به دلیل بی‌توجهی مسئولان بانک مرکزی به این مساله کارت بازرگانی تجار باسابقه تعلیق شد.
اتاق خبر 24

فرش دستباف ایران از دیرباز به عنوان یک کالای تولیدی اشتغال‌زا و صادراتی مطرح بوده و اهمیت آن در اشتغال‌زایی از آن جهت است که با کمترین هزینه هر فرد علاقمند می‌تواند حتی در منزل شرایط کار و تولید در این حرفه را برای خود فراهم کند.

بر اساس اعلام مرکز ملی فرش ایران هزینه برای ایجاد یک شغل در این حرفه 15 تا 20 میلیون تومان است.

گفتنی است؛ صادرات فرش ایران در سال‌ 1393 به ارزش 331 میلیون دلار، 1394 به ارزش 292 میلیون دلار، سال 1395 به ارزش 360 میلیون دلار، سال 1396 به ارزش 426 میلیون دلار، سال 1397 به ارزش 283 میلیون دلار و سال 1398 به ارزش 69 میلیون دلار بوده است که مقایسه این ارقام نشان می‌دهد اگرچه نقطه عطف صادرات فرش دستباف در سال 1396 بوده، اما بعد از آن افت صادرات را در سال 1397 و سپس کاهش شدید صادرات این کالا را در سال 1398 شاهد بوده‌ایم و در سه ماهه اول امسال نیز بر اساس اعلام سازمان توسعه تجارت ایران ارزش صادرات این کالا تنها 6 میلیون و 200 هزار دلار بوده است.

بخشی از کاهش صادرات فرش دستباف ایرانی مربوط به مسائل بین المللی از جمله تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران و بخشی نیز مربوط به مسائل داخلی است. اما دلایل این افت صادراتی هر چه که باشد مسئولین مربوطه باید زودتر راهکارهای جبرانی برای آن را برنامه ریزی کنند زیرا با افت صادرات فرش دستباف اشتغال 2 میلیون نفر شاغل در این حوزه به خطر می‌افتد و هم علی رغم تأکید به توسعه درآمدهای صادراتی غیر نفتی بخشی از درآمدهای صادراتی غیر نفتی به راحتی از بین رفته است.

در رابطه با مشکلات تولید و صادرات فرش دستباف ایران گفتگویی با حامد چمن رخ رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف انجام شده که در ادامه می‌خوانید:

فارس: آقای چمن رخ صادرات فرش دستباف در سال گذشته و امسال دچار افت شدید شده است؛ چه اتفاقی باعث افت صادرات این کالا شده است؟ آیا اعمال تحریم‌های مجدد آمریکا در سال 97 منجر به این اتفاق شده است و یا عوامل دیگری نیز بر افت صادرات اثرگذار بوده است؟

چمن رخ: صادرات فرش دستباف ایران در سال 96 حدود 430 میلیون دلار بود، اما صادرات این کالا در سال 97 به شدت کاهش یافت و در سال 98 نیز به 60 میلیون دلار رسید که دو عامل بر افت صادرات فرش دستباف ایرانی تأثیرگذار بوده است.

منبع: خبرگزاری فارس